Domácnost

Bylinky pro krásu, vůni i užitek

Neříkám, že se ze mě stala bába kořenářka, či zkušená znalkyně bylin, ale mám je ráda a ráda se jimi obklopuji. Bylinky rostou všude kolem nás a můžou nás těšit svou krásou, léčit, nebo provonět byt, či skříň. Pojďme jim věnovat samostatné téma

Mám ráda přírodu, asi jako většina z vás. Ráda ji pozoruju a kousek z ní si občas přinesu domů. Pro potěchu oka větvičku trnek nebo hlohu do vázy, či pocit, že dělám něco pro zdraví. Představa popíjení šípkového čaje při praskajícím ohni v kamnech je více než příjemná.

herbs

A tak jsem se na ně minulý víkend vypravila a spojila příjemné s užitečným, protože jsem nachodila pěkných pár kilometrů, než se mi podařilo košík nasbírat. Ale teď už má dušička pokoj a k arzenálu nasušených bylin přibyly i šípky. Svazky bylinek jsou zároveň i hezkou dekorací a zdobí černou kuchyň.

Z nich si pak míchám různé čaje. Jiné než bylinkové vlastně nepiju. Nepoužívám je ani tak kvůli léčivým účinkům, ale proto, že mi prostě chutnají. A když už rostou na zahrádce, byla by škoda je nevyužít. Mám ráda voňavou meduňku, mátu, malinový a ostružinový list, mateřídoušku, bezový a lipový květ.

Do skříně dávám levanduli nejen kvůli vůni, ale jako prevenci proti molům. Sama si míchám i purpuru, která provoní vzduch a navodí příjemnou atmosféru. 

herbs

Na vlasy používám kopřivu a divoký chmel, ale dobrou zkušenost mám i s mátou. Vlasy jsou po ní voňavé, lesklé a krásně hladké. Doporučuji vyzkoušet.

Také používáte bylinky, milé ženy-in?

 • K jakému účelu? Pro parádu, zdraví, kvůli vůni?
 • Pěstujete si je sama? Na zahrádce nebo v květináči?
 • Využíváte divokých bylin v přírodě? Jaké sbíráte? Chodíte na bez, lipový květ, třezalku, nebo jiné bylinky, které pak sušíte?
 • Kupujete je raději v lékárnách?
 • Užíváte nějaký bylinkový čaj na konkrétní potíže? Pomáhají vám?
 • Kde čerpáte své znalosti? Z literatury, internetu, nebo od svých maminek či babiček?
 • Kterou bylinku máte nejraději a dala byste si ji do svého erbu?

Na vaše příspěvky a třeba i fotky se těším na adrese: redakce@zena-in.cz

Na co se můžete těšit za svůj příspěvek?

Krásnou publikaci s tipy na výlety po Čechách a k tomu tělové mléko Neutrogena

cena

 

   
31.10.2013 - Zahrada a květiny - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. [1] lidicka [*]

  Bylinky nejčastěji používám v kuchyni na úpravu a dochucení jídel, jinak používáme i některé nasušené bylinky (podběl, mátu) na čaje.Sml22

  superkarma: 0 31.10.2013, 06:15:47

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme