Zdraví

Bylinky, které zatočí s bolestí

herb

Břicho, hlava nebo třeba svaly bolí čas od času asi většinu z nás. Často není třeba hned sahat k silným analgetikům v podobě prášků. Pomoci totiž může i příroda.

Výčet musíme nutně začít mákem setým, latinsky Papaver somniferum. Tato rostlina je nesporně jednou z nejsilněji analgeticky působících bylin a pro tento svůj účinek je užívána již nejméně několik tisíc let. Je třeba říci, že ačkoli účinné látky z máku (opiáty) mohou vzbuzovat závislost, jsou-li použity k tlumení bolesti, je toto riziko minimální. Účinné složky jsou nejvíce koncentrovány ve šťávě (latexu) ze zelených makovic, ale i slupky zralých makovic obsahují kolem 1 % morfinu. Zralá maková semena jsou bez obsahu analgetických a opojných látek.

Čekanka obecnáCichorium intybus – a locika jedovatáLactuca virosa – jsou dvě rostlinky obsahující laktucin a laktukopikrin a 11β, 13-dihydrolaktucin. Tyto látky mají analgetický účinek podobný ibuprofenu. V minulosti se používaly jako náhrada opia, účinné mohou být spíše při neuropatické bolesti. Čekanka je účinná také proti střevním parazitům (červům).

Rod Nigellačernucha – se používá například v Indii jako lék proti střevním křečím, k vyvolání pocení a při poškození nervů. Obsahuje látku damascenin, která má analgetické účinky.

Aconitum carmichaeli neboli oměj Karmichelův je čínská bylina obsahující rostlinný analgeticky působící alkaloid označovaný 8-O-cinnamoylneoline.

Konopí seté a indickéCannabis sativa et indica – je rostlinou, která je lidmi pro své účinky užívána odnepaměti. V současné době je konopí (a kanabinoidy jako jeho účinné látky) zkoumáno vážně a vědecky jako perspektivní rostlina k léčbě nechutenství, zvracení, bolesti… Účinné látky jsou obsaženy v celé rostlině, nejvíce však ve zralém květenství. Konopí je často užíváno jako rekreační droga.

Toddalia asiatica je exotický keř bez českého názvu, jehož účinné látky mají protizánětlivý, analgetický, antimikrobiální a protirakovinný efekt. Přirozeně roste v Indii.

Dymnivka yanhusuo (Corydalis yanhusuo) je čínská bylina, jejíž analgetické působení potvrdily vědecké studie. Obsahuje řadu účinných alkaloidů, jako je tetrahydropalmatin, korydalin, korytuberin, korydin, korybulbin, bulbokapnin a další. Působí proti bolesti, ale také sedativně, navozuje spánek, zklidňuje, mohla by mít i dobrý účinek na Parkinsonovu nemoc.

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) působí protizánětlivě, svíravě, tlumí menstruační krvácení a může zmírňovat menstruační bolesti.

Řimbaba obecnáPyrethrum parthenium – je česká bylina použitelná proti migrénám. Její pravidelné, každodenní užívání může snížit výskyt záchvatů, a to až o 70 %. Blahodárně může působit i na některé střevní autoimunitní záněty (Crohnova choroba). Ačkoli se pěstuje i jako okrasná rostlina, účinnější jsou volně rostoucí kytky.

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) je v ČR rostoucí bylina. Tradičně se používá ke zklidnění, proti úzkosti a nespavosti, celkovým zklidněním pomáhá proti bolestem hlavy z přetažení, přepracování a stresu.

Kassie píšťalovitá (Cassia fistula) pochází z Indie a Srí Lanky a je to keř obsahující (-)-spectalin, látku potlačující přenos bolesti.

Kratom (Mitragyna speciosa) je strom z Dálného východu velmi zajímavého profilu. Obsahuje celou řadu účinných látek, z nichž nejúčinnější je pravděpodobně 7-hydroxymitragynin, který působí na μ-opioidních receptorech. Používá se velmi často jako náhrada opiátů u závislých, pakliže nemají drogu k dispozici, anebo jako pomoc při odvykání. Rostlina má celou řadu zajímavých účinků, navozuje pocit pohody, působí analgeticky, antidepresivně, anxiolyticky (zmírňuje úzkosti).

Zdroj: www.lecba-bolesti.cz

   
12.01.2010 - Alternativně - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. [10] Milllius [*]

  Ahoj ja pro posilení imunity zkouším cbdex imunit (kupuju ho na cbdex.cz/ ale našla sem si ho přes pomuzevamtrava.cz tam sem si toho hodně přečetla a zda se mi to jako dobrá volba pro posilení těla- připisuju těm kapkam to že už se mi netvoři afty :)

  superkarma: 0 22.03.2016, 20:37:19
 2. [9] Klarušee [*]

  Taky jsem toho o konopí hodně četla na zkoušku jsem proto zkusiva olej. Dávám ho hlavně do salátů a jsem s ním velmi spokojena. Jak s chutí, tak s vůní. Jednou mě chytl ekzem tak jsem ho tim zkusila potřit a taky to zafungovalo. Takže za mě konopí určitě ano :)

  superkarma: 0 19.03.2016, 22:01:18
 3. [8] JumbiS [*]

  Konopi se pouziva pro zlepseni kvality zivota pacientu, protoze tlumi nektere projevy nemoci. Neni to ale lek na roztrousenou sklerozu, ale pouze velmi vhodny doplnek pro zmirneni přiznaku při nemoci. Připadně ho lze užívat i jako prevenci. Konopi ma dneska velké lečebne využití jen nam o tom podle mě chybí lepší informovanost.

  superkarma: 0 21.02.2016, 20:45:43
 4. avatar
  [7] cibulicka [*]

  taky jsem přešla na bylinky,léku už bylo dostSml58

  superkarma: 0 06.05.2011, 20:51:34
 5. [6] dadma [*]

  Bylinky jsou léčivé, ale také mohou ublížit.Čaje střídat.Když je to přímo čaj léčivý, užívat tak týden,potom udělat pauzu.Když užíváte nějaké léky ,dříve než si čaj koupíte ,tak se zeptejte v lékárně.Některé kombinace nejsou vhodné.Mohou např.snižovat účinek léků.

  Vzpomínám si ,že u nás jeden pán stále kupoval jmelí pro manželku.Vždycky jsme mu říkaly, že to nemůže pít stále,ale pán nedbal.Možná ,že se chtěl manželky zbavit?

  superkarma: 0 12.01.2010, 17:00:08
 6. avatar
  [5] átéčko [*]

  schnaxy — #4 Léky proti bolesti horečce a zánětuSml30

  superkarma: 0 12.01.2010, 14:02:46
 7. [4] schnaxy [*]

  átéčko — #3 katie — #2 To je mi všechno známo.Já dělám všechno s mírou.Léky skoro vůbec neznám,doma nic nemáme.O bylinky se zajímám a kupuji si pouze o čem vím,že mi neublíží.Neznám acylpirin ani ibuprofen co to je ?Sml25Sml25Sml25

  1. na komentář reaguje átéčko — #5
  superkarma: 0 12.01.2010, 12:19:42
 8. avatar
  [3] átéčko [*]

  Sml67 schnaxy — #1 Tak kdyby sis uvařila tyhle, tak exneš.

  1. na komentář reaguje schnaxy — #4
  superkarma: 0 12.01.2010, 12:10:44
 9. avatar
  [2] katie [*]

  I k bylinkam by se melo pristupovat jako k lekum, jejich naduzivani muze zpusobit mensi citlivost na ucinnou latku. Dala by sis preventivne acylpirin, nebo ibuprofen?

  1. na komentář reaguje schnaxy — #4
  superkarma: 0 12.01.2010, 11:23:55
 10. [1] schnaxy [*]

  Bylinkám věřím a část z nich znám .Piji stále preventivně bylinkové čaje.A je mi fajn.Sml25Sml25Sml25 

  1. na komentář reaguje átéčko — #3
  superkarma: 0 12.01.2010, 08:24:00

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme