Bylinky na balkoně jsou v kuchyni k nezaplacení. Pořídit si bylinky v květináči není zas až takový problém, ale jak se o ně postarat přes zimu, to už může být oříšek. Zjišťovali jsme, jak to s bylinkami, balkonem a zimou je...

bylinky

Uříznout si na balkoně čerstvou bylinku třeba do salátu, to je paráda, co říkáte? Květináče s bejlím se dají pořídit dnes už nejen v zahradnictví, ale prodávají je i některé řetězce supermarketů. Jak se ale o bylinku správně postarat, aby vydržela i do dalšího roku? To jsme zjišťovali od Olgy Koláčkové ze zahradnictví Starkl.

Co mohu udělat pro to, aby mi vydržela „balkonová“ bylinka i přes zimu?
Je část bylinek, které jsou jenom jednoletky a venku nevydrží
, je to třeba majoránka nebo bazalka. Takovou bylinku je dobré schovat za okno.
Pak jsou bylinky, které zimu vydrží, ale doma budou déle zelené, napadá mě teď třeba kerblík. Jsou to bylinky, kterým přezimovávají pouze kořeny. Když je tedy necháte na balkoně, na zimu se stáhnou.
Nakonec tu máme bylinky jako tymián, mateřídoušku či levanduli, co vydrží venku déle zelené. U nich přezimovává i nadzemní část.

Když budu stahovat bylinku domů a pak ji zase dávat na balkon, mohu se dopustit nějaké chyby?
Záleží na tom, kdy to uděláte. V podstatě, když se rozhodnete schovat bylinku do bytu, musíte ji tam nechat celou zimu až do jara, ne se rozhodnout třeba v lednu, že ji vyšoupnete na mráz - to by nepřežila.

Jak správně bylinku zazimovat, když se rozhodnu nechat ji na balkoně?
Jde hlavně o to, aby jí nepřemrzly kořeny. Čili sundat z parapetu a dát květináč třeba někam ke zdi do rohu, kde moc nefouká, ideálně ho obalit třeba jutou. Když je obleva, je potřeba trochu zalívat, aby hlína úplně nevyschla - balkony jsou často zastřešené a vlhkost se k zabaleným květináčům moc nedostane - zalívat můžete i z vrchu a stačí jednou, dvakrát do měsíce.

Mají bylinky, které vydrží zimu nějaký společný znak, podle kterého je pozná i člověk, co se v bylinkách nevyzná?
Pokud nejste zahradník a nevyznáte se v druzích, je lepší se vždy u kupované bylinky zeptat prodejce, nebo se jinak informovat.

Sečteno a podtrženo

Trvalé bylinky na balkoně nechat můžete, ale je potřeba zajistit, aby měly kořeny v relativním teple a vlhku.

  • Dejte bylinku do závětří.
  • Obalte květináč jutou.
  • Zalévejte při oblevě (jednou až dvakrát měsíčně).

Čtěte také...

Reklama