Bylinky patří k nejstarším prvkům medicíny. Naši předkové si s nimi léčili onemocnění, pokládali je na rány nebo si z nich vytvářeli pleťové masky a krémy. Mnoho kmenů i v současnosti provádí za pomoci bylin různé rituály. A mnoho lidí se bylinami utišuje, nebo naopak povzbuzuje.

 

Upřímně mám respekt k bylinné léčbě a to nejen z důvodu, že jsem přívržencem alternativní medicíny, která věří v přirozenou sílu těla a léčbě přirozeným způsobem.

 

Vzpomínám si na období svého dětství, kdy jsem se svými rodiči chodila do Tater a společně jsme na barevných a voňavých loukách sbírali léčivé bylinky, ze kterých jsme dělali čaj a různé odvary. Pamatuji si i na sběr pravé liptovské lípy, která nám častokrát provoněla celý byt.

 

A právě bylinky, které jsme pravidelně sbírali, léčily infekce, zranění a alergie, kterými jsme jako děti z města trpěly.

 

Jsem ráda, že tradice bylin se opět vrací. A to ve všech možných podobách.

 

Nedá mi ale nevzpomenout asi nejznámější bylinnou léčbu Bachovými esencemi, která byla vyvinuta v roce 1915 anglickým lékařem Edwardem Bachem.

 

Bachovy esence jsou složeny z 38 výtažků divoce rostoucích květin a rostlin. Základní filozofie této metody vychází ze zjištění, že na každou nemoc nebo potíž existuje přírodní léčba. Tak Bach úspěšně léčil své pacienty komplexně: na úrovni fyzické i psychické.

 

Další zajímavostí je i rituál, který Bach používal při sběru léčivek. Rostlinky sbíral i s jejích rosou, protože rosa obsahovala značnou část jejich výtažků. Když Bach zjistil, že není možné posbírat všechnu rosu, nechával čerstvě natrhané květiny odpočívat v pramenité vodě na slunečním světle. Tak se voda silně nasytila bylinkami a ta se pak rozlévala do lahviček. Tato tradice se používá dodnes…

 

Pro inspiraci mám zde několik Bachových esencí a jejich použití:

 

Jabloň lesní: významně pročisťuje a používá se na léčbu přepjatosti

Zeměžluč: vhodná na rozvoj silné vůle

Olivovník: dobrý na dobití energie

Vlašský ořech: doporučuje se na období změn např. při pubertě nebo v období menopauzy

 

 

A co vy? Jaký je váš vztah k bylinkám?

 

Reklama