Proč tomu tak je a co všechno z ní dokáže zužitkovat, to se dočtete v tomto příspvěku. A ještě mnoho dalších zajímavostí o bylinkách

Dobrý den, dnes je moc hezké a voňavé téma. Já jsem s bylinkami vyrůstala. První bylinky mě učila znát moje babička a její sestra. Jako malá jsem je s ní  chodila sbírat na louku a do remízků. Trhaly jsme různé druhy a doma je potom třídily a vázaly do svazečků. Ty jsme věšely v kuchyni na šňůru nad kamna. Celá kuchyň nádherně voněla. Sbíraly jsme jitrocel, řebříček, podběl, přesličku, mateřídoušku, kopřivu, hluchavku, řepík, diviznu, šípky, bezinky a spoustu dalších.

Po usušení jsme míchaly různé druhy čajů. Moc mě to bavilo. Jsem vděčná za tu bylinkovou školu.

Na základní škole jsme v rámci výuky chodili na hloh a hluchavku. Rozhodili jsme je na papír ve třídě a během hodiny je prohazovali. Po usušení jsme je nosili do lékárny.

Když byly moje děti malé, také jsem s nimi chodila na louku sbírat. Každý měl svou malou taštičku, do které bylinky ukládaly.

 V dnešní uspěchané době sbírám jen některé bylinky. Jako první vyrážejí kopřivy, pak podběl. Ten je výborný na odkašlání. Míchám ho s mátou, někdy ještě přidám řepík nebo šalvěj, podle potřeby. Pro ty si chodím do lékárny. Na záhrádce moc místa pro bylinky nemám, ale pro kuchyň tam roste libeček, pažitka, majoránka a máta, proti molům do skříně levandule.

Mojí nej bylinkou je máta. Je velice užitečná. Kromě voňavého čaje z ní připravuji sirup a likér. Jako prevence proti žaludečním potížím je výborný. S kupovaným se nedá srovnat. Proti nespavosti si občas udělám meduňkový čaj. Když si nevím rady, sáhnu po knížce o bylinkách

V dnešní době ubývá míst ke sběru bylinek. Ve městech jsou louky znečištěné od domácích mazlíčků i od projíždějících aut. Ale ještě se najde pár míst, kde se bylinky dají sbírat.

Přeji hezký voňavý den

marde

Milá marde, ve městě bych bylinky také raději nesbírala, ale stále je dost krásných míst, kde je čistá příroda. Naštěstí pro nás, milovnice bylinek

Text nebyl redakčně upraven

Reklama