Novinky

Bylinkami už i léčím

Čtenářka Tina5 nám poslala krásný příspěvek, ve kterém podrobně vypočítává, které bylinky pěstuje a k čemu je používá. Děkuji Vám Tino5 a trochu závidím…

Milá redakce, děkuji za krásné jarní voňavé téma.

Miluju zahrádku, miluju bylinky, miluju jaro. Mám ráda každé roční období, ale jaro je asi nejkrásnější. Sice na mé milované pletení mi zbývá velmi málo času, ale nevadí, pletení neuteče, ale sluníčko a bylinky a sázení či setí ano. Vše chce svůj čas, svoji péči. A každá rostlinka nám naši péči 100násobně vrátí.

Že jsme konečně v domku se zahrádkou jsem už psala. Využívám každý kousek zahrádky.

I procházka v trávě je příjemná. Tak i trávník najdem. Nejen chlebem živ je člověk, tak i spoustu kytiček u domu máme a nejen ty šlechtěné, ale při sekání trávy se pečlivě vyhýbám třeba kopretinám, sedmikráskám, třezalce, kontryhelu a dalším nejen krásným a voňavým, ale i moc užitečným rostlinkám. Za trochu námahy to stojí mít je u domu..

4

Záhony plné zeleniny, kterou milujeme a konzumujeme ji hodně, ty tu také máme. Od loňska i skleníček, kde roste salát a už jsem tam vysadila papriky a věřím, že zmrzlí muži letos nezaútočí a když, tak jen malinko, že to papriky ustojí.

Manžel mi postavil pařeniště, ve kterém jde krásně salát, kedlubny a majoránka. Bramboráky s vlastní, právě utrženou majoránkou a vlastním česnekem chutnají tak nějak ještě lépe..

Také se snažím o vlastní česnek, s tím kupovaným, o kterém jsem se dočetla, že se k nám z Číny dostane  až rok po sklizni, jsem skončila už loni, kdy jsem sklidila náš první česnek. Nevím, zda je to psychické, ale chutná opravdu jinak. A co medvědí česnek, právě je jeho čas.... Ochutnali jste někdy domácí chléb s domácími škvarky posypaný nasekaným medvědím česnekem? Když jsme u medvědího česneku, minulý týden jsem ho namíchala s pažitkou do tvarohu a holky se chodily několikrát přidávat, opravdu ňamka veliká..

5

Stejně jako česnek přejdu i krásné jahody v plastové krabičce, jsou nádherné, ale jak chutnají, to opravdu nevím.

Někde jsem slyšela termín „globální zelenina“ a moc se mi zalíbil, tak nepodporuju španělská rajčata, která hlínu neviděla a jsou tak úžasně naleštěná, že by se člověk zakousl ihned v hypersuper, ale když jsem si přečetla, proč se tak lesknou, opravdu mě přešla chuť. Zato naše rajčata, která pěstuji na balkónech, pomalu nestíhají dozrávat, holky na ně chodí jako na mls, ty miluju, chutnají úžasně. Balkony máme na jih, takže se rajčatům velmi dařilo, až mě to loni překvapilo, ale velice mile.

Ráno, když ještě všichni spí, slunko pomalu vykukuje z poza kopce a ptáčci tak nádherně zpívají, vyběhnu na čerstvé kopřivy, jednak věřím, že jsou proti revma, takže bez rukavic, a navíc dodají tělu spoustu dobrých látek, uvařím hrnec kopřivového čaje, také sekám jarní kopřivy do baget či chleba, podle toho, co právě peču, v neděli jsem kopřivy přidala i do knedlíků ke svíčkové a nikdo si nestěžoval, naopak. Než vyroste pažitka, aby ji bylo dost, sekám mladé kopřivy místo pažitky do polévky. 

6

Odpoledne natrhám dobromysl a máme zase čaj pro dobrou mysl. Myslím, že naši předkové věděli, proč tak rostlinu nazývají. Moc se těším, až vykvete třezalka a mateřídouška. A nejkrásněji při sušení voní lípa. Opravdu, všechny bylinky jsou úžasné, ale není nad lípu, ta dokáže provonět celý dům..

Na platě na sušení už se suší kontryhel, jitrocel a sedmikrásky. Do sklenic jsem ráno slila pampeliškový med a jitrocelový sirup, ale ač máme každého několik sklenic, nevím, nevím, zda do zimy vydrží, asi ještě s holčičkama na pampelišky vyrazím. Zkoušela jsem i pampeliškový salát z listů pampelišek, ale jsou opravdu dost hořké. Když mě viděl manžel, kometoval moji svačinu slovy: „Maminka bude tááák zdravá a silná..:-))“ za to pampeliškové stonky děti milují.

Stejně tak sedmikrásky. Opravdu děkuju za to, že nežijeme ve městě, ale v čisté přírodě. Pozná se to i podle výskytu chroustů. Při pletí mi jednou pomáhala babička(manželova maminka), které je už přes 70let a byla v úžasu, protože říkala, že za svůj život poprvé vidí ponravu, vždy o ni jen slyšela, ale nikdy neviděla. Chroustů tu opravdu máme hodně, ty nejíme:-))), ale prý jsou známkou čistého prostředí.

Na druhém bylinkovém záhonu pěstuju meduňku, mátu, šalvěj. Manžela dost trápí afty, o meduňkovém či mátovém čaji snad psát ani nebudu, bylo by to nošení dříví do lesa. Z meduňky dělám také sirup, má tu výhodu, že stačí zalít horkou vodou a máme v zimě voňavý meduňkový čaj.

7

Koukala jsem, že už velmi brzy pokvete bez, čaj je velmi dobrý na kašel, z plodů dělám šťávu, taky výborná. Sousedka mi donesla na ochutnání šťávu z květů bezu, také moc dobrá, snad letos vyzkouším.

A tak bych mohla pokračovat dál, ale nejen na zahrádce máme dobroty, ale i doma v květináčích. Začala jsem s lipií, stévií, také nám v jídleně za oknem roste gingo bioba a z čeho mám největší radost - rozmarýnka a levandule ze semínek. Miluju levanduli, její vůni, barvu, myslím, že levandule není nikdy dost. Takže ikdyž už ji na několika místech na naší zahradě najdete, letos jsem si ji zkusila i vysít a ona vyrostla.

Když jsem se bavila s paní v květinářství a snažila se ji sdělit svoji radost z rostlinek, které jsem si vypěstovala ze semínek, paní mé nadšení nesdílela, je fakt, že ji živí prodej rostlin, byla by proti sobě, ale ta její otrávěná věta..“Když vidím, kolik to stojí, nepiplala bych se s tím..“ mě sice zaskočila, ale hned jsem nahodila úsměv se slovy, že se s tím piplám ráda, každý lísteček mě potěší..

Tak máme vlastní sazenice salátu, celeru i kedluben, papriky i rajčat, Letos chci rozšířit naši domácí bylinkovou zahrádku o angínovník, citrónovou trávu a další věci. Uvidíme, zda zbydou peníze. Také občas zahlédnu zajímavou knihu o bylinkách a červíček vrtá, zda by se mi hodila.

A tento týden zajdu do lesa na smrkové výhonky na sirup, loni jsem prošvihla správný čas, děti marodily a než jsem se dostala do lesa, byly výhonky už moc velké. Loni byl květen a červen opravdu náročný, co se nemocí týče, lékařka jen předepisovala jedny antibiotika za druhými, celkem se dcerám angína otočila 3x během dvou měsíců, tak jsem si řekla dost, zkusíme to jinak a vypadá, že to funguje, že by byly neustále zdravé jak řípa, to se říci nedá, ale lékařku jsme déle jak 3/4 roku neviděli, bylinky pomáhají na celé čáře.

Třezalkový olej, který každoročně dělám po litrech neb se najde vždy někdo cizí, kdo ho také potřebuje, nám vyléčil nejeden ekzem či spáleninu a hodně lidem pomohl, ikdyž zpočátku nevěřícně koukali, co jim to radím k používání, přece jen to není mast z lékárny. Také uvařit si kotel bylinkového čaje při nachlazení či kloktat šalvěk při bolesti v krku je náročnějí než věta:“ Spolkni prášek!“ možná i trošku déle léčba trvá, ale tak nějak mě opravdu těší, když vidím, že to jde bez chemie. 

A když jsem se dívala na ceny čajů či směsí koření, polila mě hrůza, kolik to dnes stojí. Byla jsem po zimě velmi unavená, bála jsem se, že mi nenaskočí režim vstávání ve 4 ráno jako loni, sotva jsem se v 6 vykopala z postele, abych stihla v klidu snídani než půjdu budit dcery do školy, ale přišloto, je to tu. Jupí.  Ráno mě budí ptáčci zpěváčci daleko před budíkem a opravdu ráda vyskočím z postele. Co je krásnější než východ slunce, zpěv ptáčků a právě uvařený čaj z čerstvých bylinek?

Co je krásnější než ranní procházka v rose, pohled na záhon, který se krásně zelená a nedávno tam byla jen hlína, jaký je to zázrak, že se z těch malých titěrných semínek probudí nový život plný síly  k životu, aby nám lidem dal to, co potřebujeme a co nám chutná..

Krásný voňavý den všem přeje Tina5

Fotit moc neumím, to už víte, ale snad poznáte, že se kopretiny snesou sčesnekem, pažitka s tymiánem či dobromyslí, ředkviček není nikdy dost a mátu musím pěstovat ve velkém, protože ji holčičky žvýkají místo žvýkačky.. A jak se budí ze semínek kedlubny či majoránka..


Tina5
Text nebyl redakčně upraven


 • Bylinky a zeleninu si kupujete, nebo pěstujete?
 • Z jaké zeleniny nejraději vaříte?
 • Máte nějaký zajímavý recept?
 • Jak se z vás stala zahrádkářka?
 • Nebo proč se z vás nikdy nestane?
 • Máte ráda zeleninu a bylinky? Které? Proč?
 • Pochlubte se  svými výpěstky a svými zahrádkami s poživatelnými rostlinami…

redakce@zena-in.cz

A jednu z vás dnes v 16 hodin odměním knihami: Biokuchařka Hanky Zemanové a Kuchařka pro dceru od Jany Florentýny Zatloukalové

   
10.05.2012 - Čtenářské příspěvky - autor: Radek Kříž

Komentáře:

 1. avatar
  [21] hubajda [*]

  krasne napsane

  superkarma: 0 12.05.2012, 15:59:01
 2. avatar
  [20] Kytinkak [*]

  mám pocit, že koukám na svou zahrádkuSml22

  superkarma: 0 11.05.2012, 07:13:37
 3. avatar
  [19] tajnostii [*]

  Moc hezky napsanéSml22

  superkarma: 0 10.05.2012, 20:20:01
 4. avatar
  [18] jarmil22 [*]

  Tina5 |Ty jsi dobrá já jsem si koupila konečně zahrádku a už se těším jak tam budu bylinky pěstovat mám je strašně ráda ale takhle daleko nejsem musela bych jít k tobě do učení . Ty znáš tedy věcí to já jsem tedy břídil to si budu muset něco sehnat protože léčivky mám ráda proti práškům výborný článek Sml67Sml67Sml67

  superkarma: 0 10.05.2012, 18:56:37
 5. avatar
  [17] margot [*]

  bože můj, smekám před tebou klobouk, obdivuji těSml67 ten elán a činorodost a ten přístup ke všem rostlinkám...

  mně všechno umře, i domácí květiny - holt nemohou žít s pyšným člověkem (říkali to v jedné pohádce)Sml30Sml30 ale např. ty kopřivy tahám domů nonstop, ty jsou výborné.

  maje — #10 jak se dělá med se sedmikrásek? znám jen ten pampeliškový

  superkarma: 0 10.05.2012, 14:50:42
 6. [16] dadma [*]

  Pokud ti to dělá radost je to dobře.Jsi v pohodě a ještě z toho máte užitek.Určitě není nad čerstvé ovoce a zeleninu.My máme známé od nich občas něco dostaneme a nebo chodím na trhy.

  Měla jsem takovou kolegyni co se již nemohla dočkat jara a i sama si pěstovala sazenice a na zahradě měla asi 400 keříků rajčat ,pak nevěděla co s tím, tak nám je nosila do práce.Já osobně nejsem na hrabání se v zemi.Měli jsme zahradu, ale prodali jsme ji.Manžel si nyní koupil takové vaky na balkon a pěstuje v nich rajčata a rostliny visí hlavou dolů.

  superkarma: 0 10.05.2012, 14:22:16
 7. avatar
  [15] ekleinovka [*]

  Moc hezky napsáno,at se zahrádce daří a vse roste a kvete,život je hned pestrejsi

  superkarma: 0 10.05.2012, 13:22:48
 8. [14] babočka12 [*]

  moc hezký příspěvek.krásná zahrádkaSml67

  superkarma: 0 10.05.2012, 12:59:13
 9. avatar
  [13] vmarta [*]

  krásna a zdravá zahrádkaSml67Sml59

  superkarma: 0 10.05.2012, 12:13:53
 10. [12] step1 [*]

  carmi — #3 delfi.na — #4 Já medvědí česnek dělám jako špenát, jenom trochu podusit. Je to výborné.

  superkarma: 0 10.05.2012, 11:21:52
 11. avatar
  [11] marianaant [*]

  Manžel pěstuje bylinky všeho druhu, já jenom rozmarýn a levnduli. Dnes jsem se dozvěděla báječný recept na sirup z kopřiv, tak ho musím vyzkoušet. Protože my děláme sirup z květu černého bezu, meduňkový sirup a to opravdu pijeme celou zimu. Už jsme přesvědčili i vnuka který nic zdravého nechce, ale toto pije.Sml16Sml16

  superkarma: 0 10.05.2012, 11:14:48
 12. avatar
  [10] maje [*]

  nádherné Sml29 tam bych se vyřádila. jinak med z pampelišek už mám taky a od minulého roku mi zbyl i ze sedmikrásek. milujeme je. a už se nemůžu dočkat, až si budu užívat s meduňkou, mátou, levandulí.... tu zahradu ti fakt trošku závidímSml67Sml67Sml67

  1. na komentář reaguje margot — #17
  superkarma: 0 10.05.2012, 11:07:59
 13. [9] jija [*]

  Smekám pomyslný klobouk, týýý jo, to je bylinek na jedné zahrádce Sml59

  superkarma: 0 10.05.2012, 10:51:12
 14. avatar
  [8] gaba23 [*]

  Máš to moc krásné, u nás jede máta také ve velkém. Sml30

  superkarma: 0 10.05.2012, 10:42:49
 15. avatar
  [7] Věrulinka [*]

  Sml67 máš to krásný na zahrádce Sml67

  superkarma: 0 10.05.2012, 10:38:42
 16. avatar
  [6] Tina5 [*]

  Jindriska8 — #2 Jů, taky krásný pohledSml67 to je radost, viď, když se pak zelená lísteček za lístečkem.. jahody máme letos samý květ, bojím se zmrzlých mužů, ale věřím, že si příroda poradí.. a není nad sladší plod než ten vlastní.. a dcerky už se "nakazily" ode mne a kažá má svůj vlastní záhon a stará se dle uvážení a fakt jim to jde, jsou to veliké šikulkySml67

  A když jsem letos přinesla první ředkvičky ze skleníku a s napětím očekávala, co na to manžel zda najde nějaký rozdíl, odpověděl mi otázkou: " Jak chceš srovnávat unavené hypersuper ředkvičky s těmi našemi čerstvě utrženými?"

  Letos chci na balkon i nějaké jahody, ať mají dcerky mls u nosu, na velké záhony s jahodami je nepouštím, mají jeden menší, který soi sklízí samotné.. ale nevím, jak jahody v květináči půjdou.. 

  superkarma: 0 10.05.2012, 10:29:12
 17. avatar
  [5] enka1 [*]

  A tu marjánu pořád nechtějí povolitSml24

  superkarma: 0 10.05.2012, 10:27:21
 18. avatar
  [4] delfi.na [*]

  carmi — #3 medvědí česnek je moc dobrý, takové zelené listy, které mají příchuť česneku ... dobrý do salátu, nebo jen tak nasekat, čerstvý chleba s máslem a na to nasekaný medvědčí česnek Sml58Sml22

  1. na komentář reaguje step1 — #12
  superkarma: 0 10.05.2012, 10:10:34
 19. avatar
  [3] carmi [*]

  Moc hezký článek, je vidět, že se v bylinkách vyznášSml67

  Ale vstávat ve 4, to nepochopím. To bych byla celýd den mrtvá.

  Medvědí česnek, co to je? Už jsem to sice slyšela, ale neznám.

  1. na komentář reaguje delfi.na — #4
  2. na komentář reaguje step1 — #12
  superkarma: 0 10.05.2012, 10:00:58
 20. avatar
  [2] Jindriska8 [*]

  1. na komentář reaguje Tina5 — #6
  superkarma: 0 10.05.2012, 10:00:03
 21. avatar
  [1] Jindriska8 [*]

  Tak to smekámSml67,pěstuješ toho opravdu hodně.Sadbu si taky žádnou nekupuji,všechno si vypěstuji ze semínek,včera jsem už vysadila pórek,letos jsem měla sezenice hodně silné.Sml22

  superkarma: 0 10.05.2012, 09:55:02

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme