Ještě se mi podařilo uveřejnit jeden hezký příspěvek. Poslala nám ho čtenářka Bonda, která si myslí, že dřív tolik alergií nebylo, protože děti byly žihadly „očkované“ už od dětství. Něco na tom možná bude, co myslíte?

Zdravím redakci! Letos opravdu jsou žihadlovci agresivnější, než jiná léta, potvrzují nám to i média:http://www.novinky.cz/domaci/242520-srsni-vosy-i-vcely-letos-utoci-vice-nez-loni.html

Já už něco pamatuji a z mých pozorování mi vyplývá, že jsou roky, kdy se vylíhne vos víc a roky, kdy se urodí méně. Podobně jako s komáry. Nejvíc nás vosy vždycky zlobily na letních táborech a koupalištích v druhé půlce prázdnin, kdy zrálo sladké ovoce.

Z dětství si nepamatuji žádné alergické bouřlivé reakce, asi jsme byli těmi žihadly očkovaní od dětství, protože jsme se v přírodě víc pohybovali. Maminka nám na to dávala ocet nebo plátek cibule. Můj starší bratr byl alergický spíš na jiná žihadla - opuchal po každé injekci, kterými se dřív řešilo skoro všechno, jednou se málem udusil po protitetanovce a zachránila ho zmrzlina.

Jako vedoucí na táborech a učitelka jsem absolvovala hodně školení o první pomoci, ale o šoku ze žihadla nás nic neučili, protože to bylo velmi vzácné. Letos jsem po letech znovu zkusila dělat vedoucí na táboře a s vosami jsme tam měli velké potíže. Měla jsem o děti dost strach, protože hodně jich mělo v údajích o svém zdravotním stavu upozornění o reakci na žihadlo, ale zdravotnice měly jen tablety a s horšími případy se muselo jezdit k lékaři. Nejvíc to odnesla po píchnutí do nohy jedna vedoucí, která pak do konce tábora kulhala.

Na včely se nikdy nezlobím, ty se vždycky jen bránily a bodly jen nešťastnou náhodou. U babičky máme keř dobromysle, který je neustále obsypán pracujícími včelkami, můžete kolem chodit a včelky si vás nevšimnou. Posílám vám jejich fotku.

včelky

Vosy si dělají hnízda na zvláštních místech, které si občas vyfotím, jako například v jedné vykradené křížové cestě nebo v okénku transportéru.

vosy

vosy

vosy

Bonda

Milá Bondo, díky za zajímavé vyprávění a také za fotky. To hnízdo v mříži kapličky je tak barevně sladěné, že vypadá jak z kamene, v transportéru bohužel vidět není, ale já vám věřím, a to na okénku vypadá hrůzostrašně

Reklama