Zdraví

Byla jsem na reflexní lymfodrenáži

prst

Jestliže se cítíte stále unavená, trápí vás celulitida, trpíte otoky či jen chcete intoxikovat tělo, určitě vám pomůže lymfatická drenáž - masáž, po které omládnete.

Kdo by se nechtěl cítit mladý a plný energie? A tak jsem si tuhle zázračnou metodu šla vyzkoušet na vlastní kůži do salonu Eden v Praze 10, kde na mě čekala terapeutka Marcela Murinová.

„Lymfatická drenáž je původně zdravotnická metoda, která byla vyvinutá pro onkologické pacienty na intoxikaci po chemoterapii, nebo například po ablaci prsu, kde jsou přerušeny lymfatické dráhy ruky, a ta otéká a ztrácí část hybnosti,“ říká terapeutka. Lymfodrenáž, i když se v současnosti přenesla z nemocnic do kosmetických salonů, je tedy původně určena pacientům po operacích a těžkých nemocech, ale třeba i virózách, chřipkách a po dlouhodobém užívání léků včetně antibiotik. „Jednoznačně se ale nehodí pro nemocné, kteří nejsou zcela vyléčeni. Masáží si mohou dost ublížit, protože  ložiska nemoci se tak roznesou do celého těla,“ varuje Marcela Murinová.

O co jde?

V těle kromě žilního krevního řečiště existuje ještě jiné, lymfatické. Lymfa (míza) je nažloutlá tekutina, která koluje v těle. Jejím pohonem ale není srdce, takže se velice snadno zpomalí, nebo dokonce v některých partiích úplně zablokuje. Má podobné složení jako krevní plazma a v lidském těle ji proudí zhruba jeden litr. Teče vlásečnicemi a cévami přes mízní uzliny, které ji filtrují a zachytávají škodliviny, které míza sbírá v našich orgánech, a pak je vyplavuje přes močový systém z těla ven. A teď si představte, že tahle čistička přestane fungovat.

Čím se lymfa zpomaluje

Její tempo se zpomaluje špatnou stravou tipu fast foodů, nedostatkem pohybu, kouřením, znečištěným ovzduším, sedavým zaměstnáním a samozřejmě stárnutím. Vlivem toho vzniká městnání škodlivin v podobě takzvané pomerančové kůže, zvýšené únavy, otoků nejen mízních uzlin, ale například kotníků, kolenou, loktů, stehen, břicha…

Všechno máme v nohách

A tak teď sedím na vyhřívaném tvarovaném lehátku, za hlavou mi hraje relaxační hudba, v místnosti hoří svíčky a lehce voní indické tyčinky. Terapeutka se chystá na reflexní lymfatickou drenáž, která se odehrává pouze v oblasti nohou do výše kolenou. „Na chodidle najdete reflexní body patřící krčním mízním uzlinám, břišním, hrudním... Stačí jejich stimulace a oběh se zrychlí po celém těle,“ přesvědčuje mě, když mi lehounce hněte místo mezi palcem a ukazovákem nohy. 

m

Pak postupuje na nártovou prohlubeň chodidla a ptá se, zda mě netrápí játra. Mám prý příliš napnutou kůži v reflexním bodu tohoto orgánu. „Ne, nic s nimi nemám,“ tvrdím a pak si vzpomenu, že už mám dobrých pětadvacet let žlučníkové kameny. Už jsme se spolu tak sžili, že je ani nepovažuji za nemoc a stále na ně zapomínám.

Můžete i zhubnout

Reflexní lymfodrenáž je dobrá i na hubnutí, ale rychlé viditelné výsledky se dostaví jen v případě, že vaše tloušťka pramení z otoků nahromaděné mízy, nikoli z tuku. Příkladem jsou velice silní lidé s hrudkovitou tkání.

Masáž místo spánku

Terapeutka svou proceduru nesmí přerušit. Teď mi rychlými pohyby stimuluje lýtka a přechází z jedné nohy na druhou. Výsledkem by měla být zvýšená energie, verva do práce, posílení imunity a likvidace toxinů. Po pěti až deseti masážích bych se měla cítit jako znovuzrozená, omlazená s rychlostí mízy dvacetileté slečny. Odcházím a je mi moc příjemně. Asi tak, jako bych si po obědě dala šlofíka.

Už jste někdy vyzkoušely lymfatickou masáž?

   
21.01.2010 - Alternativně - autor: Simona Škodáková

Komentáře:

 1. avatar
  [6] barkl2 [*]

  Mě lymfatická masáž možná zachránila život.

  superkarma: 0 21.01.2010, 21:28:15
 2. [5] dadma [*]

  monkee — #3 asi ano,otrávený jsme dost.

  superkarma: 0 21.01.2010, 21:01:17
 3. avatar
  [4] Zázvorka [*]

  Masírovat mi někdo chodidlo, tak ho buď kopnu, nebo se počůrám smíchy Sml30

  superkarma: 0 21.01.2010, 15:44:42
 4. avatar
  [3] monkee [*]

  Neměla by být řeč o detoxikaci? O intoxikaci, bych řekla, nikdo nestojíSml58.

  Lymfodrenáž si asi nadělím k Valentinovi, není to z nejlevnějších záležitostí (musí být opakovaná, aby měla smysl).

  1. na komentář reaguje dadma — #5
  superkarma: 0 21.01.2010, 10:41:46
 5. [2] Anai [*]

  Ano, chodím na lymfodrenáž i s baňkováním, je to opravdu dobré na celulitidu a prý se objemově hubne, zatím nevím.... Opravdu úžasné služby poskytují  v www.laznejupiter.cz v Praze například, myslím, že právě i toto.

  superkarma: 0 21.01.2010, 08:35:12
 6. avatar
  [1] Edmund [*]

  Kdo by nechtěl intoxikovat tělo...

  superkarma: 0 21.01.2010, 08:27:39

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme