Konečně mi dorazily fotografie:-), a tak vám mohu přiblížit atmosféru orientálních tanců, které jsem v plné kráse měla možnost vidět a hodnotit na soutěži břišních tanečnic, kterou uspořádalo studio orientálních tanců Aisha...

Jak jsem se stala porotcem

Tak jako mnoha jiným báječným věcem, které se mi v životě staly, i k této mne přivedl osud. Nic jsem si neplánovala. Jednoduše jsem v jeden den dostala nabídku a bylo to! Přiznám se, že do té doby jsem měla o břišních tancích jen strohé informace a vnímala jsem je spíš jako zábavu.

Sama jsem netušila, jak velké množství dívek a žen se tomuto druhu tance věnuje…

Orientální tanec zachránil život

Před tím, než jsem se začala zajímat o břišní tance víc, jsem se dozvěděla, že hlavním motivem založení studia Aisha byla osobní zkušenost. Paní Patricie Procházková, která studio zakládala, utrpěla vážný úraz. Prognóza zněla, že bude mít celý život problémy, a doktoři jí dávali jen malé šance na uzdravení.

Protože Patricie odmala inklinovala k orientu, začala se postupně oddávat tanci. Intuitivní pokus skončil úspěchem! Tanec jí pomohl překonat zdravotní potíže a vrátil jí plnohodnotný život.

Dnes má Aisha vlastní webové stránky www.aisha.cz, nabízí široký prostor pro aktivity spojené s orientálním tancem a co je podstatné, sdružuje mnoho veselých a sympatických tanečnic. Dívek, žen, maminek a dokonce i babiček….  

Krása a síla orientu v neorientálních podmínkách

Paní Patricie je považována za průkopnici orientálních tanců v České republice. Jak sama uvádí: „Orientální tanec vyjadřuje nejen naši náladu, ale příznivým způsobem působí na tělo i duši.  Každá žena touží být krásná, zdravá a plná energie. Orientální tanec je výborným prostředkem k tomu, jak překonat pocity nejistoty, zvýšit sebedůvěru a sebevědomí. Pro ženy více umělecky, duchovně a emocionálně založené se může stát odrazovým můstkem pro zvýšení kreativity a osobní seberealizace. Břišní tance mohou také být nástrojem meditace a pomáhat zůstat v souladu se svým tělem, myslí i duchem…“

Břišní tance znali egypťané, babyloňané, sumerové i asyřané. Břišní tanec byl v naší kultuře poprvé uveden v roce 1893, a to v Chicagu.

V současné době termíny břišní tanec nebo orientální tanec vyjadřují moderní taneční styl Středního východu obnovující a rozvíjející starobylé taneční techniky.

Břišní tanec a jeho vliv na ženské tělo

Na středním východě se už malé dívky učí tancovat. Základem jsou ozdravné, krouživé pohyby pánve, které uvolňují svalové napětí, zbavují těla toxinů, zrychlují metabolismus a snižují riziko srdečních chorob.     

Pro nás ženy je však podstatné to, že zpevňuje pánevní dno a formuje postavu po porodu, dále ve zralém věku pomáhá starším ženám předcházet potížím s únikem moči a zmírňuje klimakterické potíže.

Břišní tanec se mnohým ženám osvědčil při rehabilitaci po úrazech, operacích i chronických onemocněních pohybového ústrojí, ale také při psychických problémech způsobených znásilněním, sexuálním zneužíváním, při léčbě bulimie a anorexie... 

Jaké jsem měla dojmy 

Bylo skutečně těžké hodnotit tolik skvělých výkonů. Na tanečnicích se mi líbily jejich třpytivé kostýmy, doplňky a výběr hudby ke tanci. Soutěže se zúčastnily mladé dívky i maminky.  Obdivuji je, protože vystoupit na pódium před diváky není žádná legrace.

I když jsem zvyklá spíše na vysportovaná a vyrýsovaná bříška, u orientálních tanců platí jiné zákony. Čím větší má tanečnice bříško, tím víc prvků zvládne. Je to hezká podívaná, sledovat jak břišní záhyby vytvářejí v rytmu hudby různé obrazce.

Líbí se mi, že tento druh aktivity je určen pro každou ženu bez ohledu na věk a váhu. Odborníci na břišní tanec mi říkali, že „čím větší bříško tanečnice má, tím je úspěšnější…“

Reklama