Vztahy

Bye, bye, šéfe!

 

Chovají se zaměstnanci jinak, když si vezme jejich šéf dovolenou? Zeptali jsme se psycholožky Zdeňky Sládečkové. Přečtěte si tipy, jak si užít firemní bezvládí!

Nastala doba dovolených. Lidé se houfují na plážích i jiných místech volnočasových aktivit, mizí na týdny a týdny pryč z práce... A protože volno si rád užije každý, vytrácí se z práce často i dohled. Šéfky a šéfové odcházejí na zasloužený dočasný odpočinek, ve firmách proto někdy dochází k bezvládí. Jak ukáznění jsou zaměstnanci, když se jejich nadřízení rekreují? Zeptali jsme se na to psycholožky Zdeňky Sládečkové z pražského
klubu Diana...
 

Chovají se zaměstnanci jinak, když odjede jejich šéfstvo na dovolenou?
Doufám, že alespoň trochu ano (smích). Pochopitelně, když nad sebou nemají takový dozor, obvykle trošku poleví. Není-li ve firmě někdo, kdo by je řídil, tak občas i neví, kudy kam. Dokonce i opravdoví workoholici většinou sníží tempo. 

Může dojít i k hromadnému flákání?
Je to hodně individuální. Záleží na tom, jak je ten či onen jednotlivec sugestibilní. Každopádně, když se podíváme na pracovní kolektiv jako na celek, můžeme říct, že pokud skupina jede určitým tempem a někdo začne pokulhávat, tak celý kolektiv zvolní. Cílem ale není flákat se úplně, protože prací se čas strávený v zaměstnání podvědomě ukracuje. 

Mají nadřízení šanci dopředu poznat, kdo bude a kdo nebude za jejich nepřítomnosti pracovat?
Moc se to poznat nedá, respektive, když je člověk běžně pracovitý a práce ho naplňuje, dá se očekávat, že pracovat bude. Pokud chodí do práce jen za výdělkem, pak asi moc pracovat nebude. Jsou ale třeba i lidé, kteří pracují pořádně a pečlivě jaksi ze zásady, což je může paradoxně i zpomalit. Každopádně hlavní dvě hlediska jsou pracovitost zaměstnance, a jestli ho práce baví a naplňuje, potom ji dělá rád. 

Jak by se měl vedoucí zachovat, když zjistí, že si podřízení udělali v době jeho volna hromadnou „dovolenou“?
Myslím, že je marné plakat nad rozlitým mlékem. Šéf by měl dát najevo, že si toho všiml, ale větší sankce nejsou na místě. Spíše by měl vydávat takové signály, aby bylo ostatním hned jasné, že je zpátky a nastává standardní tempo.
Samozřejmě, pokud přijde firma o miliony, je to trochu jiná situace, ale to se nestává. Šéfové soukromých firem si své dovolené většinou dobře plánují právě proto, aby k podobným ztrátám nedocházelo. Ve státních firmách tohle asi moc neplatí – tam to často vypadá, že se žádné peníze vyrábět nemusí. Prostě se tam minimalizuje provoz a nějak se to zvládne. I když záleží i na povolání; třeba účetní se většinou nezastaví ani u soukromých subjektů, ani u státních firem.

Tady jsou tipy našich redaktorů,
jak nejlépe zužitkovat pracovní dobu bez šéfa!

Tip Marie Šrámkové: Přineste si spacák a udělejte si v kanceláři opiové doupě!

Tip Dany Svobodové: Tento tip se nám bohužel nepodařilo získat. Jakmile za šéfem zapadly dveře, ztratila se jako pára nad hrncem...

Tip Honzy Exnera: Uspořádejte si v chodbičce časovku na kancelářských židlích.

Tip Míši Kudláčkové: Nohy na stůl, cigareta, káva, kolem parta kamarádů, žhavá pevná linka, rozpálená kopírka a na compu Nirvána na plný koule!

Tip Klárky Milošové: Udělejte si z šéfovy kanceláře ložnici, ušetříte za noční taxi při pozdním návratu do svého vzdáleného bydliště, a ještě budete na ranní poradě první.

Můj tip: Nafouknout si plážový míč a hrát kancelářský volejbal – lampa je za bod, obličej za dva, kdo rozbije monitor, platí pivo (LCD jsou o hodně křehčí než CRT). V mé minulé práci jsme to praktikovali i za účasti šéfů. 

Přečtěte si:
Šéfové a imunita

Jak si užíváte dovolenou nadřízených vy?

   
16.07.2008 - Láska a vztahy - autor: Jakub D. Kočí

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [34] Lisa11 [*]

  Radka27: Souhlasím. Takového šéfa máme. Dokonce přikázal omezení hovorů na mobily, aby mohl kontrolovat, komu voláme. Ale v některých případech se na mobil prostě zavolat musí. Pak posloucháme akorát kecy. Další perličkou je, že se nesmíme v kanceláři smát a nesmíme na internet. Dala jsem výpověď, tohle nemám za potřebí.

  superkarma: 0 18.07.2008, 15:20:30
 2. avatar
  [33] Ch.Z. Kochanská [*]

  Radka27: Vyblbli předem - to byl učňák a né prace? Prosím tě, v jaké profesi mají zaměstnanci potřebu během pracovní doby provádět alotria? Já nejsem suchar, ale totok se mi zdá ujetý.
  A navíc šéf trpěl stihomamem. No, jsem ráda, že mě nikdy žádný šéf takto nekontroloval.

  superkarma: 0 16.07.2008, 21:56:53
 3. avatar
  [32] Radka27 [*]

  Ch.Z. Kochanská: Všichni se vyblbli už předem takže nikdo neměl potřebu blbnout později , vypili jsme si kafe, pokecali, hrála nahlas muzika. V 8,00 se probral plán dne a tak dále bla bla bla a šlo se na věc.

  Myslím, že člověk je od přírody hravý a vždycky si nějakou tu možnost ventilace najde. Ostatně tady hooodně lidí sedí a chvílemi pindá v pracovní době aneb odreagování A když je nejaký šéf cvok a kontroluje zaměstnancům málem historii v PC jestli náhodou nelelkovali na webu, hlídá vteřiny z půl hodinové polední pauzy a poslouchá jestli každý hovor byl skutečně pracovní, tak takový specialista si prostě zaslouží, aby se jeho pracoviště v jeho nepřítomnosti na chvíli zvrhlo.

  superkarma: 0 16.07.2008, 21:38:27

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [31] Ch.Z. Kochanská [*]

  Radka27: To je ale taky pakárna... Promiň, čutat si před prací a povinně, uáá!

  superkarma: 0 16.07.2008, 20:29:14
 2. avatar
  [30] Radka27 [*]

  No holky, zase si nepředatavujte, že tyhle vylomeniny někdo páchá celou pracovní dobu celý týden. Jak tady v mnoha příspěvcích zaznělo, tak jedině prací se práce udělá. Čili se poblblo a pak se dohánělo, třeba v pauze nebo přesčasem. A jak se říká, kdo soi hraje nezlobí. Sama jsem zkusila několik profesí a v jedné firmě jsm dokoce POVINNĚ začínali den minikopanou a slovním fotbalem. Samozřejmě byl sraz povinně čtvrt hodinu před pracovní dobou

  superkarma: 0 16.07.2008, 20:23:23
 3. avatar
  [29] micinka.juli [*]

  taky si vzpomínám, že když byl šéf v předminulé práci na dovolené, byl klid na práci, co se normálně nedala stihnout, neboť trpěl pocitem, že musí všechno odklepnout (zvyk z domova). Jeho dovolenou s manželkou jsme cenili, protože nás navíc neprudila ještě ona. A domů se šlo, když bylo normálně hotovo nebo dle potřeby jsme se s kolegyní prostě zastoupily...
  A v minulé práci to bylo spíš v pytli, když nebyl, nebyl nikdo, kdo by mohl podepisovat smlouvy a další dokumenty, takže se vše muselo odkládat a dělali jsme spíš nutnou administrativu, která vázla.
  Teď nemám pevnou pracovní dobu, dovolenou jsem si vzala na cca dva dny - na výlet do Alp a nic se zatím nestalo...

  superkarma: 0 16.07.2008, 17:13:55
 4. avatar
  [28] Ch.Z. Kochanská [*]

  Radka27: Tak toho bych se neúčastnila, raději bych byla stávkokaz.

  superkarma: 0 16.07.2008, 15:17:49
 5. avatar
  [27] Meander [*]

  Radka27: Hořce lituju zaměstnavatele, že živil takové hovězí zaměstnance

  superkarma: 0 16.07.2008, 14:50:40
 6. avatar
  [26] wich [*]

  Radka27: Kdo tohle zaměstná Ale na prémie a plat se nadává dobře... No, vizitka těch lidí.

  kareta: Písnu ti vzkaz

  superkarma: 0 16.07.2008, 14:16:40
 7. [25] počítačka [*]

  Protože pracuji samostatně a se šéfovou se pouze střídáme při předávání služeb, jsem docela ráda, že službu předávám někomu jinému, i když s ní se také potkávám. Co může zkomplikovat, to zkomplikuje. Musím jí svoje rozhodnutí, která jsem udělala, říkat a ne vždy se mnou souhlasí, protože samozřejmě všechno ví nejlíp. Já ji vyslechnu, nesouhlasím nebo souhlasím a udělám si příště zase podle sebe. Ale pozor - dobrou radu beru a jsem za ni vděčná. Věřím, že již nebude mojí šéfkou, protože naštěstí už i vedení ví, že co mohla zmastit, je zmaštěno, co zkomplikovat, pracně se srovnávalo. Takže se těším na světlé zítřky.

  superkarma: 0 16.07.2008, 12:55:47
 8. avatar
  [24] shb [*]

  gentiana: jo a nejvíc mám ráda když se mi tu kolegyně střídají co 3 měsíce, případně co půl roku -max rok, to tu vlastně ani skoro být nemusí páč než pochopí tak odejdou a veškerou práci zase udělám já...

  superkarma: 0 16.07.2008, 12:53:22
 9. avatar
  [23] olga ebertová [*]

  Můj šéf už neměl dovolenou 13 let.Takže žádná zábava se nekoná.

  superkarma: 0 16.07.2008, 12:50:12
 10. avatar
  [22] Radka27 [*]

  Já jsem slyšela od jednoho kamaráda, že když šéf odjel na dovolenou, jezdili v kancelářích na kolečkových bruslích, do telefonu se představovali jmény typu David Debil, Klára Pitomá apod. a nováčci museli sjet sedíc na kancelářském křesílku výtahem všech 10 pater v budově, v každém patře zastavit, otevřít tlačítkem dvěře, zavřít a jet dál přičemž všechna patra byla open space jedna firma

  superkarma: 0 16.07.2008, 12:34:13
 11. avatar
  [21] Radka27 [*]

  Kdysi v grafickém studiu jsme během šéfovy dovolené hráli na pracovišti tenis... Opravdové rakety, míček.. pohoda. V dalším zaměstnání jsme si na střídačku zabírali šéfovu kancelář s koženou sedačkou a barem.

  superkarma: 0 16.07.2008, 12:26:00
 12. avatar
  [20] kareta [*]

  wich: kolik máš zaměstnanců?

  superkarma: 0 16.07.2008, 12:18:29
 13. avatar
  [19] wich [*]

  gentiana:

  superkarma: 0 16.07.2008, 11:31:41
 14. avatar
  [18] MEK [*]

  já žádného šéfa nemám,tak jsem v klídku

  superkarma: 0 16.07.2008, 11:22:28
 15. avatar
  [17] Meander [*]

  Já mám šéfa na ICQ neb se trvale vyskytuje 170 km daleko.

  superkarma: 0 16.07.2008, 11:17:27
 16. [16] gentiana [*]

  Jo, jasně, zakuřte kancl, rozbijte židle a pak se divte, kde že jsou ty prémie a proč vás kolegové škrtí za takovou banalitu, jako že museli dělat práci za vás.

  superkarma: 0 16.07.2008, 11:15:31
 17. avatar
  [15] wich [*]

  Tak šéfa nemám, neb jsem sama sobě šéfkou Teď jsem ve fázi, kdy nemusím do práce každý den, můžu pracovat doma, kde mám svůj klid, ale většinou pár hodin v práci jsem. Je tolepší pro kooperaci, pracovní atmosféru a komunikaci.
  Mí zaměstnanci, když tam nejsem, tak určitě pracují, protože mají práce až nad hlavu, kdyby se flákali, nemají šanci stihnou polovinu. A taky si je hýčkám, tak mi to vrací

  superkarma: 0 16.07.2008, 11:08:53
 18. avatar
  [14] Ťapina [*]

  Když byl svého času můj šéf na dovolené, tak jsem makala jak fretka, protože jsem konečně mohla dělat samostatně to, co jsem vlastně měla dělat samostatně celou dobu. Vstávala jsem o hodinu později a práci jsem měla hotovou dřív, protože jsem s klidným srdcem vypustila "povinné" pauzy s kafem na jednotlivých stanovištích a vykecávala jen s lidma, se kterýma jsem si měla co říct. A nestěžoval si nikdo. Teď už zaplaťpánbu šéfa nemám a já mám dovolenou za přesně 2,5 pracovního dne

  superkarma: 0 16.07.2008, 11:06:55
 19. avatar
  [13] RenataP [*]

  když šéfka nebyla, bylo to fajn. Zpestřila jsem si den její prací, což bylo fajn vyjetí z kolotoče všedních dní

  superkarma: 0 16.07.2008, 10:29:36
 20. avatar
  [12] Ch.Z. Kochanská [*]

  V minulé práci jsem byla ráda za každý den, kdy tam ten arogantní debil nebyl...
  Teď je to jedno.

  superkarma: 0 16.07.2008, 10:18:44
 21. avatar
  [10] cmelda [*]

  pocit, ze je sef na dovci, je super..ale praci za me stejne nikdo neudela a takhle si ji aspon muzu udelat v klidu

  superkarma: 0 16.07.2008, 10:08:22
 22. avatar
  [9] shb [*]

  trdo, lostris: nápodobně

  superkarma: 0 16.07.2008, 09:49:40
 23. [8] Rikina [*]

  Pracuju pro klienty, ne pro šéfa. Tudíž jeho případná nepřítomnost nemá vliv na množství a kvalitu odvedené práce. Když není dost práce, neb jsou na dovolené klienti, studujeme odbornou literaturu.

  superkarma: 0 16.07.2008, 08:45:32
 24. avatar
  [7] Landriel [*]

  Můj šéf na dovolenou nejezdí, on si vezme dovolenou, aby ho nikdo nerušil při práci. Takže má dovolenou, sedí tady a buší do kompu.

  superkarma: 0 16.07.2008, 08:40:42
 25. avatar
  [6] evelyn [*]

  ja svou praci udelat musim, sefka sedi v uplne jine budove a to dost daleko

  superkarma: 0 16.07.2008, 08:39:27
 26. avatar
  [5] Lostris [*]

  trdlo: přesně

  superkarma: 0 16.07.2008, 07:36:03
 27. avatar
  [4] Léthé [*]

  Co je to šéf?

  superkarma: 0 16.07.2008, 07:33:37
 28. avatar
  [3] Evikus [*]

  Já se flákám ať tu šéf je nebo není

  superkarma: 0 16.07.2008, 07:17:06
 29. avatar
  [2] trdlo [*]

  Když sou pryč, tak toho podstatně víc udělám, páč mě každý dvě minuty někdo nevytrhuje s blbostma

  superkarma: 0 16.07.2008, 02:04:16
 30. avatar
  [1] tyrkys [*]

  My se "flákáme" celoročně, ale pracujeme na 100%. Nemáme nad sebou šéfy, kontrolujeme se navzájem .

  superkarma: 0 16.07.2008, 00:12:12

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme