Bulvár

Bulharům jsme dabovali Mrazíka - úspěch!

Milá redakce,

nejprve jsem dlouho přemýšlela, zda se připojím k dnešnímu tématu. S ruštinou je můj život jaksi spojen, a to chtě nechtě. Nejprve povinná ruština na ZŠ. Poté nějakým hnutím osudu obor "ruský a německý jazyk " na VŠ. Momentálně mě sice více živí němčina a s ruštinou se potkávám jen občas, přesto už mi život s "nenáviděným" jazykem pár příhod přinesl.

Ta první a snad nejkrásnější je ještě z doby, kdy se pořádaly výměnné pionýrské tábory. Já "vyfásla" za "odměnu " jeden třítýdenní do Běloruska. Jen snad ještě podotknu, že rok po Černobylské havárii, takže pokud v noci zářím.... :-).

Byli jsem tam jediní cizinci, a tak se všichni snažili nás všemožně zabavit.  Tábor to byl obrovský, pěkně ukrytý v lese a celý betonový. Centrum tvořila obří dvoupatrová budova jídelny a kulturního sálu, kde bylo i kino.

Jedno odpoledne se konalo pro celý tábor pomítání. Na plakátku byl uveden film "MOROZKO". My Češi jsem si říkali, bude to Mrazík, nebude to Mrazík?

Byl to Mrazík. V originále, ruštině. Po pár minutách začali domorodci opouštět znuděně sál a my Češi jsme si pomalu ale jistě začali Mrazíka dabovat. Asi jako každý jsme ho znali nazpaměť.  Když nás asi třicet začalo zpívat  "Ustupte, jen ustupte" a všichni jsme  přemlouvali  chaloupku , aby se otočila, byl sál opět plný domorodců včetně personálu.

Všichni se přišli podívat, co na tom filmu ty Čechy tak baví a jestli se náhodou nezbláznili.
Tábor byl jinak příšerný, jídlo strašné, ale na Mrazíka v originále nezapomenu do konce života. Ten "náš" český je mnohem krásnější. Naši herci mu svým dabingem vdechli život. I proto je u nás tak oblíbený, zatímco v Rusku po něm nikdo ani nevzdechne.

takže

"dasvidáňja" a  k blížícímu se obědu ještě "prijátnovo apetita".

LibaLibo, kdo z nás by neznal "Váňo, Váňo, Ivane, jen se podívej na mne" nebo "chaloupko, k lesu..". Bulhaři museli být nadšení. Děkuji za všechny za přání dobré chuti.

Mrazík - věčné téma....
 

ČTVRTEČNÍ TÉMA:
RUSSKIJ JAZYK
A co ruské filmy?
Zážitky z cest po SSSR?
Měli jste na škole "družbu"?
Soutěžili jste - např. v "o zemi, kde zítra již znamená včera"?
Zarecitovali byste básničku?
Co víte o Sovětském svazu?

Máte ruské suvenýry?

Uvítáme vaše příspěvky v ruštině!
redakce@zena-in.cz


   
12.01.2006 - Společnost - autor: Míra Šindrbalová

Komentáře:

 1. avatar
  [8] mirrea [*]

  Libajec: běloruština píše taky azbukou, jen má i s tečkou

  superkarma: 0 12.01.2006, 17:10:34
 2. avatar
  [7] mam-ča [*]

  gerda: Oni Bělorusové nejspíš rozumějí rusky dobře, asi jako my slovenštině. Ale protože jim tu ruštinu hustili jako nám, asi se děti bránily.
  Já znám u nás jednoho doktora-Ukrajince, který ač je z Kijeva, musel studovat v ruštině. Dost ho to štvalo, že ukrajinština nebyla v tehdejší RFSFR pro vysoké školy "dost dobrá".

  superkarma: 0 12.01.2006, 14:32:02
 3. avatar
  [6] Kremzina [*]

  gerda: Už jsem to taky někde četla, že v Rusku ta pohádka žádný úspěch neměla. U nás jsme to vzali jako parodii a nadsázku a proot ten úspěch!

  superkarma: 0 12.01.2006, 14:24:18
 4. avatar
  [5] Libajec [*]

  To Gerda
  opravdu to rekce trochu zkonila, Bělorusové samozřejmně rusky rozumí a mluví, přesto ale mají svůj vlastní jazyk . běloruštinu, která má některá písmenka z latinky a některá v azbuce. Ten film je opravdu v Rusku téměř v zapomění, oni tam totiž ty postavy nemají zdaleka tak krásné hlasy jako ty naše dabované. Vlastně jsme byli tenkrát dost překvapený, že to tamní vůbec nebere. A že je ta pohádka v originále opravdu dost "plochá". Náš dabing z ní udělal perlu. Každý rok na silvestra si na to vzpomenu, když opět čučím na Mrazíka

  superkarma: 0 12.01.2006, 14:01:34
 5. avatar
  [4] gerda [*]

  když se nad tím zamyslím, asi to zkonila redakce. V článku není po Bulharech ani stopa. Ale i tak: že by Bělorusové nerozuměli ruštině?? A že by po něm fakt v Rusku neštěkl pes??? Z dílny, ze které vzešel Mrazík, vyšlo víc podobně laděných pohádek, ale Mrazík se opravdu povedl par excellence.

  superkarma: 0 12.01.2006, 13:28:44
 6. avatar
  [2] gerda [*]

  Nějak tomu nerozumím. Co dělali v Bělorusku Bulhaři?

  superkarma: 0 12.01.2006, 12:44:02
 7. avatar
  [1] Majdinka [*]

  Četla jsem špatně, nebo Bělorusko je v Bulharsku?

  superkarma: 0 12.01.2006, 12:43:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme