Tohoto dnes tolik populárního vtipu se obává čtenářka Veronika K. Sama bude volit KDU, protože se jí líbí jejich program pro rodinu. Podpoříte i vy tuto stranu?

Další čtenářkou, která se dnes rozhodla přispět, je Veronika K. Bojí se, aby strana, které dá hlas, neskončila...

Volby 2013

Zítra půjdu již k několikátým volbám v mém životě. První dvoje volby jsem jaksi bojkotovala. Rodiče nařídili: „Jdeme volit.“ A musela jsem jít. Tak jsem tam tehdy hodila prázdnou obálku. Nerozuměla jsem tomu, politika mě nezajímala. Ale účast jsem měla splněnou. Trošku jsem kopírovala tátu, který říkal, že za dob dávno minulých šel k volbám, aby měl „čárku“ ve volební listině. Házel tam prázdné obálky. A k jeho údivu poté na nástěnce MNV stálo, že účast byla X% a z toho bylo 100% hlasů platných…

Jednou jsem volila Zelené. Čekala jsem nějakou pořádnou změnu. Dostali se. Změna téměř žádná. Další volby už se nedostali.

Poté jsem volila VV. Opět jsem čekala nějakou pořádnou změnu. A změna byla. Tolik se toho událo, že televize měla stále co vysílat. Předpokládám, že tím „véčka“ nadobro skončila.

Začínám se bát o osud další strany, kterou tam letos hodím.

Asi stárnu a letos jsem se rozhodla, že podpořím KDU na hranici volitelnosti… Snad se nerozpadnou, když dostanou můj hlas. Mají program pro rodinu. Ostatním stranám už nevěřím. Střídají se v nich lidé jak na běžícím páse. Jednou jsou za jednu stranu, ani se nerozkoukám a jsou už za jinou. Ani koblihou si mě nikdo neuplatí. Můj hlas nemá cenu desetikoruny, co kobliha stojí. To by musel set sakra pár nul přidat…A i tak bych ten hlas dala jinam.

Manžel vybíral moc hezky. Sedl si ke stolu, vyndal kandidátky a postupně jednu po druhé procházel. Když uznal, že strana pro něj není dost dobrá, kandidátku zmuchlal a dal doprostřed stolu. Hromádka rostla, kandidátek ubývalo. Poté prohlásil: „A jdu do druhého kola.“ Vzal čtyři lupeny, které mu zbyly, postupně je detailněji procházel, tu a tam něco pronesl, třeba že kandidáti jsou příliš staří, až mu zbyla jedna. Tu neprozradím. Ale můj souhlas nemá. No jo, jenže je dospělý a s tím nic nenadělám.

A ještě jeden postřeh. (Asi je to i vtip z internetu.) Manžel se ptal kolegy, koho prý bude volit. A kolega mu odpověděl: „No to je jasný, já budu volit komunisty… Jen ještě nevím, ze které strany…“ Bohužel, smutná pravda.

Veronika K.

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 25. 10. 2013: Volby 2013

  • Víte, koho volíte? Co konkrétně vás zaujalo na straně, kterou budete volit?
    (Nezávislé kandidáty a sdružení více stran berme pro účely rétoriky tohoto tématu jako jednu stranu, za kterou kandidují – prostě tak, jak je to na volebních lístcích.)

Otázka k dnešnímu tématu je jednoduchá, ale odpověď na ni už tak jednoduchá není. Dovedu si představit spoustu důvodů, proč se člověk rozhodne pro tu či onu stranu. A právě ten váš důvod mě zajímá! Máte ho vyargumentovaný, nebo volíte spíš pocitově? A volíte do poslanecké sněmovny stále stejně, nebo ne? Své odpovědi mi posílejte na redakční e-mail (viz níže) do 25.10.2013, 15.30 hodin, a to v délce alespoň tohoto odstavce. Tedy pokud se chcete o své politické názory podělit s ostatními a zároveň mít šanci na krásný knižní dárek: Osobnosti českých dějin (Knižní klub).

Ostatně sám jsem v letošní volbě váhavec, třeba mě právě váš názor přesvědčí!

dejiny

Reklama