Být svobodnou matkou je někdy důsledkem zřetězení různých ne zcela očekávatelných a ovlivnitelných  situací a rozhodnutí, jindy se jeví jako výsledek předem vytvořeného plánu. Každopádně na rozdíl od rozhodnutí, která činí člověk sám  za sebe, když je ještě „single“, jsou úvahy, co a jak dál, těžší o to, že v sobě zahrnují jak to ještě nenarozené dítě, tak i všechny perspektivy, které se přijmutím výzvy být s dítětem sama, objeví.

MARKÉTA

„Chci mít dítě, chci mít pro koho žít. Toužím po nějakém přesahu, aby mě někdo potřeboval, aby mě měl někdo rád, chci také něco dávat, vidět, jak ten malý tvoreček roste. Partnera k tomu ale nepotřebuji a ani nechci.“

Takové a podobné věty někdy slýchám od žen, které se chtějí stát matkami, ale zároveň pochybují o tom, že stojí za to žít v partnerském vztahu. Nevím, co přesně říkají statistická data, ale rozhodně už není nespolečenské přiznat, že „toužím po dítěti, ale potřebuji k tomu ´dárce´, ne manžela či partnera“. Podobně jako Markéta takové ženy uvažují o svých perspektivách a v těch úvahách je jen velmi malý prostor pro představu společného života v páru dvou dospělých lidí.

woman

TÁŇA

„Jsem hrozně zklamaná, mísí se ve mně lítost a vztek na něj, že mě v tom nechal samotnou. Čím víc na mě tlačil, abych „to“ dala pryč, tím víc jsem si uvědomovala, že nemůžu, i když to bude těžké - s jedním platem, jedněmi nervy a obavou, co bude s malým, kdyby se něco stalo se mnou?“

Na rozdíl od Markéty Táňa naplňuje tradiční představu o dilematech a těžkostech, které zažívají svobodné matky. Možná je lehčí pochopit Tániny než Markétiny motivy, každopádně za poslední léta se staly normálně přijímanými i dříve odsuzované formy rodinného soužití – osamělá matka ani rozvod žádné pozdvižení nevzbudí, na společenské úrovni to problém není.

Čtěte také:

Když ale jdeme hlouběji, Táňa bude muset zvládnout zklamání ze vztahu, ošetřit své emoce, aby mohla jít v životě dál, najít partnera, který ji přijme i s dítětem, bude muset podniknout i právní kroky a jednat s biologickým otcem o uznání otcovství, výživném a dalších věcech. A pokud nepatří mezi ty, kdo jsou velmi dobře finančně zajištěni, tak bude léta stejně jako jiní rodiče – samoživitelé počítat, co ještě zvládne sama zaplatit a co už ne.

Markéta možná na první pohled pochopení nevzbudí, vždyť o mužích mluví pohrdlivě jako o „dárcích“. Žádné aktuální zklamání z nečekaně ukončeného vztahu tedy neřeší, ale pokud bychom s ní měli možnost mluvit osobněji, možná by se zmínila o nějakých nenaplněných očekáváních, která ji v jejím rozhodování ovlivnila, o nezdařeném soužití ve své minulosti nebo v původní rodině, o obavě riskovat vztah po zkušenosti, jíž se chce pro příště už vyhnout. Ženy jako Markéta nejsou v situaci, kdy jsou nečekaně postaveny před hotovou věc, naopak vše mají více ve svých rukou – a to pak může vzbudit negativní reakce okolí. Nejde o pohoršení z faktu, že jde o svobodnou matku, ale o nesouhlas se způsobem, jak k tomu došlo (muž jen jako nástroj dosažení vlastního cíle). Praktické kroky, které budou Markétu čekat, budou podobné jako u Táni, může se však dostat do situace, že otec dítěte bude chtít být otcem, nikoli jen „dárcem“ a také, že se dítě bude po tatínkovi ptát, protože i když není otec fyzicky přítomen nebo je „neznámý“, neznamená to, že v myšlenkách neexistuje.

Být svobodnou matkou je někdy důsledkem zřetězení různých ne zcela očekávatelných a ovlivnitelných  situací a rozhodnutí (Táňa), jindy se jeví jako výsledek předem vytvořeného plánu (Markéta). Každopádně na rozdíl od rozhodnutí, která činí člověk sám  za sebe, když je ještě „single“, jsou úvahy, co a jak dál, těžší o to, že v sobě zahrnují jak to ještě nenarozené dítě, tak i všechny perspektivy, které se přijmutím výzvy být s dítětem sama, objeví. Některé životní možnosti tak zcela z úvah, co bude dál, vymizí, jiné se výrazně promění. A i když už se rodiny svobodných matek nemusejí potýkat se společenským odsudkem, přesto v nich samotných se  může především v obtížných údobích, kdy jsou přitom na všechno samy (nemoci, nezaměstnanost, finanční problémy) objevovat otázka, na kterou nemusí být vždy jednoduché odpovědět, totiž jestli to všechno stálo za to?

A co vy, jaké jsou vaše zkušenosti? Máte ve svém okolí nějakou Táňu či Markétu?

Reklama