Bulvár

Budu dělat maturYtu

Každoročně v tomto období potkáváme ve městě tlupy mládeže, která vydává divné zvuky na různé předměty, povykuje, je oblečená poněkud výstředněji než obvykle a ještě ke všemu žebrá o drobné. Je to neklamným znamením, že nastal čas maturit.

Pro rodiče i pro ratolesti čas stresu a potíží - zatímco mladým mužů a slečnám se zdá, že se dřou až do úpadu, mnohým pečlivý matkám a ctižádostivým otcům je všechno málo a neustále opakují, že je nutné učit se a učit se, protože opakování je matkou moudrosti ... a další příšerné fráze.

Jako studentka  jsem přesně tyhle řečičky bytostně nesnášela. Myslím, že jsem zdaleka nebyla sama - a i když jsem doma dělala ramena, tak jsem si v duchu vůbec nebyla jistá, jestli je moje příprava dostačující.

Co tedy můžeme jako rodiče pro děti udělat? V první řadě jim nevnucujte svoji představu, jak se mají učit. V jejich věku je už totiž stejně pozdě s něčím podobným začínat - určitě mají své zkušenosti se "šprtáním" a vědí, jaký systém jim vyhovuje. Někdo se učí přes den, jiný v noci, někdo v naprostém klidu, jinému musí hrát magneťák a ještě další při učení pochoduje. Určitě jim za žádných okolností neříkáme věty typu "jestli to neuděláš, tak se mi domů nevracej" - nikdy totiž nevíme, jak zkouška dopadne a jak naše dítě v tak vypjaté situaci zareaguje.

Jak taková maturita probíhá? Většina z vás si ji pamatuje, takže nebudu popisovat prostředí, jenom zopakuju to, co jste možná zapomněli - zkouška je veřejná, takže váš potomek může mít publikum.

Maturuje se ze čtyř předmětů, přičemž čeština je povinná - některé předměty mohou být v tzv. okruhu - tedy jedna část zkoušky je složená z více předmětů. Otázek je 25 nebo více, a pokud je otázka tažena, tak se v ten den vyřazuje. Je-li tažena dvakrát po sobě v téže třídě, je už vyřazena v dané třídě definitivně a do osudí se vrací až pro následující třídu.

Může se maturovat z více předmětů? Může - obvyklým důvodem bývá například to, že vysoká škola, na kterou se dítě hlásí, má u přijímacích pohovorů zvýhodněné ty studenty, kteří maturují z určitého předmětu - pak má nastávající maturant předmětů pět. Proto je nutné na školách pečlivě sledovat rozpisy jednotlivých maturitních dní.

Kolik času vlastně má student na přípravu? Má patnáct minut na písemnou přípravu a stejný čas na odpovědi. Jedna "otázka" zpravidla obsahuje více částí, takže je čas nutné si rozvhrnout tak, aby se na všechny dostalo. V žádném případě se nedá spoléhat na to, že se naučím jenom polovinu otázek a zkusím komisi "překecat".  

A teď se dostávám k tomu, co často řešíme v případě, že zkouška nedopadla podle představ rodičů nebo studenta.

Častým argumentem bývá "Ale ono mu nebylo dobře!" Před vykonáním zakoušky (v den maturity ráno) jsou studenti dotázáni, zda jsou zdravotně způsobilí vykonat maturitní zkoušku. Pokud odpoví, že ano, pak jim dodatečné poukázání na zdravotné problémy nepomůže. Samozřejmě se může stát, že během zkoušky se někomu udělá nevolno, zvlášť když je venku horko a studenti se pečou v oblecích a slavnostních šatech - to je ale nutné řešit okamžitě.

Dalším problémem je "ale já jsem měl okno!" Tam už je to složitější - okno může mít každý. Ne každý je navíc schopen mluvit před publikem. Není ale pravda, že student sedí naproti komisi, která na něj nepřátelsky pohlíží a nechá ho čtvrt hodiny mlčet, aby jej posléze s radostí "vylila". Komise totiž musí klást otázky - a pokud se student aspoň něco naučil, tak na nějakou z nich většinou zareaguje, nehledě už k tomu, že pokud během přípravy napsal na papír aspoň něco, může to prostě přečíst.

"Ale on měl vždycky dobrou známku, tak jak to, že má u maturity špatnou?" bývá další věc, na kterou se rodiče ptají. Odpověď je jednoduchá - maturita je zkouška sama o sobě. K celkovému prospěchu se sice přihlíží, ale spíše okrajově - pokud je známka na ústní zkoušce nerozhodná nebo se výrazně liší. V materiálech, které má komise k dispozici, není prospěch během studia zahrnutý. Pravda je taková, že není obvyklé, aby se prospěch u maturity výrazně lišil od prospěchu během studia, ale může se to stát.

"Musejí někoho vyhodit, a zrovna to padlo na mě!" je další argument. Samozřejmě - nemůžu mluvit za všechny školy nebo všechny maturitní komise, ale na všech školách je u maturit přítomna nezávislá osoba - předseda maturitní komise je najmenován Krajským úřadem a je z jiné školy a obvykle i z jiného města. Má právo veta - a nebojí se jej použít, protože pokud by došlo ke zpochybnění zkoušek, bylo by to pro něj velice nepříjemné. A i když mě kolegové asi nebudou mít rádi - má-li student podezření, že má být "zkoupán", může využít právě faktu, že maturita je veřejná a pozvat si ke svému vystoupení publikum. To sice není přítomno rozhodování komise, ale může zkoušeného uklidnit.

A co když student přece jen maturitu neudělal? Pak je podstatné, z kolika předmětů to bylo. Pokud jenom z jednoho, pak opakuje zkoušku na podzim - "podzimní listí maturitu jistí", pokud to ale bylo ze dvou a více předmětů, pak ji opakuje až v následujícím roce a termín určí ředitel školy. 

   
12.05.2004 - Společnost - autor: Herta

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [60] pajda [*]

  Vivian: praxe se normálně do ústních nepočítá a na dost školách se i dělá jindy, takže ji tam nemám zharnutou...

  superkarma: 0 20.05.2004, 17:12:46
 2. avatar
  [58] Ťapina [*]

  Já jsem ten typ, co se mu líp učí při chůzi. Tak jsem celé učení k maturitě propochodovala a měla jsem 4x1. Jenže teď bych asi zdechla vyčerpáním, kdybych to měla tak praktikovat

  superkarma: 0 13.05.2004, 17:22:49
 3. avatar
  [57] Vivian [*]

  Z toho, co jsem si vytáhla, si pamatuju akorát pár otázek... vím, že byly vždycky dvě, jedna hlavní a druhá podotázka... pamatuju si jen "Meziválečnou literaturu" z češtiny (Šrámkovo Tělo, 1914 ), "Food" z angličtiny a "Choroby tenkého střeva" z chirurgie... a na praxi jsem si vylosovala ten největší pokoj z chirurgickýho oddělení - chtěla jsem maturovat na interně, tam jsou navíc jen třílůžáky, tady jsem dostala na starosti osmilůžák plnej rozřezanejch lidí...

  superkarma: 0 12.05.2004, 22:42:16
 4. avatar
  [56] Vivian [*]

  Já jsem teda maturovala z pěti předmětů - na střední zdravotnické škole: povinně z českého jazyka, chirurgie, interního lékařství a z ošetřování nemocných (praxe) a z volitelných jsem si vybrala angličtinu (ještě byla možnost zvolit psychologii, ošetřovatelství nebo myslím matematiku). Trochu jsem se bála, ale věřila jsem si. Nebyla jsem z těch, kteří se látku "drtili" nazpaměť a pak ji před tabulí sice "za jedna" vychrlili, ale neměli ponětí, o čem mluví a v praxi to neuměli použít. Věděla jsem, že když zrovna nebudu vědět, něco vymyslím a takzvaně to "okecám"

  Odborné předměty (interna, chirurgie) jsem uměla na výbornou, češtinu za dvě, z angličtiny jsem dostala svou vůbec první dvojku (nervy ) a z praxe za 3 - já prostě nesnáším, když na mě někdo při práci čumí!

  superkarma: 0 12.05.2004, 22:30:35
 5. avatar
  [55] werka [*]

  Sama: Já už v tom stádiu jsem a pamatuju si . Akorát, ze kterých předmětů jsem maturovala. A nepamatuju si ani, jaký otázky jsem měla u státnic, jen že jsem statnici nedělala ze správního práva (mohli jsme si vybrat 3 předměty ze čtveřice hsopářské, správní, trestní a občasnké právo) + k tomu tenkrát povinný marxák. Ale aspoň si pamatuju, z čeho jsem psala diplomku

  superkarma: 0 12.05.2004, 22:09:49
 6. avatar
  [54] Sama [*]

  medved: klídek, já taky neměla tuchu, že si to pamatuju :-)))

  superkarma: 0 12.05.2004, 19:09:51
 7. avatar
  [53] medved [*]

  Sama: no ale kdyz si to nepamatuju ted, tak pochybuju, ze se na to najednou za 10 let rozpomenu

  superkarma: 0 12.05.2004, 17:16:23
 8. avatar
  [52] Sama [*]

  medved: ty nevíš, že už se dostáváme do stádia, kdy dávno je jako dneska a to co bylo dneska si nepamatujeme? :-))))

  superkarma: 0 12.05.2004, 17:03:57
 9. avatar
  [51] medved [*]

  ja jen ziram, jak si vsichni pamatujete, co jste si vytahli ja o tom nemam ani paru myslim, ze more dalsich zkousek pote maturitu zcela prebilo nebo prebylo ?

  superkarma: 0 12.05.2004, 16:49:58
 10. avatar
  [50] Sama [*]

  Tak já maturovala před 15 lety. Brrr, to je dávno - vytáhla jsem si otázky 1,11,21. Z rušriny jsem dostala Nášu škólu a zaboha jsem si nemohla vzpomenout jak se řekne ředitelna :-) Z češtiny romantiky a z ekonomiky mzdy a práci. Při ekonomice jsem tam jednu chvíli zůstala jsem s předsedkyní komise a pak nám ťukali na dveře, že jsou tam i ostatní :-))) Na maturu vzpomínám ráda, ale přijímačky na VŠ - hrůza všech hrůz. A já blázen se rozhodla, že to po tolika letech zkusím znovu - vůbec netuším, jestli tam mám jezdit, mám pocit, že mi toho z matiky moc v hlavě nezůstalo :-(

  superkarma: 0 12.05.2004, 16:47:12
 11. avatar
  [49] *daisy* [*]

  Tak to muj svatak vypadal tak, ze v pondeli jsem dokompletovala vsechny otazky a pak zjistila, ze nemam sanci se to naucit, tak si vsechno 2x precetla a tim to povazovala za nauceny (kupodivu jedna dvojka z anglictiny, jinak samy )...

  Ale dopadla jsem u maturity hrozne, protoze jsem utesovala kamaradku, ktera chodila po me. Dokonce v cestine pro me vybehla cestinarka, jestli nemam kapesnik, ze tam Misa place A ja mela nervy z tech dalsich zkousek No, ale aspon jsem nemela cas myslet na vlastni prujem a strachy

  superkarma: 0 12.05.2004, 14:54:45
 12. avatar
  [48] pajda [*]

  Přiznám se, že mě táta málem zabil, protože o svaťáku byli s mámou pryč a já se sice učila, jenže v plavkách na balkóně - když se vrátili, byla jsem jak od moře

  superkarma: 0 12.05.2004, 14:28:23
 13. avatar
  [46] Clerenc [*]

  ten anonym jsem jaaa

  superkarma: 0 12.05.2004, 14:24:39

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [44] Aja [*]

  Svaťák jsem trávila na chatě "sama", abych se mohla učit...Hned druhý den se tam nastěhovalo pět lidí a flámovalo se. Bágly byly furt v pohotovosti, protože před středeční a sobotní kontrolou rodičů, museli všichni zdrhnout do lesa... Otec stoupl na verandu s dalekohledem a rekognoskoval okolí, jestli někde neuvidí nějaký poflakující se kluky...

  superkarma: 0 12.05.2004, 14:24:10
 2. avatar
  [41] marta-b [*]

  Taky na maturitu nevzpomínám zrovna ráda . Řikala jsem si "hlavně ať si nevytáhnu antiku, tu nesnášim" (byla to v dějáku i češtine otázka číslo jedna) ... no a pro co jsem asitak sáhla? Obě ty jedničky jsem si vytáhla Z němčiny jsem doatala Feste und Feiertage, tak to bylo fajn, povídala jsem o svatbách, oslavách, Vánocích u nás doma a pohoda. Z angličtiny jsem neuměla ani jednu otázku z reálií a tam jsem naštěstí vylosla pětadvacítku, což byla hudba, radio, Tv a divadlo . Ale stejně jsem ráda, že už je to za mnou, uf

  superkarma: 0 12.05.2004, 13:58:41
 3. avatar
  [39] megrin [*]

  Celou dobu, co jsem se učila k matuře, jsem se modlila - hlavně ať nedostanu trávy a slepice. No a jistě že jsem dostala trávy a slepice
  Ale nakonec to dopadlo dobře. Ale co jsem měla na sobě, tak to si teda nevzpomenu

  superkarma: 0 12.05.2004, 13:08:07
 4. avatar
  [38] šája [*]

  Krize: Já ho našla a dostala jsem za jedna.... než jsem ho našla, pokecala jsem s ruštinářkou o všem možném, jen ne o divadle

  superkarma: 0 12.05.2004, 12:34:35
 5. avatar
  [36] femme [*]

  Už je to dááááávno, co jsem maturovala, ale jako dneska vidím, jak jsme se o svaťáku válely s kamarádkama v Podolí , slunilo krásně a do sešitů a knížek jsme se ani nemrkly k matuře jsme napochodovaly černé jako ašantky, matura dopadla naštěstí dobře, odmaturovala jsem s vyznamenáním Letos maturuje moje dcera, je úplně v klidu, celé čtyři roky měla na vysvědčení max. jednu dvojku, příští týden má svaťák, ale na válení se u vody to letos nějak nevypadá

  superkarma: 0 12.05.2004, 12:33:49
 6. avatar
  [30] Žábina [*]

  šája: pohřby a maturita ...

  superkarma: 0 12.05.2004, 11:42:16
 7. avatar
  [29] Lhasa [*]

  Ten matikář byl předsedou maturitní komise, jsem zapomněla napsat...

  superkarma: 0 12.05.2004, 10:49:03
 8. avatar
  [28] Lhasa [*]

  Aja: Mě zachránil matikář z jinýho gymplu před maturitou v září Když jsem byla na potítku, napochodoval ke mně, protože jsem si vytáhla dva příklady z okruhů, o kterých jsem neměla ani šajna , a bulela jsem Byl to takovej frajer, že mi řekl i to, na který stránce v tabulkách najdu příslušný vzorečky, a pak u tabule stál matikářce za zády a prsty naznačoval nulu, když se mě ptala, kolik je sinus x na druhou nebo kýho šlaka Pane profesore Vačkáři, děkuju!!!
  A teď o víkendu jsem pomáhala kamarádce s literaturou k maturitě (expresionismus, poetismus, naturalismus etc.)

  superkarma: 0 12.05.2004, 10:48:34
 9. avatar
  [27] Kacule [*]

  Když jsem maturovala, byla jsem celkem vystresovaná - vždycky všechno prožívám . Den před tímto dnem D, jsem nemohla usnout a tatík do mě musel pár štamprlí slivovice. Usnula jsem jako dřevo, ráno zaspala, do školy doklusala za pět minut osm a udělala na samý 1 . Od té doby nedám na slivovici dopustit

  superkarma: 0 12.05.2004, 10:48:19
 10. avatar
  [26] Fifinka [*]

  Pavluska: když já maturovala z RJ, ČJ, a odborných...a to bylo všechno v jinou hodinu..

  superkarma: 0 12.05.2004, 10:40:32
 11. avatar
  [25] lightblue [*]

  Já jsem maturovala před 6 lety jako 17ti-letá, takže jako nejmladší dítě ze třídy. Stres jsem měla taky, jako každý, ale skončilo to dobře (s vyznamenáním), a pak mi bylo před školou trochu smutno, že jsem tam naposled Pamatuju si, jak jsem se v prváku ptala jedný učitelky, jak to vlastně u maturity probíhá, a ona mi řekla, ať se nestarám , že to je až za 4 roky no a jak to uteklo.

  superkarma: 0 12.05.2004, 10:36:41
 12. avatar
  [23] šája [*]

  Jo a taky si pamatuju, že tehdy se na trhu poprvé objevily mražené předsmažené bramborové krokety a že to bylo moje jediné jídlo před maturitou. Maturovala jsem v jednu odpoledne

  superkarma: 0 12.05.2004, 10:02:06
 13. avatar
  [22] šája [*]

  Fifinka: Žábina: Už jsem si vpomněla fakt mi to vrtalo hlavou Měla jsem černý kompletek (klasický kostýmek to nebyl) - halena a sukně, kolem krku paličkovaný stříbrný límeček. Na to, že jsem podzimní typ fakt síla. Jitka by ze mě měla radost Ten komplet jsem pak ještě dlouho nosila, hlvně na pohřby

  superkarma: 0 12.05.2004, 10:00:26
 14. avatar
  [21] medved [*]

  ja jsem asi exot, ale ja si maturity nejvic pamatuju to, jak jsem se na ni hrozne tesila...byl prekrasny letni den...dneska je to na den 11 let...kvetly kastany, vsechno vonelo letem a ja se vznasela v ruzovem ( ) kostymku do skoly prestastna, ze konci to blby uceni a ze za par hodin budu mit nejdelsi prazdniny v zivote

  superkarma: 0 12.05.2004, 09:49:40
 15. avatar
  [19] Fifinka [*]

  šája: maturovala jsem ve stejném roce ..měla na sobě černou propínací sukni a halenku..jojo, to byl školní rok 1989-90...
  Co jsem měla na sobě na příjímačky už tedy nevím..to byl jaksi problém, já tehdy utekla s mým tehdejším na chalupu, na ty přijímačky jela z té chalupy z té chalupy..ono, tehdy ten rok to bylo takové zvláštní, ten rozlet po revoluci atd..jsme té VŠ alespoň tady v Praze vůbec nepřikládali význam a dost na to pekli..na ústní zkoušky na tu VŠ jsem se sice dostavila, ale když viděla slečny, které se tam na chodbě "šrotily" před učebnou, tak jsem si řekla, že tohle vážně nemám za potřebí a šla pryč :-)

  superkarma: 0 12.05.2004, 09:33:29
 16. [18] Sasa [*]

  Já maturovala před 25-ti lety, děs!
  No a maturity probíhají u nás na škole zrovínka teď! Parta frajerů před školou se rázem změní v partu osik před třídou....
  A není pravda, že je to dávačka, jak tu někdo psal, aspoň u nás ani náhodou!!!

  superkarma: 0 12.05.2004, 09:26:35
 17. avatar
  [17] Žábina [*]

  šája: mě ten kostýmek prostě utkvěl v paměti, byl moc ..a taky mě při maturitě fotili z novin a byla jsem na titulní stránce Rudého práva ....
  nedávno když jsme vyklízeli u našich skříň tak jsme to našli a manžel to komentoval slovy - tenkrát fakt neměli co psát ...

  superkarma: 0 12.05.2004, 09:15:37
 18. avatar
  [15] šája [*]

  Žábina: Já si vůbec nepamatuju, co jsem měla na sobě teď mi to vrtá hlavou.....vím, co jsem měla o 14 později na přijímačkách na VŠ, takový šílený kostýmek z teplákoviny, sle šik ušitý , ale na maturitu Ani si nevzpomínám, co jsem tehdy vlastně nosila no, taky je to už 14 let, maturovala jsem v roce 1990

  superkarma: 0 12.05.2004, 09:04:36
 19. avatar
  [14] Luciš [*]

  Matura v pohodě, jak jinak na učňáku, kde proleze každý, měla jsem samé. Odmaturovaly i ty, které se tam celé pololetí neukázaly , to svědčí o českém školství, kvůli dotacím na žáka jsou učitelé schopni odpustit úplně všechno.

  Ale ve druháku se mi stala dobrá věc. Na vysvědčení jsem měla na pololetí z matiky za 4 a z fyziky 1. Kráva nebeská matikářská

  superkarma: 0 12.05.2004, 08:56:49
 20. avatar
  [13] Kremzina [*]

  Moje neteř maturovala včera na dost náročném gymplu a 4xza1 je fakt dobrá. To snad u nás v rodině nikdo nikdy neměl. Asi se ty geny léty nějak spojily a vše nejlepší pobrala ona.

  superkarma: 0 12.05.2004, 08:56:36
 21. avatar
  [12] Žábina [*]

  já maturovala před 17 lety, je to vůbec možný ...vidím to jako včera...i co jsem měla na sobě...byl to totiž bordový kostýmek z Krásné jizby, který mi mamka koupila asi týden před maturitou a moc mi slušel ...

  superkarma: 0 12.05.2004, 08:38:17
 22. avatar
  [10] Petique [*]

  Já maturovala loni. Když mám stres tak vyloženě ´´žeru´´ . Na písemný všichni seděli zařezaní a já se ládovala bagetama. Přišel profesor a povídá. Vy jíte?? Všichni mají většinou ztažený žaludky a vy jíte?? A já mu povídám, no, když já to mám obráceně. A on prý, chci vás vidět po maturitě . A vypadám furt stejně.

  superkarma: 0 12.05.2004, 07:55:39
 23. avatar
  [9] šája [*]

  Na matematiku jsem se moc neučila, spoléhala jsem na povolené tabulky a selský rozum. A pak jsem si vytáhla stejnolehlost a podobné chuťovky. Tabulky mi moc nepomohly, zachránila to druhá část otázky - kvadratidké rovnice. Třídní matikářka byla zklamaná, byla jsem vždy premiantka a nakonec z matiky za dvě. A to jsem pak šla studovat techniku

  superkarma: 0 12.05.2004, 07:44:44
 24. avatar
  [7] Aja [*]

  ...a tak jsem jen do chodby vydechla Malý Svatoňovice...a profesorka za mnou hulákala...Já tě slyšííííím...ale nedbáááám...

  superkarma: 0 12.05.2004, 07:37:13
 25. avatar
  [6] pajda [*]

  Aja: taky jsem takhle pár lidí řešila hlavně, že se to vědělo předem - když zjistíš až u komise, že kolega po tom studentovi "jede", už toho moc neuděláš.

  superkarma: 0 12.05.2004, 07:34:17
 26. avatar
  [5] Aja [*]

  Mě chtěla u matury potopit profesorka, který jsme říkali BUFO BUFO...fakt i tak vypadala! A nijak se netajila tím, že mi to zavaří. Když jsem dosedla na potítko, tak přišly holky s čajem a kafem pro komisi...a přísedící kantor schválně otočil tý ropuše cukr. Ona pak odběhla pro jiný a on mi prstíkem přes stůl ukázal na záznamu grafu a popisu...co mi chybí a přebývá...Tak Mefisto ještě jednou díky...
  Jo a v literatuře jsem měla šílený okno na rodiště Karla Čapka...Všechny otázky z češtiny skvělý, rozbor děl a biografie kompletní...jen rodiště ne. Uvědomila jsem si to hned na počátku a povídala o všem okolo...A nic! Až jsem otevřela dveře od třídy, tak se mi otevřelo i okno...

  superkarma: 0 12.05.2004, 07:30:09
 27. avatar
  [4] jasmina [*]

  *Kotě*: A co stalo tobe?

  superkarma: 0 12.05.2004, 02:46:27
 28. avatar
  [3] jasmina [*]

  *Kotě*:

  Ja zas 4 roky se drela s Nemcinou, maturitni otazky jsem znala vsechny nazpamet a hadej, co se stalo u maturity?

  Vytahla jsem si tu nejjednodussi otazku, co vubec mohla existovat a o ktere by se dalo mluvit hodiny.
  Vzhkedem tomu, ze jsem vedela strasne moc informaci, tak jsem mlela pate pres devate a vubec to nedavalo smysl.

  Nemcinarka mi pak stejne dala jednicku, protoze jsem se pry strasne nadrela pri vsech jeji hodinach. No, a ten vystup u maturity to byl jen stress.
  Aspon , ze byla takhle spravedliva.

  superkarma: 0 12.05.2004, 02:45:11
 29. avatar
  [2] *Kotě* [*]

  Jo, maturita. Na tu jsem dlouho nevzpomínala moc ráda... celé 4 roky jsem byla na gymplu nejlepší z dějepisu, a pak se mi "podařilo" odmaturovat z dějáku za 4... no, a pak jsem historii vystudovala na VŠ...

  superkarma: 0 12.05.2004, 02:08:20
 30. avatar
  [1] Fifinka [*]

  Kolik času vlastně má student na přípravu? Má patnáct minut na písemnou přípravu a stejný čas na odpovědi. To u mojí maturity z ČJ neplatilo, asi po půlhodině, co jsem mluvila, si komise všimla, že nikdo nenařídil budík na těch 15 minut, co jsem měla mluvit ..takže celkem to trvalo 45 minut , neboť mi řekli, no jo, no..Ty by jsi tu dokázala mluvit o Komenským ještě pěkně dlouho..

  superkarma: 0 12.05.2004, 00:11:18

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme