Dnešní psychiatrické léčebny, nebo roztomileji „bambulárny“, jsou oproti těm dřívějším oázou klidu a odpočinku. Člověk má čas se naučit vyšívat, leptat sklo, má pravidelnou stravu a je daleko od všeho, díky čemuž se na toto místo zpravidla nedobrovolně odebral…


Dřív to ale taková sranda nebyla!

Terapie ruční prací, koupele a dlouhé procházky alejí nádherných vzrostlých lip jsou balzám na stresem odstřelenou nervovou soustavu. Kdo by nechtěl? Ovšem nebylo tomu tak vždy. K humánnímu zacházení s duševně odchýlenými jedinci jsme teprve museli dospět.

To v takovém třináctém stolení bych se rozhodně zvencnout nechtěla!

Posuďte sami... Léta páně

1200

Kněží v Evropě léčili duševně nemocné bitím, nutili je pít krev a jíst ovčí hnůj. Věřili, že tímto potlačením důstojnosti vyženou z lidského těla zlé duchy. Kdepak diák – pěkné h..no a je po chorobě!

1790-1813

Americký lékař Benjamin Rich se snažil zbavit své pacienty depresí tím, že je vysokou rychlostí otáčel na rotujícím křesle a pak je potápěl do vody. Jeden si rozmyslí být blázen.

1870-1900

psyJohn Harvey Kellogg předepisoval pacientům v michiganském sanatoriu každodenní jogurtové klystýry. Zajímavé, že? Není libo terapii od Müllera?? 

1920

Lékaři John Talbott a Kenneth Tillotson své pacienty spoutávali a balili je do ledových prostěradel, až jejich tělesná teplota klesla o 10 až 20 stupňů pod normál. Pokud přežili, jistě si příští šílenství rozmysleli. 

1940

Američan Walter Freeman zasunul pacientovi oční jamkou do hlavy sekáček na led a během krátké operace oškrábal jeho přední mozkové laloky. Šílenec byl pak poslušný jak štěňátko. Navždy. Amen. 

1950

Freudův žák Wilhelm Reich byl přesvědčen, že schizofrenie a deprese jsou vyvolávány nedostatkem orgasmu. Vymyslel proto takzvanou orgonovou krabici, určenou ke sbírání sexuální energie. A tak vynalezl internetové porno.

1916-1924

Henry Cotton z psychiatrické kliniky v New Jersey vytrhával svým pacientům zuby a další „závadné“ části těla, protože se domníval, že choroboplodné zárodky z těchto zkažených záležitostí způsobují šílenství a také „smutek dásní“.

Dobré, že? Není nad to zbláznit se až ve 21. století.


Během dnešního dne, jehož téma jsou úchylky a úchyláci, se ještě dozvíte, s jakými bizarními poruchami se člověk může setkat.

Své příspěvky k dennímu tématu pište na redakce@zena-in.cz. Věřím, že se dnes budeme dobře bavit!

Snad jen na cizí účet. Krásný den!

Reklama