Festival Klasika pod hvězdami začíná už tento pátek novým nastudováním slavné Bizetovy opery Carmen, jedné z nejpopulárnějších a nejuváděnějších oper na světě!

carmenJedno z nejúspěšnějších děl operní literatury v kombinaci s  romantickými kulisami českých a moravských zámků a možná i rojem Perseid, které prolétávají letní oblohou. Dané spojení, které slibuje další ročník putovního operního open-air festivalu KLASIKA POD HVĚZDAMI, je zárukou neopakovatelných zážitků i emocí. Po nadšených ohlasech z minulých let, kdy se desítkám tisíc návštěvníků představily operní kusy Rusalka a Nabucco, vsadil tento hudební projekt na působivou kombinaci slavné opery s jedinečným kouzlem prostředí českých zámeckých parků a zahrad v prostředí letní sezóny. 

V letošním roce se výhradnímu uvedení pod otevřeným nebem těší klasické zpracování nejslavnější Bizetovy opery CARMEN. „I když zárukou kvalitního uměleckého zážitku je samo dílo, dojem ještě umocní hvězdné obsazení předních domácích i zahraničních operních pěvců, živý orchestr, renomovaní tvůrci, oslnivá výprava nebo prvotřídní technické vybavení a efekty,“ říká Pavla Filipová z pořadatelské agentury ArtTriton. Podle ní jsou podobné akce pro mnoho návštěvníků prvním setkáním s tzv. vážnou hudbou a vstupní branou do klasických žánrů. 

Třetí ročník festivalu KLASIKA POD HVĚZDAMI láká na deset nezapomenutelných večerů, jež se uskuteční od 20. července do 24. srpna na deseti vybraných českých a moravských zámcích. V premiéře bude slavná CARMEN uvedena již tento pátek 20. července v prostředí malebného zámeckého parku v Průhonicích, následovat budou představení na zámku v Telči, Orlíku, Sychrově, během srpna pak na zámcích v Hradci nad Moravicí, Buchlovicích, Kynžvartu, Kačině, Lednici nebo Ploskovicích.   

Opera je nastudována ve francouzštině s českými titulky a v původní verzi se zkrácenými dialogy. Začátky představení jsou plánovány vždy ve 21:00, předpokládaný konec pak ve 24:00. Vstupenky je možné zakoupit v předprodeji v kategoriích za 495, 695 a 945 Kč. I letos jsou v prodeji tzv. VIP vstupenky v ceně 1 795 Kč. Více informací o festivalu je k dispozici na www.klasikapodhvezdami.cz, předprodej vstupenek probíhá na www.ticket-art.cz. Pořadatelem festivalu je produkční a umělecká agentura ArtTriton ve spolupráci s Ticket Art Production, hlavním mediálním partnerem je MF Dnes. 

Klasické operní dílo o čtyřech dějstvích francouzského hudebního skladatele Georgese Bizeta (1838 – 1875) – CARMEN – se odehrává ve Španělsku roku 1830. Vzniklo na sklonku Bizetova života; po prvotním fiasku v pařížské opeře, kdy mu byla na základě dobových vzorů vyčítána přílišná komplikovanost a naturalismus, se dočkalo svého úspěchu ještě téhož roku po uvedení ve vídeňské Dvorní opeře. Bizet pevně přesvědčen o kvalitách svého vrcholného díla zemřel dříve, než se mu dostalo zaslouženého ohlasu. V současné době patří CARMEN mezi nejpopulárnější a nejuváděnější světové opery. Vznikla na motivy stejnojmenné novely Prospera Mériméeho, autory libreta jsou Henri Meilhac a Ludovic Halévy. 

Na svou dobu odvážný děj, který však silou svých emocí a obrazů učaruje divákům i po téměř dvou stoletích, vypráví o rebelii i nešťastné lásce na pozadí slavné toreadorské atmosféry. Dívka Carmen je členkou pašerácké bandy a na náměstí v Seville rozpoutá konflikt, za který má jít do vězení. Mladý voják Don José, jehož na první pohled okouzlila, se rozhodne dívku před vězením uchránit a snaží se rozmarné Carmen zalíbit. Jeho silné city se vzápětí stanou jablkem sváru a nenávisti a rozpoutají vlnu tragických událostí, jež končí Carmeninou smrtí. Působivé libreto je navíc podtrženo úchvatnými a v mnoha případech téměř zlidovělými melodiemi z Bizetovy dílny, jež se těší nadčasové oblibě u široké veřejnosti i v dnešní době.

Pod profesionálním vedením operního režiséra Martina Otavy, současného ředitele opery v libereckém Divadle F. X. Šaldy, a dirigentskou taktovkou Jiřího Mikuly, jenž vedl více než 1 300 koncertů a operních představení v České republice a 250 v zahraničí, se v hlavních rolích představí vynikající operní pěvci s tuzemskou i zahraniční působností jako Galia Ibragimova (Carmen), Nikolaj Višnjakov (Don José), Richard Haan (Escamillo), David Szendiuch (Escamillo), Luisa Albrecht (Micaela), Liana Sass (Micaela) a další. Umělecký zážitek podtrhnou i baletní kreace nebo hudba živého orchestru v podání stodvacetičlenného souboru Severočeského divadla, chlapeckého souboru Pueri Gaudentes a Dětského sboru Brno, který bude pěveckému chóru sekundovat.

Diváci se mohou těšit rovněž na bohatou vizuální produkci, kterou budou mít na svědomí výpravná scéna, speciální dekorace a kostýmy od renomovaných tvůrců svého oboru. Organizátoři kladou důraz i na kvalitní ozvučení a osvětlení scény, stejně jako na projekci titulků v českém jazyce, jež poběží na velkoplošné LED obrazovce o velikosti 6 x 4 m. Slavnostní tečkou za každým z letních operních večerů se stane oslnivý ohňostroj, jenž ozáří kouzelné prostředí zámeckých zahrad a podtrhne velkolepost uměleckého zážitku. 

Termíny představení Carmen:

  • Pá 20. 7.: zámecký park Průhonice (Praha – západ)
  • So 21. 7.: zámek Telč (kraj Vysočina)
  • Pá 27. 7.: zámek Orlík (Jihočeský kraj)
  • So 28. 7.: zámek Sychrov (Liberecký kraj)
  • Pá 3. 8.: zámek Hradec nad Moravicí (Moravskoslezský kraj)
  • So 4. 8.: zámek Buchlovice (Zlínský kraj)
  • So 11. 8.: zámek Kynžvart (Karlovarský kraj)
  • Pá 17. 8.: zámek Kačina (Středočeský kraj)
  • So 18. 8.: zámek Lednice (Jihomoravský kraj)
  • Pá 24. 8.: zámek Ploskovice (Ústecký kraj)
Reklama