Bulvár

Buďte kulturní grátis: Brněnská muzejní noc 2013

Exhibice Tai ji, pestrá směs hudby, výstav, přednášek i výtvarných dílen, kostýmované prohlídky.. To všechno čeká návštěvníky Brněnské muzejní noci 2013 v mnoha institucích po celé moravské metropoli.

noc

VYBÍRÁME Z PROGRAMU JEDNOTLIVÝCH INSTITUCÍ

Moravská galerie v Brně zaměřila svůj program tematicky na jednotlivé výstavy — v Místodržitelském paláci se budou návštěvníci po vzoru výstavy Rytmy+pohyb+světlohýbat; připravena bude tančírna argentinského tanga, tvořivé dílny pro výrobu předmětů spojených s pohybem, ale i originální občerstvení v rytmu tanga. V Uměleckoprůmyslovém muzeu návštěvníky čeká výtvarná dílna inspirovaná prací brněnského profesora Jana Calábka a mikrosvětem rostlinné říše, exhibice Tai ji a ochutnávka čínských čajů, inspirovaná výstavou českého a čínského umění Odstup, a jsi blíž. A v Pražákově paláci potěší Fotoateliér U Rudolfa — focení s dobovými doplňky v duchu fotografií Rudolfa Koppitze. Netradiční bude i premiéra divadelního představení Svět jako Chorvatsko a nic od Miroslava Vojtíška, držitele ceny Alfréda Radoka za rok 2012, jehož výstavu Orbis Varlén a nicje možno v MG také zhlédnout.

Expozice Technického muzeav Brně opět ožijí postavami v dobových kostýmech a uniformách, na malé i velké čeká technická herna. A kromě hudebních vystoupení (cimbálová muzika, Groowey — revival Simon & Garfunkel) návštěvníky potěší i divadelní představení, které je zavede do tajemného světa vynálezců a jejich vynálezů.

Muzeum města Brna připravilo na svém velkém hradním nádvoří program plný šermířských, divadelních a tanečních vystoupení s tématem středověk, stejně jako jarmark s občerstvením. Královská kaple ožije populárními písněmi, ale i lidovkami v podání souboru Veritas. Jihozápadní bastion se stane pozorovacím stanovištěm Hvězdárny a planetária Brno, kde bude za jasného počasí připraven velký astronomický dalekohled. Muzeum hraček v Měnínské bráně nabídne výstavu historických hraček Milady Kollárové.Letos poprvé se do programu Brněnské muzejní noci symbolicky zapojí i vila Tugendhat slavnostně nasvětlená v rámci akce „Rozsviťme památky UESCO“. Veřejnost ji takto může vidět na velkoplošné obrazovce na Moravském náměstí.

Všech pět objektů Moravského zemského muzea nabízí pestrou směs hudby, výstav, přednášek i výtvarných dílen. Program Dietrichsteinského paláce nabízí swing, tango a prezentaci modelů lodí či kuchařskou show a ochutnávku afrických specialit. Biskupský dvůr rozezní rytmy západní Afriky, v Paláci šlechtičen bude připraven program k výstavě Cyril a Metoděj. Doba, život, dílo,netradiční bude například premiérová komentovaná prohlídka výstavy pro neslyšící. Za africkými mýty a pohádkami, šamanskými bubny, ale i netradičním hudebním zážitkem v podobě afrických xylofonů a harfou korfou mohou návštěvníci zamířit do Pavolinu Anthoropos. Památník Leoše Janáčka během Muzejní noci rozezní například vystoupení Láska opravdivá v podání mužského pěveckého sboru.

Muzeum romské kultury otevře novou výstavu identi_TA,která pracuje s tématem žena jako umělecký námět a žena jako umělkyně. Připraven bude i improvizovaný fotoateliér, kde se návštěvníci mohou proměnit za pomoci muzejních oděvů a kulis. Dětský pěvecký sbor Idy Kelarové Čhavorenge, stejně jako nonstop čtení z děl romských spisovatelek budou netradičním zážitkem.

VýstavouBaťova městav Domě umění města Brna provede Rostislav Koryčánek, ostatní si mohou vyzvedout mapky a průvodce a vydat se za objevováním funkacionalistické architektury v Brně sami. Dům umění také chystá workshop pro všechny, kteří chtějí zanechat své děti ve výtvarné dílně a zamířit do víru dění Brněnské muzejní noci.

Prohlídka expozice, výstava Fenomén kniha, soutěžní kvíz čeká návštěvníky Mendelova muzea, které letos na zahradě před muzeem chystá také fotografickou dílnu s tématem fotografování přírodnin.

Muzeum Brněnska připravuje ochutnávku chystané výstavy o Vítězslavu Nezvalovi (Rajhrad),Podhorácké muzeum v Předklášteřínabídne dvě výstavy Klášter porta Coeli pověstmi opředena dále vernisáž výstavy Porcelánové panenkyaPamátník Mohyla mírurozezní ženský pěvecký soubor Mladost.

Pouliční divadlo na téma biblických příběhů předvedou studenti JAMU v prostoru kolem katedrály na Petrově,Diecézní muzeum připravilo také výtvarný program pro děti, stejně jako prohlídky expozic s výkladem.

Knihovně Jiřího Mahena v Brněbude muzejní noc převážně hudební — zazní funky a jazz, vystoupí studenti muzikálového herectví, stejně jako romská taneční skupina či řečtí hudebníci. Každou hodinu se uskuteční komentovaná prohlídka barokního Schrattenbachova paláce. Letošním velkým lákadlem jsou dvě představení scénického čtení LiStOVáNí pod vedením herce Lukáše Hejlíka – Kouzelná baterka (pro děti) a Gottland (pro dospělé).

Turistické informační centrum města Brna připravilo komentované prohlídky aktuálních výstav a také výtvarnou dílnu zaměřenou na téma folku v rozšířené perspektivě — od lidových ornamentů až po vybrané projevy street artu.

Na nádvoří Národního památkového ústavu bude k vidění dokument k obnově areálu Vily Stiassni v Brně.

Červeném kostele návštěvníci vyslechnou pěvecký sbor Cantate Domino, prohlédnou audiovizuální pásmo o historii Červeného kostela nebo pásmo o církvi pohledem mladé generace, zúčastnit se mohou i bohoslužby pro nevěřící.

Pro návštěvníky Galerie HaDivadla bude k vidění výstava Neobyčejný svět aneb Cesta za hranice barev.

Host BMN 2013 —Filharmonie Brno připravila netradiční prohlídky Besedního domu, doplněné originálním koncertním programem, sestaveným pro Brněnskou muzejní noc.

   
14.05.2013 - Kultura - autor: (red)

Komentáře:

 1. avatar
  [12] terezalah [*]

  to by mohlo být hezké

  superkarma: 0 24.05.2013, 15:08:11
 2. avatar
  [11] arminka [*]

  ... pozvánka pěkná, ale nic pro mne, škoda Sml16

  superkarma: 0 14.05.2013, 20:53:13
 3. [10] sisinapipi [*]

  Pozvánka zajímavá

  superkarma: 0 14.05.2013, 19:46:17
 4. avatar
  [9] Suzanne [*]

  Já jsem pitomá, já tu přemýšlím, co nebo kdo je "kulturní grátis". Sml52Sml52Sml52 Něco jako kulturní znalec, kulturní barbar, tak kulturní grátis Sml30

  superkarma: 0 14.05.2013, 17:45:02
 5. [8] magic11 [*]

  možná vyrazíme, ale v Praze Sml16

  superkarma: 0 14.05.2013, 17:34:44
 6. [7] Evuš [*]

  Program je to nádherný, ale nemám ráda takové davové akce. Do muzea si zajdu někdy v klidu.

  superkarma: 0 14.05.2013, 17:32:57
 7. avatar
  [6] lenig [*]

  Do Brna, teda spíš do Bystrce na přehradu jedeme za necelý měsíc na víkend Sml59Sml59Sml59

  superkarma: 0 14.05.2013, 16:49:36
 8. [5] Baa [*]

  Chodíme pravidelně!Sml16

  superkarma: 0 14.05.2013, 15:43:02
 9. [4] lidicka [*]

  Několikrát jsem byla na Noci muzeí, bohužel tak jako minulý rok ani tento rok nepůjdu, budu hlídat vnoučka.Půjde jen dcera.Sml22

  superkarma: 0 14.05.2013, 15:32:08
 10. avatar
  [3] zsuzsika [*]

  už se těšímSml67Sml59

  superkarma: 0 14.05.2013, 15:20:30
 11. avatar
  [2] Jindriska8 [*]

  Pěkná pozvánkaSml22

  superkarma: 0 14.05.2013, 15:06:51
 12. avatar
  [1] Hanula [*]

  Sml16těším se, že v Praze bude také - vyberu tak dvě muzea a půjdeme

  superkarma: 0 14.05.2013, 14:53:48

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme