Zdraví

Budíte se ze spaní, nebo spíte nerušeně?

Spánek je neoddělitelnou a nutnou součástí života každého člověka. Čím je spánek hlubší, tím více přispívá k odpočinku a regeneraci našeho těla. Bohužel, vlivem mnoha okolností, řada lidí klidný, dlouhý a hluboký spánek už ani nezná. Jak jste na tom vy?

Kolik spánku člověk potřebuje

Průměrná doba spánku dospělého člověka by se měla pohybovat kolem osmi hodin, toto tvrzení ale všeobecně neplatí. Potřeba spánku je individuální a je daná geneticky. Někomu stačí i pět až šest hodin, neboť umí spát „rychle“, tedy dostatečně hluboce.

Potřeba spánku se mění s věkem a vlivem vnějších i vnitřních změn. Čím jsme starší, tím je spánek kratší a lehčí, tím častěji a na delší dobu se v noci probouzíme.

ilustrační foto

Nekvalitní spánek má důsledky pro lidi každého věku, včetně dětí

Více než třetina dětí trpí různými poruchami spánku, jako je noční pocení, předčasné probouzení či dýchací problémy během spánku.

Dlouhodobý nedostatek spánku navozuje změny podobné stárnutí, neboť jen hluboký spánek podporuje obnovu buněk a tkání, pomáhá regenerovat celé tělo v obdobích nemoci nebo růstu.
Přerušovaný nebo nedokonalý spánek je pak spojován s chronickou únavou a častějším výskytem psychických poruch.

Sny

I přesto, že potřeba spánku u každého člověka je individuální, měl by obsahovat  z daného času 20 % hlubokého a 20 % snového spánku, který je pro lidský organismus naprosto nezbytný.
Sny máme všichni, do pěti minut po jejich skončení je však zaspíme. Sen představuje biologicky významné periodické nabuzení organizmu, aby člověk nestrávil celou noc v jakési poloviční narkóze. Sen je však díky neustálé činnosti mozku také jakousi strategickou hrou, v níž řešíme minulost a budoucnost. Je proto jasné, že sny odrážejí akutní nepohodu stejně jako dlouhodobější úzkostné nebo depresivní naladění.

Během spánku se děje mnoho změn

Asi dvě hodiny po usnutí dochází k „aktivizaci“ organizmu. Srdeční tep je nepravidelný, krevní tlak a tělesná teplota kolísají, zvyšuje se dechová frekvence, roste spotřeba kyslíku. Navzdory tomuto aktivnímu stavu je svalový aparát těla uvolněný, muži mají erekci. Během spánku klesá celková spotřeba energie až o jednu čtvrtinu. Mění se i hladiny hormonů kolujících v krvi.

Ráno moudřejší večera

Tradiční rčení „ráno je moudřejší večera“ má něco do sebe. Ve spánku nás může ledacos dobrého napadnout a pak už je jenom důležité, to do rána nezapomenout. :)
A vy nezapomeňte posílat příspěvky k dnešnímu spavému tématu, těším se na ně.

použitý zdroj: www.spanek.cz

Téma 23. srpna: Spánek

 • Spíte rády?
 • Jak dlouho?
 • Zdřímnete si i přes den?
 • Jak se vám ráno vstává?
 • A jak se vám večer uléhá?
 • Budíte se v noci ve spánku?
  Z jakého důvodu nejčastěji?
 • Hážete sebou ve spaní?
 • Chodíte v noci čím dál častěji na záchod?
 • Pamatujete si sny?
  Napište nám nějaký svůj krásný (i špatný) sen
 • Má na váš spánek vliv momentální nálady? (starosti, radosti, smutek…)
 • Má na váš spánek vliv počasí? (horko, zima)
 • Má na váš spánek vliv, s kým spíte :)

Spánek je téma široké. Doufám, že jste se na dnešek dobře vyspaly (anebo taky ne) tak nám o tom napište
redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z vás čeká pěkný dárek: Vlasová kosmetika Ryor

darekryorvlaskosmetika

   
23.08.2013 - Zdraví - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. [10] Serena21 [*]

  Co se týká poruch spánku tak jsem našla pár informací tady http://www.svobodapovleceni.cz/magazin/spanek/nejcastejsi-poruchy-spanku-o-kterych-mozna-ani-nevite Možná tam nejdete i tu svou příčinu špatného spánku

  superkarma: 0 25.11.2014, 07:49:41
 2. [9] karolina78 [*]

  Já jsem se ze spaní budila pravidelně, změna přišla až když jsem zkusila jiné matrace, tykové které měly vlákna STRUTO

  superkarma: 0 21.11.2013, 00:34:33
 3. avatar
  [8] cibulicka [*]

  Někdy si sen pamatuji,ale to je jen vzácně.Mám problemy se spaním,často se v noci budím a někdy pak nemohu dlouho znovu usnout.Ale jinak se dá říct,že ráda spím.Vždy večer se těším na postel s očekáváním,že se ráno probudím a budu nádherně odpočatá,ale to se mi plní velmi,velmi málo kdy.Většinou,a to je v poslední době často,vstávám ráno v horším stavu,než když jsem šla večer spát.Tak jen doufám,že se to časem změní k lepšímu.Všem přeji krásnou klidnou dobrou nocSml59Sml16

  superkarma: 0 25.08.2013, 22:19:15
 4. [7] Alebi [*]

  Spím celkem dobře, ale jen když je ticho. Bohužel žiji v paneláku, soused nade mnou téměř každou víkendovou noc vodí domů ožralé kamarády,a řvou až do rána, je to hrozné a vůbec se nevyspím. A během týdne se taky moc nevyspím, vstávám do práce po čtvrté hodině, ale usínám kolem jedenácté, až soused přestane poslouchat hudbu,nebo televizi. No jo, on vstává až o půl sedmé. Domluvy jsou k ničemu, jeho názor je takový, že má právo se trochu pobavit. A že já mám právo se vyspat ho vůbec nezajímá.Sml80

  superkarma: 0 24.08.2013, 10:54:57
 5. [6] Evelyn1 [*]

  Špatně usínám, když usnu konečně,tak spím bez přestávky do cca 1/2 8, ráno o snech nic nevím?

  superkarma: 0 23.08.2013, 16:53:09
 6. [5] Anai [*]

  Mám to jako Pentlička: Nejsem tak přibližně stejného věku? Moje vrstevnice tím totiž trpí úplně stejně. Akorát že já v noci vstávám někdy i 8x (jednou jsem to počítala) a z mých snů by se daly točit trillery a horrory (kdyby existovala kamera, která by kopírovala děj, z fleku by se to dalo použít). Člověk si zvykne na všechno... a tak jsem vděčná i za to, že se vzbudím jen dvakrát a sny mám lehce normální.

  superkarma: 0 23.08.2013, 13:25:38
 7. [4] MaVy [*]

  Leena — #2 já kojila i po třech hodinách,vylezla s postele došla do pokojíčku nakojila vrátila se do ložnice a ihned usnula,dělala jsem to na autopilotu,vůbec jsem to nevnímala,ale bylo to krásnéSml16

  superkarma: 0 23.08.2013, 10:54:10
 8. avatar
  [3] Pentlička [*]

  Spím většinou dobře, ale pokaždé se jednou v noci vzbudím a musím na WC. Někdy ale nemůžu usnout, to si vezmu půlku prášku na spaní a někdy se mi zdají hrozné sny, nevím, kam na ně chodím. Zrovna dnes se mi zdálo, že jsem byla vražedkyní dětí, v jakémsi podzemí jsem chtěla zabít malé dítě, nechápu, ve skutečnosti jsem normální Sml80. Mám z toho docela špatnou náladu a bude trvat hodně dlouho, než se z takového snu vzpamatuju.

  superkarma: 0 23.08.2013, 10:18:47
 9. [2] Leena [*]

  Spim přerušovaně, kojim Sml58

  1. na komentář reaguje MaVy — #4
  superkarma: 1 23.08.2013, 08:15:44
 10. avatar
  [1] Brixik [*]

  Spánek je pro mě důležitý a když špatně spím, tak je to na mě poznat.

  superkarma: 0 23.08.2013, 07:06:29

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme