Syndrom neklidných nohou, dříve znám jako nemoc nočních chodců, se projevuje tlakem či bolestí v oblasti lýtek. Tyto potíže obvykle ustupují, jsou-li nohy v pohybu. Příčina nemoci není dosud přesně známá.

leg

Cítíte někdy nezvladatelnou potřebu pohybovat nohama, zvedat je do vzduchu a zase pokládat, křížit je, natahovat, poklepávat si nohou a v jedné pozici vydržíte sotva pár minut? Musíte někdy vstát a aspoň chvilku chodit, protože cítíte tlak nebo bolest v lýtkách? Vzbudily vás vaše nohy ze spaní? Je to jasné. Patříte mezi milion dalších Čechů, kteří na vlastní kůži pocítili příznaky syndromu neklidných nohou.

Co je to syndrom neklidných nohou?

Syndrom neklidných nohou, který postihuje dvakrát více ženy než muže, lékaři dlouho nepovažovali za nemoc. Dnes jeho léčení spadá do rukou neurologů. Zjednodušeně jde o bolesti a tlak v oblasti lýtek, který se zlepšuje, jsou-li nohy v pohybu. Proto pacient s touto nemocí často nevědomky nohama pohybuje, poklepává si a rychle střídá jejich polohu.

Přesné příčiny syndromu nejsou zatím známy. Nemoc může vyvolat mnoho faktorů. Například těhotenství, cukrovka, chudokrevnost, krvácivé stavy, úrazy, operace, nedostatek železa a velkou roli hraje také dědičnost. Tato nemoc bývá často zaměňována u dětí například s bolením rostoucích kostí, u dospělých zase s bolestí křečových žil. Lidé s křečovými žilami se syndromem neklidných nohou setkávají velmi často.

Jak se projevuje?

Většinu příznaků jsme si už vyjmenovali v úvodu. Bolesti nohou od kolen dolů, nezvladatelné nutkání nohama pohybovat, chodit, cvičit. „Tyto příznaky se projeví v klidovém stavu, při sledování televize, odpočinku, při práci v kanceláři, v kině či na lůžku. Maxima dosahují ve večerních a nočních hodinách, často zcela brání usnutí,“ uvedl Martin Pretl, lékař Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN. Proto také nemoc nočních chodců. Nemoc se může na pár dnů objevit, pak z ničeho nic zmizet a vrátit se až za nějakou dobu. Třeba i za pár let. Jiní ale neustále.

Pomůže chůze i léky

Úlevu může alespoň dočasně přinést procházka. Při chůzi bolesti postupně opadají. Stejně tak pomáhá masáž nebo jemné promačkávání či hnětení lýtek. Dlouhodobě vám pomohou léky. Jejich předepsání nechejte na neurologovi.

Reklama