Zdraví

Budí vás neklidné nohy? Máte nemoc nočních chodců

Syndrom neklidných nohou, dříve znám jako nemoc nočních chodců, se projevuje tlakem či bolestí v oblasti lýtek. Tyto potíže obvykle ustupují, jsou-li nohy v pohybu. Příčina nemoci není dosud přesně známá.

leg

Cítíte někdy nezvladatelnou potřebu pohybovat nohama, zvedat je do vzduchu a zase pokládat, křížit je, natahovat, poklepávat si nohou a v jedné pozici vydržíte sotva pár minut? Musíte někdy vstát a aspoň chvilku chodit, protože cítíte tlak nebo bolest v lýtkách? Vzbudily vás vaše nohy ze spaní? Je to jasné. Patříte mezi milion dalších Čechů, kteří na vlastní kůži pocítili příznaky syndromu neklidných nohou.

Co je to syndrom neklidných nohou?

Syndrom neklidných nohou, který postihuje dvakrát více ženy než muže, lékaři dlouho nepovažovali za nemoc. Dnes jeho léčení spadá do rukou neurologů. Zjednodušeně jde o bolesti a tlak v oblasti lýtek, který se zlepšuje, jsou-li nohy v pohybu. Proto pacient s touto nemocí často nevědomky nohama pohybuje, poklepává si a rychle střídá jejich polohu.

Přesné příčiny syndromu nejsou zatím známy. Nemoc může vyvolat mnoho faktorů. Například těhotenství, cukrovka, chudokrevnost, krvácivé stavy, úrazy, operace, nedostatek železa a velkou roli hraje také dědičnost. Tato nemoc bývá často zaměňována u dětí například s bolením rostoucích kostí, u dospělých zase s bolestí křečových žil. Lidé s křečovými žilami se syndromem neklidných nohou setkávají velmi často.

Jak se projevuje?

Většinu příznaků jsme si už vyjmenovali v úvodu. Bolesti nohou od kolen dolů, nezvladatelné nutkání nohama pohybovat, chodit, cvičit. „Tyto příznaky se projeví v klidovém stavu, při sledování televize, odpočinku, při práci v kanceláři, v kině či na lůžku. Maxima dosahují ve večerních a nočních hodinách, často zcela brání usnutí,“ uvedl Martin Pretl, lékař Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN. Proto také nemoc nočních chodců. Nemoc se může na pár dnů objevit, pak z ničeho nic zmizet a vrátit se až za nějakou dobu. Třeba i za pár let. Jiní ale neustále.

Pomůže chůze i léky

Úlevu může alespoň dočasně přinést procházka. Při chůzi bolesti postupně opadají. Stejně tak pomáhá masáž nebo jemné promačkávání či hnětení lýtek. Dlouhodobě vám pomohou léky. Jejich předepsání nechejte na neurologovi.

   
08.10.2010 - Nemoci - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. avatar
  [8] modro_očka [*]

  odstranění křečí v nohách: lehnout si na zem bez polštáře, nohy  zvednout na gauč tak, aby byly natáhlé a vydrž 3 - 5 minut. V těle je větší množství kyseliny mléčné, které se tímto spálí.

  A klepání nohou? To má moje dcera, je to moje torpedo, klepe si snad nepřetržitě celý den, je jedno kde je, a když chodí, tak je to řízená střela. Je to spojené s nadprůměrnou pohyblivostí, krevním oběhem, vzteklostí (konkrétně ji rozčilují pomalí lidé, spolužáci, ... ti, co chápou pomalu...), prostě zvýšený adrenalin, často tito lidé dostávají infarkt. Lékaři ji dali injekci na uklidnění... je to opravdu lepší. 

  superkarma: 0 22.10.2010, 02:37:18
 2. [7] rae [*]

  znám důvěrně - pomáhá mi železo v tabletách a napínání svalů - stačí proti pelesti v leže, případně si stoupat na špičky. Není to nic příjemnýho, kdo nezažil, nevěří - popsat by se to dalo, jako když stojíte v hrci s pěřím a ono vás to lehtá po lýtkách  a pod koleny. Nebo jako když vým pod kůží běhají bublinky z minerálky. Bohužel někdy mám tyto projevy i v loketných jamkách.

  superkarma: 0 10.10.2010, 23:47:59
 3. [6] Milanka [*]

  Mívám to často. Nejhorší je, že bych hrozně spala, ale nejde to.Nohy bolí a ještě cukají. Chladem se cévy stahují a krev těžko protéká. Natáhnu si na nohy ponožky, ještě lepší podkolenky. Nohy se prohřejí a krev může volněni protékat. Teprve po té nohy přestanou bolet a já konečně usnu.

  superkarma: 0 08.10.2010, 22:55:39
 4. [5] sludka [*]

  Toto onemocnění znám. Musím vstát a většinou si je namažu alpou a někdy to pomůže. Je to velice nepříjemné. Stává se mi to hlavně po těžkém dnu a po stresu.Sml15Sml15

  superkarma: 0 08.10.2010, 21:10:05
 5. avatar
  [4] lenoška [*]

  tak tohle znám a jediné, co mi na to pomáhá, je v noci vstát a osprchovat si je ledovou vodou Sml67

  superkarma: 0 08.10.2010, 13:56:01
 6. avatar
  [3] Clerenc [*]

  Mě teda nic nebolí, ale jak si sednu nebo lehnu, hned se mi rozkmitaj chodidla a poklepávám si. Nemůžu si pomocSml80 Manžel mě vždycky upozorní a já do 2 minut začnu zasSml22

  superkarma: 0 08.10.2010, 12:37:47
 7. avatar
  [2] Jeliska [*]

  Tímhle trpí moje maminka a já už to mívám taky. Řeším to prášky pro spaní nebo Ibalginem.

  superkarma: 0 08.10.2010, 12:26:51
 8. avatar
  [1] femme [*]

  mě lýtka nebolí, ale mívám v nich křeče, což je taky dost výživné Sml80 ale ještě horší jsou křeče na vnitřní straně stehen, to je teprve maso Sml31  mám dost velký nedostatek magnezia, cpou ho do mě horem dolem, ale pořád jsem v mínusu Sml80

  superkarma: 0 08.10.2010, 08:33:08

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme