Zkuste si představit obchod s oděvy, kde místo věšáků budou spreje s nálepkami „Modré šaty koktejlové“, „tričko bílé krátký i dlouhý rukáv, „Spodní kalhotky – libovolné“ a podobně. Ne, já ještě neslavím Silvestra, to je téměř současnost…

Španělský designér Manel Torres z Londonýna představil nedávno tuto novinku zcela navážno a ona funguje!

„Šaty ve spreji“, které jsou prakticky k nerozeznání od těch, které známe ze seriálu Futurama, jsou na světě!

s

A technologie nutná k  výrobě takového oblečku dokonce není zase až tak složitá.

Stačí prý vytvořit vhodný mix krátkých vlněných, lněných či akrylových vláken, rozpustit je v rozpouštědle, a to celé prohnat pod vysokým tlakem tryskou.

Nejsem zdatný chemik, takže berte popisek a nechtějte po mně poměry.

Každopádně pak je to prakticky hotové a můžete se obléci. Vlastně postříkat, kde je libo.

Na holém těle člověka se podle autora vynálezu zbytky rozpouštědla rychle vypaří, a ani nehrozí nebezpečí, že by se rozpustily i zasažené části těla. Zůstane pouze pevná stopa tvořící požadovaný oděv. Tělo sice z počátku vypadá, jako by ho pomalovaly děti v mateřské školce, ale zanedlouho se látka od těla oddělí a je možné takové triko nebo spoďáry klidně i sundat, odložit do špinavého prádla a vyprat spolu s ostatními svršky. No vážně!

Neméně zajímavou výhodou je, že v momentě, když se vám podaří nechutně přibrat a šaty jsou rázem poněkud těsné, nemusíte zoufat a obdarovávat štíhlou kamarádku. Kamarádka má smůlu.

Šaty prostě stačí vzít, namočit do rozpouštědla a můžete si nastříkat třeba tílko podle toho, jak moc jste přibraly. Výroba instantního oblečení je však pouze jedním z mnoha možných využití této převratné technologie.

To největší uplatnění vidí její autoři především v oblasti zdravotnictví.

S její pomocí bude brzy možné vytvořit sterilní a přiléhavé obvazy na otevřené rány či popáleniny. Přidáním léčivých látek do zásobníku bude navíc možné vytvořit i obvaz, který bude hojivý. Velkou předností je pak především velmi snadná manipulace a v neposlední řadě i relativně nízká cena. Dobré, ne?

Za sebe mohu říci, že rozhodně ušetřím a hlavně konečně nebudu muset podstupovat anabázi se slíděním po XS, které nebývá u některých modelů právě na skladě. Následkem toho pak některé svršky musím všelijak zabírat a podobně.

Předpokládám, že je výrobek také ekologický a jeho výroba rovněž.

Mimochodem, první kolekce šatů ve spreji byla představena v Londýně a sklidila obrovský úspěch. Přitom vznikla během jednoho odpoledne!

Do budoucna se tedy možná nebudeme ani tak oblékat jako spíš ostříkávat.

P.S.: Hlavně abychom pak za deset let, až to bude zcela běžné, nezjistili, že přes absolutní nezávadnost takového způsobu oblékání se už nějak nemůžeme rozmnožovat. :-))

Reklama