Bulvár

Budeš má princezna!

Najít životního partnera není lehké. A pro některé lidi je to dokonce zdánlivě nemožné. Ti příliš nesmělí, perfekcionalističtí nebo jinak vyhranění často zůstávají sami. A tak čas od času některého z nich napadne, že by si mohli svého životního partnera vytvořit - vychovat si ho z bytosti, která jim připadá vhodná.

Motýl ve sbírce
Literárním prototypem takového muže je sběratel motýlů Frederick z románu britského spisovatele Johna Fowlese Sběratel. Tento mladý, ale osamělý muž si vyhlédne krásnou a společenskou studentku umění Mirandu a unese ji. Drží ji zavřenou ve sklepě, upraveném jako pokoj pro hosty, a usiluje o to, aby se do něj dívka zamilovala. Jejich dramatický příběh však nekončí šťastně.

Helena a princezny
Motiv unesené dívky je ovšem mnohem starší - spadá do kategorie mýtických a pohádkových námětů. Ovšem zatímco Helena Trojská se do Parida vlivem Afroditiny moci zamiluje, většina princezen, vězněných zlým drakem, čarodějem či Kostějem nesmrtelným, svého únosce nenávidí a touží uniknout. V pohádkách se ovšem vždy najde nějaký ten krásný princ nebo hloupý Honza, který ubohou princeznu ze zlaté klece takového „sběratele“ (a někteří čarodějové mají skutečně princezen i několik a hrdina si může vybrat, kterou zachrání) vyvede, a pak žijou šťastně až do smrti. Ve skutečnosti ovšem princové většinou nepřicházejí...

Skutečný příběh
Ale přesto, že realita nepřeje dobrým koncům, ovládl nedávno světová média příběh dívky, která z rukou „zlého čaroděje“ vyvázla - a to ne zásluhou prince, ale vlastním přičiněním. Jmenuje se Natascha Kampusch a zítra tomu bude devět let, kdy byla unesena na cestě do školy. Tenkrát jí bylo deset let. Drakem strašnějším než ti pohádkoví byl pětatřicetiletý elektrotechnik Wolfgang Priklopil. Přinutil Nataschu nastoupit do bílého minibusu s černými okny a odvezl ji do připravené skrýše ve svém domě. Úspěšně se vyhnul podezření policie a věznil dívku celých osm let.

Šťastný konec
Natascha tak vyrůstala v místnosti o rozměrech 2,8 × 1,8 × 2,4 metru umístěné pod garáží. Někdy trpěla hlady, jindy byla bita. Čas od času ji její věznitel pouštěl uklízet do domu a dokonce ji s sebou občas vzal na nákupy. Přesto se Natascha odhodlala k útěku až 23. srpna minulého roku. Priklopil ji poslal umýt auto. Natascha využila momentu, kdy šel zvednout telefon, přelezla plot a zaťukala na okno jednasedmdesátileté sousedky, která poté zavolala policii. Prikopil se zabil skokem pod vlak.

Princezny neutíkají
Proč neutekla dřív, když k tomu měla příležitost, ptají se často ti, kteří slyší Nataschin příběh. Stejně se ptali i psychologové - ti ovšem odpověď znají. Vztah, který se vytváří mezi únoscem a uneseným, je velmi zvláštní, někdy se unesený do únosce dokonce jaksi podivně „zamiluje“ - je na svém vězniteli zcela závislý, o to více, pokud je obětí dítě. Princezny zkrátka neutíkají nejen v pohádkách - i ve skutečnosti často čekají, až je zachrání nějaký ten princ.
1-Jmenujte alespoň dvě opery, ve kterých spáchá hrdinka sebevraždu

Ale Natascha dokázala svou závislost a strach překonat a zachránila se. Může tak být příkladem pro další vězněné princezny - nejen ty unesené, ale i týrané manželky, ženy vězněné kvůli prostituci, nebo třeba jen „uvězněné v životě“ - princezny zkrátka nemusí čekat na prince - dokážou zlým drakům utéct i samy.

Utíkala jste někdy před nějakým zlým drakem? Nebo někdo, koho znáte? Četla jste Sběratele? Nebo viděla film? Sledovala jste v médiích příběh Nataschi?

   
02.03.2007 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

 1. [7] Zdenka04 [*]

  "Libča ano je to tak a přitom je to děs vše co kdy prožije někdo tak něco hrozného , člověk si to ani neumí představit

  superkarma: 0 04.03.2007, 11:43:36
 2. avatar
  [6] Libča [*]

  Pribeh Natasi Kampus je velmi velmi slozita vec. Trosku prijde ten text necelkovy, tj. kdyz uz o tom pisete tak prosim cely pribeh. Sledovala jsem to silne a intesivne, divala jsem se na primy prenos kdy o vsem vypravela v televizi a verte mi ze ji chapu a obdivuji co dokazala. Natasa svuj utek planovala leta.... ten den utekla.. nez se dostala k te pani.. tak probehla pres zahradkovou kolonii rikala ze uplne citila jak je oslabena ze fakt se bala ze to nedokaze, oslovila pasanty ale ti ji neregistrovaly pak pry dobehla k te pani. Casto pry se snazila navazovat ocima kontakty na lidi.. naznaky ale NIKDO nereagoval... Lide bohuzel neumi cist z oci... lide jsou v poslednich letech chladni a sebestredni.... ta holka se snazila moc.. ale bala se bala se to s prominutim posrat. ON ji pry nekdy tak trestal ze pry i dny nesel k ni do toho kumbalu , mela pry hlad a rikala bylo tezke nemyslet na jidlo.. na piti... kdyby se mu neco stalo ona by tam zemrela hlady... NIKDO by ji nikdy nenasel.... NIKDY!
  Takze asi tak........

  superkarma: 0 03.03.2007, 08:17:56
 3. [5] Searc [*]

  Meander: Také jsem si vzpomněla na Dokonalou oběť

  superkarma: 0 02.03.2007, 13:39:10
 4. avatar
  [4] Lídy [*]

  Bonsai: To je pravda, ty holky přežívaly 7 let v naprostý tmě a skoro osleply. Teď jsou v léčebně, ale není se co divit, že už se nikdy nedokážou vrátit k normálnímu životu. Matka je ve vazbě, ale co je to platný?! Jde to mimo moje chápání (i když se matka pomátla) a soudila bych i úředníky a policii, když tolik let ignorovali upozornění sousedů. Taky nepochopím, že škola se nesháněla aspoň po tom, aby holky chodily dělat zkoušky z učiva, když matka nahlásila, že se budou vzdělávat doma. Myslela jsem, že něco takovýho se může stát jen u nás...

  superkarma: 0 02.03.2007, 12:04:06
 5. avatar
  [3] Meander [*]

  Fowlesův Sběratel mi na dlouhou dobu strašil v hlavě.

  Ivana Kuglerová: Možná by stálo za to zmínit i příběh "dívky z bedny" (Christine McGuire: Dokonalá oběť). To taky není fikce.

  superkarma: 0 02.03.2007, 11:41:10
 6. avatar
  [2] Bonsai [*]

  Ještě hustší je ten příběh, co se teď otevřel v Rakousku. Tam přece věznila tři dcery vlastní matka. A v mnohem šílenějších podmínkách než v jakých žila Natascha..

  superkarma: 0 02.03.2007, 08:10:29
 7. avatar
  [1] Evikus [*]

  Je hrozný co se jí stalo, bude se s tím vyrovnávat celý život

  superkarma: 0 02.03.2007, 06:59:22

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme