Bulvár

Budeme si kupovat smrt?

Má člověk právo na smrt? Debatu o euthanasii a právu jedince na to, zvolit si okamžik smrti, znovu rozvířil návrh poslance ODS Borise Šťastného. Ten hodlá po diskusi s lékaři i na půdě parlamentu předložit za rok návrh zákona, který by v České republice legalizoval euthanasii. Inspiroval se přitom právní úpravou této problematiky v Belgii a Oregonu.

V Belgii musí být pacient, který žádá o smrt, při vědomí a své přání musí vyjádřit opakovaně a písemně. Musí trpět nevyléčitelnou chorobou, způsobující mu utrpení, které nelze zmírnit. O euthanasii může požádat i mladistvý, který je, pokud je jeho žádost uznána oprávněnou, pro tyto účely zplnoletněn. Smrtící „lék“ podává pacientovi lékař, takže se vlastně jedná o přímé usmrcení pacienta.

V Oregonu se k euthanasii využívá speciální přístroj, kterým si pacient za asistence lékaře sám vstříkne jed do žil.

Dalšími státy, v nichž je euthanasie možná, jsou Holandsko a Švýcarsko. Zatímco v Holandsku rozhoduje o „právu na smrt“ zvláštní komise a ukončení života provádí lékař, ve Švýcarsku si lze za v přepočtu šedesát tisíc korun koupit předpis na smrtící koktejl, který pacient dostane v lékárně a sám ho vypije. Tuto možnost mohou využít i cizinci a podle zpráv firmy Dignitas, která smrtící nápoj dodává, již mezi jejich klientelou byli i Češi.

Euthanasie má své odpůrce i zastánce mezi politiky i lékaři. Zásadně proti je KDU-ČSL a Strana zelených. Zákon o euthanasii naopak podporuje Jiří Paroubek i David Rath.

Někteří lékaři se přitom obávají, aby nebyli k provádění euthanasie zákonem nuceni. „Každý člověk může rozhodovat o svém životě a spáchat sebevraždu, ale po mně nikdo nemůže chtít, abych mu s tím pomohl," řekl děkan 1. lékařské fakulty Karlovy university Tomáš Zima pro Mladou frontu DNES.

PRO
Zastánci euthanasie hovoří především o právu člověka zemřít, a to důstojně a bez zbytečného utrpení. Diskutuje se také o možnosti sepsat předem jakousi „poslední vůli“, v níž pacient požádá o provedené euthanasie v případě, že bude v komatu nebo neschopen vyjádřit své přání.

Pro euthanasii svědčí i ekonomické důvody - léčba těžce nemocných a umírajících není obvykle levná. Přitom by investované prostředky mohly být využity pro pomoc lidem, kteří žít chtějí, ale financí na jejich léčbu se nedostává.

PROTI
Odpůrci euthanasie argumentují na dvou liniích: zaprvé jsou zde lidé, kteří v podstatě uznávají právo člověka na euthanasii, obávají se ovšem zneužití zákona a nepovažují naši společnost za dostatečně morálně vyspělou. I „dobrovolný podpis“ může totiž být v podstatě vynucen nepřímým nátlakem příbuzenstva a jiných blízkých osob, případně pocitem vlastní neužitečnosti a zbytečnosti.

Na druhé straně jsou zde odpůrci euthanasie, kteří neuznávají právo člověka vzít si život, který si sám nedal. Pro ně je euthanasie stejně nepřijatelná, jako jakákoliv jiná sebevražda.

Obě skupiny odpůrců euthanasie přitom zdůrazňují, že pro dnešní medicínu není nemožné zmírnit utrpení nemocných na přijatelnou mez.

Mezi lidmi, pracujícími s těžce nemocnými a umírajícími, existuje i názor, že člověk, který chce zemřít, zkrátka zemře, navzdory veškerému úsilí lékařů, a že je tedy zbytečné vytvářet jakýsi institut  „dobrovolné smrti".

Na čí stranu se postavíte Vy?

   
13.08.2007 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

 1. avatar
  [12] Blueberry [*]

  Vivian: Pichne se jim vic morfinu? Vzdycky a ve vsech pripadech?

  superkarma: 0 13.08.2007, 23:36:34
 2. avatar
  [11] Vivian [*]

  Blueberry: a co myslíš, že se dělá s těmi "nesnesitelně trpícími" dnes?

  superkarma: 0 13.08.2007, 21:01:34
 3. avatar
  [10] vininka [*]

  klair: Ťapina: Taky souhlas......

  superkarma: 0 13.08.2007, 19:59:04
 4. avatar
  [9] Blueberry [*]

  Plne podporuji pravo na euthanasii. Zajimalo by me, jestli si jeji odpurci uvedomuji, ze by mohli byt v situaci, kdy by nesnesitelne trpeli a opravdu by si prali konec.

  superkarma: 0 13.08.2007, 18:34:31
 5. avatar
  [8] Meander [*]

  Zákon podporují ti, kteří si od své socialistické podstaty ani nemohou vážit života.

  superkarma: 0 13.08.2007, 18:00:07
 6. avatar
  [7] Vivian [*]

  klair: nějak nechápu, kam přesně směřuješ...

  superkarma: 0 13.08.2007, 17:01:53
 7. avatar
  [6] klair [*]

  Vivian: jenže to se prostě tak moc nedá. Co kdybys byla ochrnutá. Úplně komplet od krku dolů, maximálně bys hodně mizerně artikulovala? Co pak pak to jde blbě. A kdybys spáchala sebevraždu, tak ten, co Tě hlídal, bude mít imho problémy. A lékař by byl tahán po různých komisích, jestli nepochybil, kdybys zemřela. Jasně, pokud jsi zdravá, pak je sebevražda jen na tobě, ale... vzpomínám na případ v Británii, kdy žena opravdu chtěla zemřít, byla komplet ochrnutá a nějak jí přestával dobře pracovat mozek nebo co. A byl to hrozný problém, protože její muž by ji byl ochoten pomoci, ale to zas nemohl, protože by ho tahali po soudech kvůli tomu, že ji pomohl. Což by bylo třeba i to, že ji i s vozíčkem postaví do okna a ona pak pohne hlavou tak, aby spadla. Kdyby vjela pod auto, tak z toho má taky někdo problém. Prostě pro úplně invalidního člověka není imho lehké spáchat sebevraždu tak, aby za to nikdo jiný nepykal.

  superkarma: 0 13.08.2007, 16:52:27
 8. avatar
  [4] Vivian [*]

  Když budu chtít spáchat sebevraždu, tak ji spáchám i bez zákona.
  A vyšší dávku morfinu mi doktor taky může dát i bez zákona.

  superkarma: 0 13.08.2007, 15:44:31
 9. avatar
  [2] Ťapina [*]

  Jezdila jsem kdysi k jedné klientce, která měla těžce nevyléčitelně nemocného manžela. 3x denně na dialýze, léky na bolesti, které ale už moc nezabíraly. Pořád mluvil o tom, že chce umřít, manželka se bála, že se předávkuje léky, tak mu je sebrala a dávala mu jen potřebnou dávku. Tak to udělal jinak, jednou v noci si otevřel kanylu, kterou měl zavedenou kvůli dialýze a vykrvácel v posteli. Takhle ho tam ráno našla ošetřovatelka, která k nim chodila. Myslím, že tihle lidé by měli mít právo na základě vlastního rozhodnutí odejít důstojně.

  superkarma: 0 13.08.2007, 15:29:39
 10. avatar
  [1] klair [*]

  Bojím se... bojím se, že bych mohla být nevyléčitelně nemocná, po havárii celkově ochrnutá, bojím se toho, že bych byla odkázaná na soucit či pocit pro povinnost svých blízkých, bojím se, že bych byla na obtíž. Bojím se, že bych chtěla zemřít jen z výše uvedených důvodů. Ale bojím se i toho, že kdybych opravdu zemřít chtěla a nebyla fyzicky schopná spáchat sebevraždu, byla bych v nefunkčním těle uvězněná neustále bez šance na únik. Argument, že věda dokáže vše zmírnit na snesitelnou mez, je imho scestný. Kdo tu snesitelnou mez určuje?? Viděly jste film Million dollar baby? Byla to snesitelná mez, to, co Maggie postihlo? Nebo ne? A proč bych měla žít, když nebudu chtít. Proč by se na mne měla plýtvat energie i prostředky, když bych o to nestála? Jsem jednoznačně pro euthanasii. Ale muselo by se to vymyslet tak, aby nebylo nebezpečí zneužití. Uznávám, že je to těžké, ale nějak to jít musí. Klidně i s posudkem komise, s posudkem psychiatra, s vyjádřením rodiny a s opakovanou žádostí třeba po šesti měsících. Ale vím, že chci mít možnost zemřít, i když si k tomu nebudu schopná pomoci sama.

  superkarma: 0 13.08.2007, 15:00:06

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme