Bulvár

Budeme číst knihy stažené z internetu?

Svět knihy má za sebou další ročník, který byl tentokrát ve znamení literatury na internetu. Je to téma, o kterém se diskutuje stále častěji, a to zejména ve spojení s knihami, které lze stáhnout z internetu, abyste si je mohli přečíst na svém počítači nebo na příruční čtečce knih, jejíž nové a nové verze jsou stále ve vývoji.

Jednou z kontroverzních služeb je nový tah největšího vyhledavače světa – Googlu. Ten přichází s produktem, kterému říká Book search. V něm může kdokoli odkudkoli najít možné i nemožné knihy z celého světa. Diskuse kolem této služby se týká hlavně autorských práv, která by tímto byla samozřejmě porušována.

Na Světě knihy ale mezi jinými vystoupil i Jens Redmer, který šéfuje Googlu pro celou Evropu, a vysvětlil, jak to s onou službou je. Google se nesnaží nabídnout obsah zadarmo, naopak. Stále si zachovává pouze roli vyhledávače, jen chce zkvalitnit služby. Nabídl proto Book search nakladatelům, kteří mohou na Google vložit ukázky ze svých knih, které jsou sice zdarma, ale nedají se stáhnout do počítače.

Pokud kniha čtenáře zaujme, může si ji okamžitě objednat. V podstatě jde tedy o to, že Google podporuje prodej papírových knih. Jens Redmer také prohlásil, že výsledky nárůstu prodeje knih, které jsou pomocí služby k nalezení, jsou fantastické, protože lidé už nekupují zajíce v pytli, ale v klidu si přečtou, jakou knihu se chystají si pořídit.

Problematická je pochopitelně velikost čtenářské obce v České republice. I kdyby knihy četli úplně všichni, je to stále pouhých 10 milionů lidí a také Google se u nás dělí o návštěvníky s lokálními vyhledavači jako Seznam nebo Centrum (ostatně i Seznam chystá projekty týkající se knih). Služba je proto stále nejzajímavější pro anglicky čtoucí, ale je jen otázkou času, kdy se zde začnou objevovat i knihy české.

Tedy otázka času a otázka zkostnatělosti českých nakladatelů, kteří na podobné novinky stále moc neslyší. Redmers přijel na Svět knihy s nabídkou spolupráce každému nakladatelství, které o ni bude stát – kolik duší ulovil, není zcela jisté (snad můžeme hovořit o nakladatelství Pragma, které vydalo knihu Google story o tom, jak celý tento internetový fenomén vznikl, a zřejmě i o dalších).

V nejbližších letech tedy zřejmě nemůžeme čekat naprostý přechod k elektronickým knihám, protože průzkumy jasně dokázaly, že lidé chtějí držet v ruce papírovou knihu, která v sobě stále má více kouzla než jakýkoli přístroj. Pochopitelně, že elektronických knih bude přibývat, ale spíše se zlepší služby zákazníkům v oblastech podobných těm, která byla popsána.

Další projekt Googlu totiž počítá s vytvořením jakési globální knihovny světa, ve které budou excerpční lístky všech velkých knihoven, takže celý svět by se měl časem dozvědět, jaké knihy má k dispozici. Opět nepůjde o kompletní digitalizaci (prozatím), ale o pouhou databázi toho, co je kde uloženo. Nápad je to skvělý, realizace však představuje úkol vskutku gargantuovský. Přesto nám nezbývá než se těšit, protože i kdyby se nám to nelíbilo, nic s vývojem nenaděláme. Pokud se ale obáváte, že už brzy budou vědět všichni všechno o všech, uklidníme vás – na internetu v současné době naleznete pouhých 5 % lidských vědomostí a poznatků. Zbylých 95 stále čeká, zda si jich někdo všimne...

   
07.05.2007 - Kultura - autor: Richard Klíčník

Komentáře:

 1. [20] kopik [*]

  Kniha je kniha.

  superkarma: 0 09.05.2007, 21:30:47
 2. avatar
  [19] Ťapina [*]

  Manx: Tak zrovna na dovolenou mobil obvykle netahám

  superkarma: 0 08.05.2007, 13:57:03
 3. avatar
  [18] Vivian [*]

  Manx: no já teda zapomenu i mobil...

  superkarma: 0 08.05.2007, 12:16:27
 4. avatar
  [16] Vivian [*]

  Manx: mně se čte dobře i na mrňavějších displejích, ale tak esemesky... Knížka mi přece jen přijde na čtení pohodlnější v tradičním formátu Ale to je asi otázka zvyku.

  superkarma: 0 08.05.2007, 11:33:54
 5. avatar
  [15] Ťapina [*]

  Manx: Aha, tak to jsem už u někoho viděla, mobil velikosti hodně šikovné kalkulačky. Ale to já teda nemůžu potřebovat, mně se musí vejít dva mobily do kapsy

  superkarma: 0 07.05.2007, 18:14:18
 6. avatar
  [13] Vivian [*]

  Manx: co máš za mobil? Já si moc neumím představit tak velkej displej, aby se na tom dalo pohodlně číst a zároveň aby ten mobil nebyl velkej jako kráva...

  superkarma: 0 07.05.2007, 17:56:06
 7. avatar
  [11] Ťapina [*]

  Manx: Jakej máš mobil, že se na něm pohodlně čte? To si radši vezmu knížku do kabelky, než listovat po půl větách.

  superkarma: 0 07.05.2007, 17:37:06
 8. avatar
  [10] Vivian [*]

  No kdybych si měla vybrat, jestli si večer do postele vlezu s notebookem (mobilem, čtečkou) nebo s knížkou, tak jednoznačně volím knížku

  superkarma: 0 07.05.2007, 17:12:16
 9. avatar
  [9] monca13 [*]

  Pochybuji, že se Googlu podaří vytvořit "globální knihovnu světa". Mám zkušenosti s vytvářením on-line katalogu větší knihovny a s účastí při vytváření jednoho ze souborných katalogů v naší republice, vím, kolik je s tím práce a neumím si představit, jak by chtěli realizovat a hlavně udržet aktuální takový globální souborný katalog.

  superkarma: 0 07.05.2007, 16:28:02
 10. avatar
  [7] Amálie [*]

  Knížku na pc jsem ještě nečetla a číst nehodlám. U stolu mě v booku nebaví číst ani delší články, natož knihy. S knížkou si zalezu, kam se mi chce, nevadí jí slunce, nepotřebuju elzásuvku, nikdo mě neruší přes mail, skype, icq (vím, dají se vypnout), je menší, mnohem lehčí, nepotřebuje speciální batoh ani tak zvýšenou opatrnost při manipulaci,...

  superkarma: 0 07.05.2007, 11:45:50
 11. [6] Marie Hýblová [*]

  není nad knížku u tý si můžu i lehnout

  superkarma: 0 07.05.2007, 08:31:16
 12. avatar
  [5] *modrá [*]

  Kniha zůstane knihou ! Žádné elektronické médium ji nenahradí.

  superkarma: 0 07.05.2007, 08:26:27
 13. avatar
  [4] Aja [*]

  Na netu je spousta eknih. Nejen na Googlu... I když mám tu možnost si elektronickou verzi přečíst, preferuji verzi papírovou.
  Databáze všech fondů knihoven je jen chiméra. Nikdy nikdo nedá dohromady tolik peněz, aby bylo vše přístupné z jednoho portálu. Je to i zbytečné

  superkarma: 0 07.05.2007, 08:20:13
 14. avatar
  [3] Canadian [*]

  Nez cstovat po vsech certech s hromadou knih, vezmu notebook. Navic, nektere tituly se daji sehnat uz jen jako e-book. To pak neni co resit

  superkarma: 0 07.05.2007, 01:03:05
 15. avatar
  [2] elfos [*]

  Papírové knihy jsou papírové knihy, na ty nedám dopustit. Žádná elektronická je nenahradí. Tuhle jsem viděla na netu Malého prince - propastný rozdíl, i když byla přepsaná přehledně a včetně obrázků. Není to ono.

  Ale je dobré moct si knihu, která jinak není k sehnání, přečíst aspoň takhle, v počítači. Nebo ty úryvky a ukázky a pak se rozhodnout, jestli ji chci mít doma a sehnat si ji v papírové formě.

  A docela určitě by měly být knihy uložené i v elektronické podobě, v takové nějaké elektronické knihovně/archivu. Aby se jednou neztratily ze světa úplně. Protože, nemáme lidi, kteří by se je učili nazpaměť a ukládali si je do paměti - tak aspoň do paměti počítačů.. :-)

  superkarma: 0 07.05.2007, 00:57:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme