Bulvár

Bude Zoong další obětí války ve Vietnamu?


Od narození zná téměř roční Zoong spíše stěny nemocnice než svůj dětský pokoj. Trpí vážnou srdeční chorobou. Nedostanou-li se peníze na akutní operaci, zemře. Trpí stejně jako statisíce vietnamských dětí postižených rakovinou, leukémií či různými dysfunkcemi orgánů. I ona je obětí války, která skončila před pětatřiceti lety. Nic netušící matky, které o této válce slyšely jen od rodičů, rodí děti s příznaky, které jsou až neuvěřitelné.

„Osobně jsem viděl dítě s kůží tak hrubou, že se nemůže ohnout, a chlapečka z prohlubní v hrudi, který pomalu umírá. Setkal jsem se také s holčičkou s kostmi tak křehkými, že téměř není možné ji nadzvednout bez zlomenin. Žijí tam děti bez končetin, slepé, mentálně zaostalé – všichni žijící v podmínkách absolutní chudoby a izolace. Pro takto postižené děti není zdaleka neobvyklé strávit celý život na jedné posteli a cítit, jakou jsou přítěží pro už tak chudou rodinu,“ popisuje hrůzu, s níž se při jedné ze svých pracovních cest do Asie setkal Zdeněk Macháček.

Před čtyřmi roky využil jedné takové příležitosti k návštěvě saigonského Muzea války. Shodou okolností v téže době v místní televizi viděl pořad o těchto zdravotně a tělesně postižených dětech.

Do ruky se mu dostaly i noviny, které informovaly o tom, že USA se příliš nemají k přijetí zodpovědnosti za hrůzné následky bombardování Vietnamu zákeřnými chemickými zbraněmi. To bylo poslední kapkou. Ještě v letadle na cestě do České republiky rozesílal e-maily desítkám svých přátel se žádostí o pomoc těmto dětem. Brzy na to vzniká český Nadační fond Oranžový projekt.

Co ještě dnes zabíjí vietnamské děti?

Americká armáda během války používala takzvaný defoliant v boji proti nepřátelským jednotkám. Bezprostředně po postřiku v džungli opadalo všechno listí, a krajina tak zůstala holá. Vojáci se pak neměli kde skrývat. Samotná zbraň získala svůj název podle oranžové barvy sudů, v nichž byla transportována.

Své oběti si vybírá dodnes. Počet Vietnamců zdravotně postižených defoliantem činí podle odhadu stanice CNN v současnosti nejméně dva miliony. Podle oficiálních informací se v této souvislosti každoročně narodí  sedm procent dětí s různými zdravotními vadami a tělesnými deformitami.Zabíjel i dioxin z neratovické Spolany

Oběti a jejich příbuzní se dnes soudně přou se Spojenými státy, které neváhaly s vědomím dlouhodobého dopadu na tuto zemi chemické zbraně použít, o odstranění či zmírnění následků. Marně.

Paradoxně, ač Česká republika patřila do tzv. socialistického tábora, tedy stála v době války na straně Vietnamu, dodávala údajně Američanům k výrobě Agent Orange dioxin z neratovické chemičky.

„Možná i to je dostatečným argumentem, kromě samotné solidarity s trpícími, proč pomáháme dětem v dalekém Vietnamu, když v Čechách máme problémů dost. Rozumíme ale tomu, když lidé chtějí pomoci i jinde. A když už jsou ochotni věnovat své peníze nebo čas potřebným, rádi jim zprostředkujeme kontakt například na české dětské domovy, které samozřejmě také potřebují podporu,“ říká Zdeněk Macháček.

Pomoc někdy přijde pozdě…

Přes veškerou snahu se však některé z postižených dětí nepodaří zachránit. I přes fondem hrazenou operaci zemřel například malý Truong Hao. „Peníze se nám sice podařilo sehnat, ale pozdě. Nechceme už podobné zklamání zažít, proto pořádáme podobné akce, z nichž peníze putují na konkrétní operace,“ dodala Veronika Ratajová z fondu.

Měsíc školy za cenu oběda v Česku

Oranžový projekt se však nezabývá pouze získáváním finančních prostředků na operace. „Víme, že je řada lidí, starších i studentů, kteří by rádi pomohli, ale nemají peněz nazbyt. Mohou ale například nabídnout čas na rozdělování a třídění zboží, pomáhat s organizací sbírek oblečení, hraček, školních potřeb,“ uvedl příklady.

Tam, kde operace už nemohou napravit tělesné deformace, směřují peníze například na vzdělaní a výuku, která dětem umožní snadněji se začlenit do společnosti. „Za cenu jednoho oběda v ceně šedesáti korun můžeme společně zajistit jednomu dítěti speciální vzdělání nebo výuku nějakému řemeslu na celý měsíc,“ tvrdí.

Fond žádá o různé formy pomoci. Lidé nabízející jakoukoliv formu pomoc se mohou spojit s aktivisty Nadačního fondu Oranžový projekt na jejich e-mailové adrese orange.project@seznam.cz, webové stránky jsou momentálně v rekonstrukci. „Vítáme pomoc i ve formě času a energie. Spojením přátel našich přátel a jejich přátel můžeme pomoci více efektivně a zároveň zamezit vysokým administrativním nákladům. Navíc umožníme širokému okruhu lidí zvýšit si uvědomění následků války. Já osobně si nedovedu představit lepší činnost v situaci, která nyní ve světě je,“ dodává Zdeněk Macháček.

Věděla jste o těchto obětech válečného konfliktu, jehož poslední výstřely zazněly před více než třiceti lety?

   
20.10.2008 - Společnost - autor: Jan Exner

Komentáře:

 1. avatar
  [10] Dášule [*]

  Nelze popřít, že vietnamci se taky nechovali k US vojákům nějak samaritánsky, ale když někdo leze tam, kde jej nechtějí... Za použití chemických zbraní odsuzovali USA i jejich tehdejší spojenci. Svět si oddychl, když musela US vojska odtáhnout z Vietnamu, ale asi těžko někoho napadlo, že ještě po 35 letech budou takové následky. A potom máme věřit, že kolem radaru bude úplně bezpečno.
  mmarianne:To, že to nevíš ty, neznamená, že to neví nikdo. Kdo chce, doví se. Během války se také v USA konaly demonstrace, muži odmítali jít bojovat do Vietnamu - například vítěz OH v Římě 1960 Cassius Clay - a nakonec převážil odpor k válce. Vláda Spojených států tak nakonec musela své vojáky stáhnout, vítězem se stal Severní Vietnam a došlo k sjednocení země. Mírová smlouva se podepisovala v Paříži. Američané ve válce použili víc munice než bylo použito během 2. světové války. USA použily proti rostlinným porostům defoliant agent orange, neboť po odlistění prales přestal partyzánům sloužit jako bezpečný úkryt. Agent orange byla směsí dvou pesticidu (2,4-D a 2,4,5-T). Při výrobě jednoho z nich vznikala jako nežádoucí příměs extrémně toxická látka 2,3,7,8-tetrachlorodibenzodioxin (2,3,7,8 TeCDD), která je klasifikována jako karcinogen a způsobuje řadu dalších zdravotních poruch. Proto i po desetiletích obyvatelé Vietnamu, dělníci zaměstnaní při výrobě agent orange a američtí vojáci, kteří s ním přišli do kontaktu trpí řadou vážných chorob a některým se rodí i postižené děti. Následky použití chemických zbraní se neprojevují jen ve Vietnamu. Použity byly i další chemické látky, např. kyselina dimethylarsinová (agent blue) na zničení úrod rýže./více viz wikipedie/

  superkarma: 0 22.10.2008, 17:33:52
 2. avatar
  [9] Dášule [*]

  OlgaMarie: Ten deník je něco hrozného. Je to už moc dávno, co jsem jej četla, ale nikdy nezapomenu.

  superkarma: 0 22.10.2008, 17:05:53
 3. avatar
  [8] mmarianne [*]

  No jo, zlí Ameračani, zvlášť když nikdo neví jak to vlastně bylo. Ale určitě nemá tenhle článek souvislost s výsledkem voleb....??

  superkarma: 0 21.10.2008, 11:39:49
 4. avatar
  [6] Meander [*]

  To jsou zase kecy v kleci, tahle diskuse

  superkarma: 0 21.10.2008, 01:51:28
 5. avatar
  [5] aninas [*]

  Nevedela! Po tech letech me vubec nenapadlo, ze by se mohlo neco takoveho vyskytovat! Americanu je dostatek, aby si mohli rozebrat postizene deti do svych domovu a poskytnout jim peci! Denne by se tak museli koukat na to, co zpusobili.

  superkarma: 0 20.10.2008, 23:13:27
 6. avatar
  [4] OlgaMarie [*]

  Četla jste některá Deník z Hirošimy. Je to deník, který píše japonský lékař, přeživší výbuch. Na ten deník nemá ani S. King.

  superkarma: 0 20.10.2008, 21:33:43
 7. avatar
  [3] KatherineDickinson [*]

  to je strašné a vse jen kvuli tomu, ze si amici zas jednou hrali na boha

  superkarma: 0 20.10.2008, 13:45:07
 8. avatar
  [2] olga ebertová [*]

  to je hrůza

  superkarma: 0 20.10.2008, 13:20:03
 9. [1] iřka [*]

  hrozné

  superkarma: 0 20.10.2008, 11:02:39

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme