Teploty venku ráno a večer začaly pomalu hlásit: Za chvíli začne topná sezona! Což znamená další zátěž pro peněženku. My pro vás máte tip, jak na topení můžete ušetřit slušnou sumu. Folii za radiátor si při tom můžete nainstalovat i sama!

radiátorTaké celý rok šetříte jen na to, abyste měla v zimě na topení? To vždycky bývá darda, že? Přitom ušetřit může být tak jednoduché! Jak?

Asi všichni jsme si v dětství vyslechli lamentování rodičů: „Netop Pánubohu do oken!“ To když jsme zapomněli v zimě otevřené okno a teplo z místnosti utíkalo ven. Máme pro vás novou poučku: „Netopte zbytečně Pánubohu do zdí!“

Zeď za radiátorem pohlcuje docela slušné množství tepla, čemuž se dá dnes již zabránit, totiž aluminiovou fólií s tepelnou vložkou, určenou za radiátor. Funguje tak, že odráží teplo zpět do místnosti. V diskuzích na internetu se dočtete, že při použití této folie se dosahuje efektu 0,5 až 1 °C, což není vůbec málo. Přitom instalace folie není nijak náročná - prostě se vyříznou odspodu díry na úchyty radiátoru a folie se za něj nalepí (většinou je samolepicí).

Kolik to stojí?

Jistě vás teď zajímá, kolik taková folie stojí, já ji v rozměru 0,5 m na 5 m (tedy při běžné délce radiátoru 120 cm k ustřižení pod čtyři) nalezl na internetu za pěkných 129 korun.

Co na to odborník?

Zeptal jsem se odborníka topenáře pana Miroslava Danka z Instalatérství Brno, zda má smysl instalovat tyto folie.

„U nezatepleného domu to smysl má, pokud je dům zateplený, tak to sice teplo část zdi pohltí, ale také ho vrací zpět. Nejjednoznačnější je to u nezateplených paneláků,“ řekl mi pan Danko.

Když si práci nechcete dělat sama, nebo doma nemáte šikovného chlapa, mohou vám folii nainstalovat i topenáři. „Znamená to vypuštění okruhu, sundání každého radiátoru, nalepení fólie, znovu přimontování a zase napuštění obvodu - práce u nás asi za tisícovku,“ dodává Danko.

Sumarizace...

  • Má to smysl? Ano, ale pouze u nezateplených budov.
  • Pořizovací cena folie je cca 130 korun, vystačí na cca 4 radiátory.
  • Montáž: zdarma svépomocí, nebo odborná za cca 1000 korun.

Propočet úspor (příklad)

  • Pro výpočet použita cena topení za sezonu bez folie: 25.000 korun
  • Jeden stupeň stojí za topnou sezonu: 1.389 korun
  • Úspora při instalaci svépomocí: 1.260 korun
  • Úspora při instalaci firmou: 260 korun
  • Návratnost již během první topné sezony.

Čtěte také...

Reklama