Bulvár

Bude líbání pod třešní posvěceným zvykem?

Tradiční prvomájový zvyk líbaní zamilovaných pod rozkvetlou třešní se nyní uchází o zápis do světového seznamu nemateriálních kulturních statků organizace UNESCO. Žádost podali zástupci značky Fidorka Májová u Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici, aby tak upozornili na možnou hrozbu zániku této tradice.

fidorka„Jako výrobci produktu Fidorka Májová se snažíme podporovat tradice, které se vztahují právě k prvnímu květnu. Chceme přispět k tomu, aby tradice prvomájového polibku nezanikla, jako tomu bylo u mnoha jiných zvyků v minulosti, a naopak podpořit její další rozvoj. Je nám jasné, že náš záměr bude nejspíše během na dlouhou trať, jsme ale přesvědčeni, že tento pokus za to stojí,“ uvedl Petr Adamec, Senior Brand Manager značky Fidorka.

Úsilí zástupců značky Fidorka podpořila také etnoložka z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy Marie Heřmanová. Podle ní je další trvání tradice prvomájového líbání ohroženo především kvůli rozvoji nejrůznějších podob virtuální komunikace, které byly ještě před několika desítkami let nemyslitelné. „Ze vztahů se pomalu vytrácí fyzická blízkost a mezilidský kontakt, a tak na líbání pod rozkvetlým stromem o prvním květnu mnozí často zapomínají,“ upozorňuje na nový trend mezilidských vztahů Marie Heřmanová.

Na seznam nehmotného světového kulturního dědictví se zapisují tradice, kterým hrozí úpadek či zánik a které skupina obyvatel pokládá za součást svého kulturního dědictví. Pokud by byl tradiční zvyk prvomájového líbání na seznam přidán, stal by se tak již pátou kulturní památkou reprezentující Českou republiku.

 

   
19.05.2011 - Společnost - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [1] JankaAnna [*]

  Jsme jedině pro a plně podporujeme také. Každý první máj je pro mne už po léta (a těch už je požehnaně) už od dětství, kdy jsem dostala pusu třeba od dědy na čelo:), zvykem jedním z nejkrásnějších.

  S manželem a nyní už po třetí i s naším raráškem se vždy pod nějaký krásný rozkvetlý strom schoulíme a pusinkujeme se, aby jim maminka a manželka (a spousta dalších zosobněných rolí ve mne) neuschnula a celý rok byla svěží a fit a mohla je tak stále milovat a opečovávat:).

  Je to překrásný zvyk, tak jako spousta dalších krásných zvyků (my komerční svátek Sv.Valentýna neuznáváme jako "náš" zvyk a tak ho úspěšně ignorujeme. Ovšem první máj, i kdyby mělo pršet, bude minimálně o polibku pod rozkvetlou větvičkou, i kdyby na ni byl jediný květ.

  Hodně sil a štěstí na tom Vašem běhu, lidé z Fidorky a všichni, kteří to máte stejně jako my!!!!

  superkarma: 0 19.05.2011, 12:04:29

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme