Každý den se člověk může stát vrahem, aniž by chtěl. A to jen proto, že nebezpečí bere na lehkou váhu. Celý zbytek života se pak musí vyrovnávat s tím, že (jeho) dítě mohlo žít, kdyby...

sedm

Před časem jsem se vracela z práce domů, jela jsem tramvají. Na velké, málo přehledné a nesvětelné křižovatce měla tramvaj problém projet, protože několik řidičů strašně spěchalo a doslova se „nacpalo“ do křižovatky, nehledíce na okolí. Situace byla dramatická. Řidiči aut se snažili prokličkovat mezi jinými auty i mezi tramvajemi, troubili a byli evidentně nervózní. Některá auta se míjela jen na vzdálenost pár centimetrů. A do tohoto mumraje vjel velmi rychle jeden řidič. Jen taktak se vyhnul dvěma autům i jedoucí tramvaji, kličkoval jak zajíc, kterého honí ohaři. V křižovatce neměl co dělat, ale zřejmě někam spěchal, když tak riskoval.

Nejhorší na tom ale bylo to, že onen řidič vezl vzadu v autě cca sedmiletou holčičku. Holčičky jsem si všimla jen proto, že si otevřela okýnko a do půli těla(!) se vyklonila z auta. Byl to doslova zázrak, že při dynamické jízdě ono řidiče (svého otce?) nevypadla z vozu.

Jak jen to je možné? Čím takový dospělý člověk přemýšlí? Veze v autě dítě, které není připásané, dovolí mu, aby se vyklánělo z okýnka, a ještě při jízdě tak zbytečně riskuje! Autosedačka samozřejmě v autě nebyla, kdo ví, zda holčička měla alespoň podsedák. Ovšem k čemu podsedák, když nebyla připoutaná, že?

Tato událost bohužel nebyla mou jedinou zkušeností s nezodpovědnými řidiči. Znám mnoho rodin, které autosedačku koupí jen proto, že nechtějí platit pokutu. Nedívají se na bezpečnost sedačky, nehledají si, které sedačky obstály v crash-testech. Autosedačku dítěti pořídí v bazaru či od známých, protože je to nejlevnější, a na kvalitu nehledí. Stále slyším strašlivou větu, kterou vyslovila moje známá: „No jo, to je sice fajn, že je ta vaše sedačka bezpečná, ale my za sedačku nemůžeme dát víc než tisícovku. Však ono se nic nestane.“

Nic nestane? A kdo to zaručí? I když jsou rodiče dítěte dobrými řidiči, nikdy nevíte, koho na silnici potkáte. Roky můžete jezdit bez nehody, a pak vám cestu zkříží mladý hejsek, který si hraje na závodníka, opilý řidič, řidič ve stresu... A sebelepší řidičské umění vám nepomůže.

Stejně tak jako si myslím, že dítě musí sedět připásané v kvalitní autosedačce, považuji za nezbytné, aby nad dítětem po dobu jízdy dohlížel druhý dospělý. Obzvláště malé děti rády zkoumají okolí a vysvětlujte jim, že si nesmí hrát s pásem. Stačí půl minutky, aby dítě vyvléklo pás z poutka sedačky.

Dozor nad dítětem má i tu výhodu, že dítěti se někdo věnuje, a to tudíž nerozptyluje řidiče od řízení. Riziko nehody z nepozornosti se tím snižuje.

Zajímalo by mě, kolik dětí, lidí ještě musí zemřít na silnicích, aby se lidé začali chovat zodpovědněji. Kolik videí typu Nemyslíš, zaplatíš! (např. Děti či Blázinec) musí být ještě natočeno, aby lidé dbali na bezpečnost svých dětí? Z kolika rodičů se ještě stanou neúmyslní vrazi, než se myšlení společnosti změní?

Co vy, používáte kvalitní autosedačky odpovídající věku a výšce dítěte? Jezdíte opatrněji, když vezete v autě dítě?

Reklama