Hormonální antikoncepce byla doposud preparátem, který se prodával jen na předpis gynekologa. Podle MUDr. Čepického to byl jeden z důvodů, proč bylo v Čechách evidováno méně chyb v užívání antikoncepce a následně méně selhání než například v USA, kde je antikoncepce volně prodejná.

Doba kontrolovaného předepisování antikoncepce má však skončit. Zatímco bývalý ministr zdravotnictví David Rath usiloval o prodej léků na benzínových pumpách a v supermarketech, současný ministr se soustředil na rozšíření sortimentu volně prodejných léků v lékárnách.

Podle MF Dnes, která o této problematice informovala, má jít o léky proti alergiím (antihistaminika), léky na zvýšený cholesterol (statiny), léky na zvýšený krevní tlak, léky proti bolesti a nachlazení a o vybrané druhy antikoncepce. Mají se tak omezit zbytečné návštěvy lékaře, kdy si pacient jde jen pro recept.

Prodej léků ovšem nemá být zcela volný, s jistou kontrolou se počítá. Antikoncepce například má být prodávána pouze dívkám patřičného věku, přičemž dotyčná bude muset v lékárně podepsat, že byla poučena o užívání, a bude zapsána do evidence. V případě analgetik (léků proti bolesti) má zase platit omezení prodaného množství léku, aby se předešlo nákupům za účelem výroby drog.

Návrh se ovšem nesetkal s podporou některých gynekologů. „Při užívání hormonální antikoncepce je nezbytné provést jednou za čas jaterní testy a kontrolovat další faktory - pokud má například pacientka sklony k trombofílii, může ji užívání antikoncepce způsobit vážné komplikace. Tato vyšetření ovšem nejsou samozřejmostí ani u řady lékařů,“ stěžuje si MUDr. Nový.

Co si o volném prodeji léků myslíte Vy? Uvítala byste volný prodej hormonální antikoncepce? Byla jste někdy na jaterních testech? Víte, jestli netrpíte trombofílií?

Reklama