Chtěla bych přispět k dnešnímu tématu o výchově dětí. I když zatím své děti nemám, myslím si, že mě mí rodiče vychovali dobře a zřejmě budu své děti vychovávat stejně. Zlatá střední cesta říká se, ale je velmi obtížné najít ten střed.

Je dobré dítěti dát výchovnou facku, ale děti se do hlavy přece nebije (budou hloupééé :-)) plácá se na zadek. Při horším prohřešku se ruka nahradí vařečkou. Můj táta mě vychovával prostřednictvím vrbových proutků, které nám rostly u nedalekého potůčku. To je vám vždycky tak ouzko, než proutek zasáhl kůži, slyšeli jste to jeho máchání ve vzduchu, což leckdy bylo horší než ta bolest samotná. Od určitého věku otec s fyzickými tresty přestal. Nepamatuji si však od kdy, ale jsem si jista, že přestal právě včas. Asi rodičovský instinkt, který napovídá, tak a teď tvé dítě už uvažuje a přemýšlí rozumně, teď zabírá slovní výchova. Dítě je jako houba, nasaje to co mu dáte k dispozici. Protot upřednostňuji slovní domluvu, ale jak začne dítě vyšilovat a křičet na tři doby, tak mu jedna přistane. To je teorie, praxe bude horší, dneska jsou všude případy fyzického týrání a linky bezpečí jsou aktivní 24h denně. A rozlišit kdy je to poučná facka na zklidnění hormonů a kdy už to hraničí s nelidskostí je těžké. Takže doufam, že to tu nebude jako v americe, kdy i za to že se na dítě špatně podíváte jste sakciováni.

bubidani

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven

Taky jsme měli za zahradou vrbičky, ale naštěstí jsem jejich účinnost pocítila vždy jen na Velikonoce :)


Liberální nebo přísná výchova?

  • Jaký přístup je vám bližší?
  • Jak jste byly vychovávány vy?
  • Jak se snažíte přistupovat k výchově svých dětí?
  • Jaké pozitiva a negativa nacházíte v liberální a přísné výchově?
  • S jakými výchovnými „chybami“ jste se setkaly?
  • Jaké výchovné „chyby“ svých rodičů byste nerady opakovaly?

Pište mi své příspěvky na redakční mail redakce@zena-in.cz

předmět: výchova

Budu se těšit!

Na jednu z vás tu čeká pěkná cena! Vybraná čtenářka získá čisticí gel a tonikum 2 v 1 se zeleným čajem a olivovými lístky a vyhlazující tužku na rty!

gel

Reklama