Rodina

Bubák pro děti i rodiče - zánět středouší

Zimní období přináší nejenom sněhovou nadílku a radovánky s ní spojené, ale i řadu nepříjemných a tak trochu sezónních dárečků v podobě nemocí především těch nejmenších pacientů. Jedním z největších strašáků je pro rodiče i děti velmi bolestivé onemocnění -  zánět středouší (otitis media).

 

Příčiny vzniku

Zánět středního ucha je jedním z nejčastějších a nejnepříjemnějších onemocnění v dětském věku a dle oborníků i nejčastější příčinou k předepsání antibiotik. Například v USA je více než 22 % návštěv u lékaře s dítětem do 1 roku života vykonáno z důvodu zánětu středouší. Nemoc vypukne často po prochladnutí, zánětu horních a dolních cest dýchacích. Dále po některých dětských nemocech, jako je např. spála a neštovice. Ve středním uchu za bubínkem dochází k hromadění hlenu a hnisu, to způsobuje bolest, vyklenutí a zčervenání bubínku. Jelikož se bubínek nemůže pohybovat volně a vibrovat, dítě špatně slyší. Bubínek může též spontánně prasknout a z ucha pak vytéká hlen či hnis. Zánětem středouší trpí častěji chlapci než dívky a největší výskyt je zejména díky anatomickým dispozicím u dětí od 0-3 let. U kojených dětí je výskyt otitidy pozorován v menší míře než u dětí nekojených. Příčna vzniku může být virového (okolo 40 %) i bakteriálního (okolo 60 %) původu.

Prevence

Pokud jsou děti již schopné smrkat, neměly by smrkat prudce, infikovaný výtok se snadněji dostává do středouší. Někteří odborníci dávají do souvislosti otitis media s alergií. U dětí trpících recidivou zánětů se můžeme pokusit ze stravy vyřadit nejsilnější alergeny jako je kravské mléko, vajíčka, kakao (čokoláda) a citrusové plody.

Během spánku, při nachlazení (rýmě) se doporučuje mít hlavu mírně zvednutou, u kojenců, kteří nemohou spát z bezpečnostních důvodů na polštáři, řešíme tuto situaci podložením matrace v úrovni hlavy. Důležitý je též dostatek tekutin.

Na vzniku onemocnění se podílí i pobyt v zakouřeném prostoru. Velmi dobrou prevencí je kojení. Předmětem diskusí je též nadbytek cukru v dětské výživě, který snižuje obranyschopnost organismu proti infekcím.

Terapie

O nejvhodnějším léčebném postupu se poslední dobou na odborné úrovni stále více polemizuje. Důvodem nejasností je, zda se má antibiotikum podat ihned, nebo je vhodnější počkat a zahájit ATB léčbu, až dokud se příznaky samy neupraví. V Nizozemí byla prováděna studie, jíž se účastnilo okolo 7000 jedinců, publikovaný závěr byl následující:  v prvních 72 hodinách je symptomatická léčba (analgetika a antipyretika, např. Panadol sirup, dále ušní kapky - u nás  většinou Otobacid N a nosní kapky) postačující a dítě neohrožuje. Pokud ale příznaky neustupují, jsou antibiotika nezbytná. Mezi hlavní faktory k podání ATB patří, dle prof. MUDr. Vladimíra Mihála, CSc. z Dětské kliniky LF UP a FN v Olomouci a autora odborného článku  „Antibiotika a akutní otitis media u dětí“, horečnatý průběh nemoci, věk miminka do 3 měsíců a pomocné laboratorní vyšetření, např. kultivace z ucha, CRP (článek na ženě-in zde). Nález tekutiny ve středním uchu též bývá častým důvodem k zákroku zvaném paracentéza - laicky píchnutí ucha. V podstatě se jedná o drobný zářez do vyklenuté části bubínku. Tento zákrok umožní okamžité uvolnění přetlaku ve středním uchu, a tím i rychlou úlevu od bolesti.

Při opakovaných zánětech vám může lékař doporučit odstranění nosní mandle, která bývá příčinou chronické infekce.

Jedním z posledních řešení u časté recidivy je zavedení ventilačních trubiček do bubínku. Ty by měly zajišťovat provzdušňování středního ucha a odtok nežádoucích tekutin. Pro rodiče je v těchto případech důležitá dobrá volba ušního lékaře, každý odborník je postaven před velmi obtížné rozhodování: nesmí ohrozit malého pacienta zhoršením nemoci a dalšími komplikacemi, ale měl by pamatovat i na nezvyšování rizika vzniku rezistence bakterií. A též by měl vzít v úvahu celkový negativní zdravotní dopad při zbytečném podání ATB a velmi časté paracentéze.

Co na to „přírodní medicína“?

Uvádím několik tzv. babských rad, které mimo jiné doporučuje i MUDr. Igor Bukovský, jeden z oborníků na přírodní léčbu z řad lékařů.

Během onemocnění je vhodná strava sestávající se jen ze syrového ovoce a zeleniny a celozrnných výrobků.

Velmi účinné je prý kloktání teplou vodou 10-15 minut, 3x denně po jídle (rada spíše pro starší děti a dospělé).

Účinná je horká koupel nohou, která pomáhá odstranit silné prokrvení zánětu a zmírnit bolest. Nohy mají být v horké vodě minimálně 10 minut, zatímco hlava by měla být v chladu – studený obklad. Horká koupel nohou má být ukončena chladnou sprchou (teplota záleží na věku dítěte), studený obklad na hlavě je stále ponechán. Po proceduře dítě teple oblečte.

Známý způsob léčby pomocí česneku (přírodní antibiotikum) je určen především pro otrlé rodiče a větší děti. Kousek česneku se zabalí(!) do gázy a vloží do vnějšího zvukovodu. Tampony se vyměňují 3x denně. Velikost gázového tamponu musí zabraňovat zapadnutí hlouběji do zvukovodu! Pozor na kontakt česneku přímo se sliznicí!

Dalším přírodním prostředkem je aktivované uhlí neboli čárkl, které koupíte v obchodech se zdravou výživou. Kousek uhlí se cucá nebo se používá stejně jako česnek, ale bez použití gázy, uhlí se musí navlhčit. Je možné oba způsoby podání zkombinovat.

Zdroje: British Medical Journal 322:336, 10 February 2001;  Miniencyklopedie přírodní léčby, MUDr. Igor Bukovský;  www.pediatrievpraxi.cz  

 

Milé matky-in, nezoufejte, největší genetické dispozice k tomuto onemocnění mají prý indiáni!

Milé matky-in, nezoufejte podruhé, pokud užívá váš potomek opět antibiotika kvůli výše uvedenému onemocnění, je na tom stále lépe než 51 000 dětí z rozvojových zemí, pro které je tato nemoc každý rok osudová!

   
29.11.2006 - Těhotenství a porod - autor: Martina Machova

Komentáře:

 1. [29] valjusa [*]

  Se  záněty a to opakovanými jsme bojovali u

  syna asi rok a pul. Preventivne podavame curenzym a zda se,ze je to lepsi.

  Homeopatika nam osobne tez nezabrala, jinak na tyto zanety je dulezite smrkani,

  odhlenovani apod.[/b]

  superkarma: 0 14.07.2010, 15:50:41
 2. avatar
  [28] blossom [*]

  tak tohle je naše starost už 10 let...teď se holce usadil v uchu nějakej kok a bere autovakcínu,tak doufám,že zabere...

  superkarma: 0 17.12.2006, 14:59:32
 3. avatar
  [27] fodorka [*]

  stejne nevim a nechapu, proc ten cukr musi vyrobci vsude cpat... at, ja jim to kupovat nebudu a nekupujte ani vy!;-)

  superkarma: 0 13.12.2006, 11:07:19
 4. avatar
  [26] fodorka [*]

  ja jsem tady nasla neco pro mne!;-)
  nelibi se mi cukr ve vyzive kojencu a tady pisi, ze snizuje obranyschopnost! yupee, mela jsem pravdu;-)

  superkarma: 0 13.12.2006, 11:06:44
 5. [24] Natálka73 [*]

  Tak já jsem měla záněty středního ucha téměř celé dětství,teď mám vlastní dítě a známou mi bylo doporučeno ,že když má kluk rýmu,musíme ho smrkat tak,že bude vysmrkávat každou dirku zvlášť,řídíme se tím už 5 let a musím říct,že kluk ve svých téměř 7 mi letech neměl ještě ani jeden zánět středního ucha(ťuk,ťuk,ťuk)
  Takže moje rada je zkuste každou dirku vysmrkávat zvlášť

  superkarma: 0 03.12.2006, 21:59:36
 6. avatar
  [23] Gamibo [*]

  Babca.P:Nám se osvědčily kapky AUDIRON.Na internetu je možné získat informace.Uvádí ho na trh firma energy.

  superkarma: 0 03.12.2006, 17:21:21
 7. avatar
  [22] Babca.p [*]

  Nedá mi to ale musím reagovat. Bylo mi řečeno lékařem, že časté záněty středouší můžou být i dědičného původu, což se bohužel v naší rodině děje:-( Můj otec, já a teď i má dcera jsme na to trpěli. Teda dcera trpí do dnes. Za měsíc má 7 let a před měsícem opět byla na vytržení mandle a zavedení ventilačních trubiček. Jsem zvědavá jak dlouho jí to vydrží do dalšího zánětu. I když by se středouší zanítit s trubičkama nemělo, tak nám už se to jednou stalo:-( Ale bojujeme statečně, teda spíše dcera já to stále špatně snáším po zkušenostech z dětství. A jsem na tom stejně jak Josefa, raději půjdu 1000x k zubaři a gyndu než jednou na ušní. Trpím když tam chodím se svou dcerkou. Byla bych dala cokoliv kdych věděla že existuje něco , co mi zaručí zbavení se těchto problému.

  superkarma: 0 02.12.2006, 22:18:00
 8. avatar
  [21] Kuře [*]

  Vivian: Brufen působí i protizánětlivě a navíc proti otokům. Je v něm totiž jiná účinná látka. A děti ho líp snáší, po Pandolu jich hodně zvrací. Mmch. na přímý dotaz mi to potvrdil i jiný lékař, ale maminky prý dávají radši Paralen, tak si to zjednodušují.
  Jinak při vysokých orečkách se doporučuje střídat Paralen a Ibubrufen. To jsem slyšela od více doktorů.

  superkarma: 0 30.11.2006, 11:52:08
 9. avatar
  [20] Vivian [*]

  Kuře: a v čem je Brufen lepší než Panadol?

  superkarma: 0 29.11.2006, 15:27:00
 10. avatar
  [19] oalison [*]

  Když jsem byla malá, kapali mi kvůli zánětům do uší framykoinové kapky tak dlouho až mi to rozleptalo bubínek v pravém uchu a tak mi ve 12ti museli udělat plastiku bubínku. Vymodelovali mi nový s kousku mého ucha. Sice na to ucho slyším trochu hůř než na druhé ale slyším:)

  superkarma: 0 29.11.2006, 14:55:52
 11. avatar
  [18] Josefa [*]

  S tímto jsem trpěla od svých 2 let až do dospělosti.Návštěva ušního lékaře byla pro mne horší než jít k zubaři.Když jsem pak měla děti,tak jsem měla doslova hrůzu,aby netrpěly s ušima jako já.Naštěstí neměly problémy,ale syn na vojně začal mít problémy se záněty a teď /40 let/ se mu to začalo vracet.
  Moje kolegyně v práci se mi velmi divily.když jsem tvrdila,že než jít k ušnímu,tak raději půjdu na prohlídku ke gynegolovi nebo k zubaři.Nikdy nezapomenu na to kolik jsem dostala facek jako dítě od ušního lékaře,když jsem řvala a uhýbala mu s hlavou.
  Zrovna na mé 6 narozeniny mi trhal mandle a já mu za to načurala od bolestí do botů.

  superkarma: 0 29.11.2006, 13:33:56
 12. avatar
  [17] Meander [*]

  Kuře: Vlažnou Alpu do ucha?! Hamlet!

  Tenhle humus jsem neměla ani jedinkrát v životě. Máti na to byla patřičně pyšná a všem se mýma dokonalýma ušima chlubila.

  superkarma: 0 29.11.2006, 12:36:25
 13. avatar
  [16] Kuře [*]

  Je zajímavé, že nás lékařka varaovala před podávání Panadolu apod. Prý nic neřeší a jenom ztlumí bolest.
  Nám radila Brufen-sirup a nalít do ouška vlažnou Alpu. A je fakt, že od té doby se žádný zánět nerozběhl tak, aby se msuelo píchat. Dokud jsme chodili jinam a dávali Paralen, tak to byla na

  superkarma: 0 29.11.2006, 12:19:42
 14. avatar
  [15] Gamibo [*]

  Oba moji chlapci si prošli zánětem středního ucha a nebylo to nic příjemného,špatně se to hojilo a často opakovalo.Nyní je klid,jakmile jim začne rýma tak nasadím kapky do uší AUDIRON a máme už 3 roky pokoj a,že se nás rýma natrápí.Tenkrát nám ty kapky doporučila paní doktorka z ORL a moc jí za to děkuji.I kamarádkám,kterým jsem to doporučila zase já říkají,že mají klid.

  superkarma: 0 29.11.2006, 11:29:27
 15. avatar
  [12] arjev [*]

  Tyto problémy naštěstí neznám a děkuji,nemusím mít téměř vše

  superkarma: 0 29.11.2006, 09:52:54
 16. avatar
  [10] Hysteria [*]

  Můj syn si to "užíval" do tří let,jedno uch 8x a druhé 9x píchnuté.Jen viděl dveře od ušní ordinace,řval jak pominutý.Chudáci děti.

  superkarma: 0 29.11.2006, 09:30:19
 17. [9] Rikina [*]

  Neznám.

  superkarma: 0 29.11.2006, 09:29:42
 18. avatar
  [8] Lilinka [*]

  Brrr, co já si s tímhle jako malá užila Jsem fakt ráda, že to je za mnou

  superkarma: 0 29.11.2006, 08:49:31
 19. avatar
  [6] Evča [*]

  také jsem v dospělosti byla na propíchnutí bubínku, před tím bolest jak blázen, pak úleva, když mi trochu nafouká do uší nebo jsem nastydlá, tak mám bolesti v uchu jak malej a trpím na to od dětství

  superkarma: 0 29.11.2006, 08:35:37
 20. avatar
  [3] kareta [*]

  Mě píchali ucho v 32 letech- ráno mi zalehlo, za 2h začalo pobolívat, v poledne jsem měla polohu jako Velký šéf a mazala jsem na ušní- šílená bolest . Propíchnutí mi od bolesti rozhodně neulevilo a 3 dny jsem baštila Valetol, jak prášky nerada, tak tady jsem blahořečila lékům proti bolesti.

  superkarma: 0 29.11.2006, 07:28:16
 21. [2] 1Mona [*]

  ušními bude asi měkké i, sorry!

  superkarma: 0 29.11.2006, 01:11:21
 22. [1] 1Mona [*]

  Moje děti na to ,naštěstí ,netrpěly,.MUDr Bukovského neznám, znám jen spisovatela Bukowského.A ten se asi ušnímy otvory nezabýval!Jeho chyba!Naskytly by se mu jiné obzory!

  superkarma: 0 29.11.2006, 01:10:21

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme