Bulvár

Brzy si v hospodě nebudeme moci zapálit

Zúčastnila jsem se nedávno debaty na toto téma. Diskuze probíhala mezi několika lidmi s věkovým průměrem třicet let. Považte, kdo co řekl..

 

 Podnikatel v oboru realit:

„Jistě, kouření v restauracích zakázat zcela a ihned. Obtěžuje mě to..

 

Číšník:

„Nesmysl, do hospod pak nikdo nebude chodit. Jsem nekuřák, ale cigareta k pivu zkrátka patří. Pokud má tento problém být řešen demokraticky, udělejme kuřácké a nekuřácké hospody“

 

Manager:

„Zakázat kvůli dětem. Nemyslím, že by pro ně ta chvíle pasivního kouření byla nějak podstatná. Pro jejich vývoj je daleko nezdravější to, že od malička bude pro ně představa restaurace nebo hospody s kouřením spojena. Až oni jednou samy půjdou do hospody, možnost, že si automaticky k pivu zapálí, je velmi pravděpodobná.

 

Obchodník:

„Možná by to vyřešilo nařízení, díky kterému by každý provozovatel restaurace byl povinen zajistit účinné odvětrávání. Chodily by kontroly a pokud by prostor hospody nesplňoval normy, okamžitě zavřít.“

 

Američané zakazují kouřit i na terasách svých restaurací.

Přidali se Irové a dokonce i milovníci tabáku Italové. Chodí kouřit před vchody restaurace. V Americe si dokonce najímají pohledné dívky, které kouří cigaretu před vchody do nočních barů. Zvyšují si tím prý návštěvnost. Toto je důsledkem americké demokracie..

 

Naše debata víceméně končila nápadem s účinným odvětráváním našich restaurací. S tímto stanoviskem víceméně všichni souhlasili.

 

Jaký je váš názor?

   
19.01.2005 - Společnost - autor: Jindřiška Kleknerová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [147] Exupery [*]

  Mahara: 70%??? Neznám nikoho, kdo by opravdu nutně musel vzít jakoukoli nabízenou práci. Jasně že na Ostravsku to bude s prací horší, ale kdo něco umí, tak rozhodně nemusí dělat v v hospodě, ostatně to zdaleka není nejhorší práce a ani zdravotně nejrizikovější, aby se kvůli jejím zaměstnancům, musely přijímat nový zákony.

  superkarma: 0 20.01.2005, 11:35:03
 2. avatar
  [146] Exupery [*]

  Kimmy 132: To není stejný, když jdeš do restaurace, tak už při vchodu zjistíš, jestli se tam kouří nebo ne. Pokud by tam chlap měl cedulku, že ke zboží účtuje přirážku 15% tak prosím. A nuklárne pokusy nesmíš dělat nikde, ani doma, takže logicky ani v hospodě. Ale kouření je věc v našem státě legální, smí se tu prodávat cigára, takže by neměl stát přikazovat, jestli se to bude dít i v soukromých prostorech jednotlivých lidí.
  Ťapina: I v tom kanclu bych mohla chtít lepší podmínky, nemám dostatečně ergonomickou židli a do nedávna jsem měla obyč. monitor a na ten není zrovna nejzdravější celej den čumět.

  superkarma: 0 20.01.2005, 11:28:36
 3. avatar
  [142] Eva_CZ [*]

  Ťapina:

  superkarma: 0 19.01.2005, 22:57:50
 4. avatar
  [141] Ťapina [*]

  Eva_Fl: Všichni zaměstnanci mají právo na čisté prostředí? To asi těžko, to by nikdo nedělal v dolech, ve zdravotnických zařízeních (riziko infekce), v létě venku (úpal), na stavbě (špína, prach). Každý si své povolání vybírá a zvažuje při tom pro a proti - tohle chci dělat a tohle pro to dokážu obětovat. Čisté prostředí bez vlivů ohrožujících zdraví mají jenom lidi v kanclu. Nevím, proč se zrovna podle nich posuzuje, co je v práci normální.
  Když chtějí servírky v hospodách prostředí bez kouře, proč by třeba doktor nemohl chtít prostředí bez bacilů?

  superkarma: 0 19.01.2005, 22:43:05
 5. avatar
  [140] Smetanová [*]

  kouřil - umřel
  nekouřil - umřel taky
  10 let polepšená kuřačka i s manželem (otec umřel na rakovinu plic)

  superkarma: 0 19.01.2005, 22:33:45
 6. avatar
  [139] Vivian [*]

  man-mimo: nejsem lékař ani statistik , copak já vím, jak se ty náklady vyčíslují?

  superkarma: 0 19.01.2005, 22:11:31
 7. avatar
  [138] man-mimo [*]

  Vivian: jak chceš porovnávat náklady na léčbu kuřáků????????? Jak jsou tvořeny ty statistiky?????? Chceš snad tvrdit, že kuřáci, kdyby nikdy nekouřili, by umírali ve věku kolem 150 let naprosto zdraví???

  superkarma: 0 19.01.2005, 21:42:07
 8. avatar
  [137] Smetanová [*]

  zahubíme se sami

  superkarma: 0 19.01.2005, 21:37:41
 9. avatar
  [135] Eva_CZ [*]

  Natalie: ze se tady muzou posrat, ze jim v kanclu ci nekde nekdo huli. Chudaci utlacovani kurakem maji pravo na ciste prostredi.
  Tak proc to pravo upirate zamestnancum restaurace?

  superkarma: 0 19.01.2005, 21:24:04
 10. avatar
  [132] Kimmy [*]

  Este niekolko veci k cigaretam:
  Jedna (skutocna) anekdotka:
  Sedi chlap vo vlaku a po chvili si k nemu prisadne dalsi. Opyta sa: "Nevadi vam ak si zapalim?" "Vobec nie, v skutocnosti je to dobre pre moj biznis". "A co take robite?" "Som chirurg a operujem ludi s rakovinou pluc".
  Exupery: tak ako argumentujes ty je uplne zcestne. Takze ked ako vlastnis nejaky sukromy majetok, tak si tam mozes robit vsetko co chces? To sme uz tiez s takymi mali skusenost, konkretne v malom potravinovom obchodiku - tuna to volaju conveniece store a vlastni to obycajne jedna rodina, niekedy to byva aj sucastou domu. U nas v Kanade sa dane platia navrch ceny, teda cena nalepena na vyrobku dane nezahrnuje. V Ontariu su dane 15% z celkovej ceny, ale za vacsinu potravin sa dane neplati. Tak mama kedysi isla nakupit potraviny do takehoto maleho "convenience store", potom pri plateni sa pozera na blocek a ten zlodej jej tam naratal 15% dane za potraviny, pri ktorych sa to nesmie. Ked sa na to stazovala, tiez jej povedal "vsak sem nemusis chodit"... to, ze on porusoval zakon, ho zjavne vobec netrapilo. Vsak je to jeho sukromy majetok, tak si tam snad moze robit aj nuklearne experimenty, nie?

  superkarma: 0 19.01.2005, 20:42:43
 11. avatar
  [131] Kimmy [*]

  Moja maminka NIKDY(!!) nefajcila, ale ked pracovala na Slovensku v robote na univerzite, tak mala za sefov fajciarov a ti boli bezohladni a nebrali ohlad na to, ze ju to obtazuje. Teraz uz roky (!!) pocuvam jej strasny zachvatovy kasel, ktory znie trochu ako ked si niekto s tuberou vykasliava pluca. Podotykam, ze mamka ani nepije, takze nejaky pripadny vplyv alkoholu alebo podobnych veci tam nemoze byt.
  Tuna v Kanade davaju uz dlhsi cas istu "reklamu" kde ukazuju pani, ktora pracovala 40 rokov ako casnicka, nikdy nefajcila, a teraz zomiera na rakovinu pluc... jedna veta s toho je "vzduch v mojej praci bol modry, a ja teraz zomieram na rakovinu pluc" - smutne.
  Ja som nikdy nefajcila a nikdy ani fajcit nebudem (teda dufam - predpokladam ze fajcit nikdy nezacnem, nevidim na tom nic pozitivneho a dufam, ze ma nikdy nikto na to nenalaka), to mozem tie peniaze radsej rovno hodit do hajzlu a splachnut, aj tak by som pri tom usetrila na svojom (a inych tiez) zdravi.
  Markyza: rakovinu pluc moze sposobit aj vdychovanie malickych castic nejakych skodlivych chemikalii, trebars azbestos (tak sa to pise??). Tuna v Kanade v minulosti, asi tak pred styridsiatimi rokmi, sa hojne pouzival azbestos napriklad v stavebnych materialoch, v izolacii, a tak dalej. Tiez su skodlive chemikalie napriklad v nateroch a lakoch, aj ked teraz sa to uz asi viacej reguluje. V minulosti (v Ceskoslovensku za komunistov) sa na to ovsem kaslalo (a tiez bolo mnoho znecistenia vo vzduchu zo vsetkych tych fabrik, takisto sa na to vtedy ohlad nebral).

  superkarma: 0 19.01.2005, 19:56:25
 12. avatar
  [129] Vivian [*]

  Bába Bára: 119 - tak to souhlasím.

  superkarma: 0 19.01.2005, 19:02:29
 13. avatar
  [128] Ťapina [*]

  Mně nejde o kouření jako takové, nebo o svobodu kuřáků, jako nekuřačce mi to může být u zádi. Ale rozbujelost zákazů a předpisů v naší zemi v poslední době mě děsí. Za chvíli bude v souladu se zákony jednat jen ten, kdo sedí doma v křesle a nehýbe se.

  superkarma: 0 19.01.2005, 18:47:05
 14. avatar
  [126] Exupery [*]

  Tak si už, kurňa, někdo otevřete tu nekuřáckou hospodu, z reakcí tady se mi zdá, že by musela bejt věčně narvaná. Proč teda skoro nejsou?
  Électra: Ty ses asi taky ani trochu nezamyslela nad tím, že hospoda není nějakej státní úřad, ale je to něčí soukromá prostora a ten někdo by si tam měl stanovovat pravidla, viď. To je drsný, kam jsme to dopracovali, já jdu radši domů.
  A tajně doufám, že co nejdřív bude třeba zakázaný žrát maso. Mě to vyhovuje, zdravý to moc není, ale konečně by se mohla větší skupina lidí zamyslet nad tím, jestli těch zákazů není náhodou ňák moc.
  Hlavně mi tu nepiště, že tím žraním masa masožravci nikoho neobtěžujou, byla to trochu nadsázka. Ale jinak musím říct, že když si dá někdo plody moře u stolu, kde já jím, tak si musím přesednout, páč jinak by to mohlo blbě dopadnout To mi vadí víc než kdyby mi tam hulilo deset lidí pod nos.

  superkarma: 0 19.01.2005, 18:02:27
 15. avatar
  [124] Bába Bára [*]

  blowup: Jenže problém je v tom, že zákony, který začínají platit v některých státech EU a ke kterým nás EU stejně dokope, nedovolí, aby takový kuřácký salonek (nebo hospoda nebo i uzavřený klub) vůbec existoval.

  superkarma: 0 19.01.2005, 17:45:21
 16. avatar
  [123] Exupery [*]

  blowup: Proč bys měl mít v něčím cizím prostoru, ve kterém tě nikdo nedrží mít takovýhle práva? Restaurace nepatří nám všem, státu, nemáš nárok na restauraci poblíž, že by sis třeba na úřadě stěžoval a oni by nmuseli restauraci zřídit. Když přijdeš k někomu domů, tak se tam chováš tak, jak ti on dovolí. Vžij se do role toho majitele hospody, představ si, že ti někdo řídí, co můžeš a nemůžeš dělat doma, to je to samý.

  superkarma: 0 19.01.2005, 17:36:08
 17. avatar
  [122] Exupery [*]

  Bába Bára: No jo, už jsme to tu řešili xkrát. Mýho by ten zákaz taky potěšil, protože nekouří, ale netvrdí, že je správnej. Málokdo na to kouká z jinýho hlediska než ze svýho, ale ono na ně taky dojde, až jim zakážou něco jinýho, co třeba dělají.

  superkarma: 0 19.01.2005, 17:27:02
 18. avatar
  [120] Bába Bára [*]

  Exupery: To není logika, to je socialistickej náhled na svět. Já (myšleno politik, úředník) přece nejlíp vím, co je pro lidi dobrý a co ne. A tak jim to přikážu či zakážu. A vidíš, kolik lidí jim to žere.

  superkarma: 0 19.01.2005, 17:18:15
 19. avatar
  [119] Bába Bára [*]

  Vivian: To máš sice pravdu, jenže jestli sis všimla, tak stát v poslední době (za vlády socialistů) reguluje především ty slušný, co sami vědí, co se má a co ne. A na ty vyžírky, nemakačenky a sobce - na ty nějak zapomíná. A o tom je tahle debata - ne o tom, že bych nechtěla žádnou regulaci.

  superkarma: 0 19.01.2005, 17:16:14
 20. avatar
  [118] Exupery [*]

  Eva: No v kině bych to zatím nechala tak, jak to je, páč, když už budu mít toho kouřícího souseda dost, tak nemůžu tak bezproblémově (problémeme myslím to, že neuvidím konec filmu) odejít, kdežto z hospody můžeš kdykoli, nejseš tam nijak vázaná. Ale jinak si myslím, že když majitel kina bude chtít, tak by měl klidně dovolit lidem, tam kouřit. Ale to oni nechtějí. Nemyslím, že by doposavad kouření v kině zakazoval stát Zakazujou ho sami majitelé a to je v pořádku.
  Mě nejde o blbý kouření, ale o princip. Stát přece nemůže (no bohužel asi může, ale neměl by) zakazovat v soukromých prostorách činnost, která je jinak normálně povolená. Co je to za logiku

  superkarma: 0 19.01.2005, 17:15:27
 21. avatar
  [117] Vivian [*]

  Bába Bára: a kde přesně píšu, že bys to chtěla?

  Kdyby nám stát nekecal do života a přestal některé ěvci regulovat a zakazovat, nebylo by tady za chvíli k žití, tomu věř...
  Já jsem taky svobodomyslnej člověk a mám ráda svobodu, ale myslím, že my v té svobodě (zatím?) nějak neumíme žít a představujeme si ji jako jeden velkej bordel, kde si každej může dělat, co se mu zlíbí...

  superkarma: 0 19.01.2005, 17:10:14

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [116] Bába Bára [*]

  Vivian: Podklady mám doma, ale když vydržíš, zítra ti je sem hodím. Demagogický na tvý odpovědi je to, že bych chtěla, aby stát zakázal všechno, i sex (ten nééé) nebo dýchání. Ne . Já naopak chci, aby mi do života téměř nekcal a zakazoval toho co nejmíň.

  superkarma: 0 19.01.2005, 17:07:53
 2. avatar
  [115] Vivian [*]

  Bába Bára: a co je na tom demagogickýho, prosímtě?

  A mohla bys mi, prosímtě, věnovat odkaz na ty statistiky? Abych si mohla taky porovnat výši výdajů na léčbu kuřáků a na léčbu raněných z dopravních nehod...

  superkarma: 0 19.01.2005, 17:04:38
 3. avatar
  [114] Bába Bára [*]

  Vivian: Demagogicky odpovídáš ty. Já už jsem několikrát řekla, že jsem PRO zákaz kouření ve veřejných prostorách iv běžných hospodách. Ale štve mě, že podle tohoto zákona prostě NESMÍ existovat hospoda (klub) určený pouze pro kuřáky, kteří by tím nikoho neobtěžovali. A co se týká těch čísel o léčení obětí nehod - ty nejsou moje, ale ze statistik. Nedávno jsem o tom něco psala, tak jsem si to zjišťovala.

  superkarma: 0 19.01.2005, 17:00:20
 4. avatar
  [113] Eva_CZ [*]

  Exupery: to je zatim to nejrozumejsi, co si Everopa bere z Ameriky za celou dobu, co tady jsem. Jen mam vaznou obavu o realizaci zakona. V Cesku, no ha ha ha....
  A to te upozornuju, ze jsem dost silny kurak - a ze tenhle zakon rada respektuju.

  superkarma: 0 19.01.2005, 16:56:21
 5. avatar
  [112] Eva_CZ [*]

  Exupery: a ze vas nenapadne kourit treba v kine? To vam neprijde jako omezovani? nebo v MHD...

  superkarma: 0 19.01.2005, 16:54:51
 6. avatar
  [111] Vivian [*]

  Bába Bára: no to už je ale demagogie, pleteš dohromady naprosto nesouvisející věci... Tvoje úvahy jsou naprosto absurdní.
  Zákaz jízdy autem? A co takhle zákaz chození po ulici, zákaz sexu, zákaz nevímčeho...
  Jen by mě zajímalo, jak jsi došla k tomu, že léčení obětí dopravních nehod stojí víc, než léčba obětí nikotinismu, to by mě opravdu velmi zajímalo A i kdyby to nakrásně byla pravda a léčba obětí dopravních nehod byla dražší, je přece totální kravina zakazovat kvůli tomu lidem jezdit v autě. To už by rovnou mohli vydat zákaz dýchání

  Stát se ti teoreticky může kdykoli (při čemkoli) cokoli... ale při jízdě autem nebo chůzi po ulici to jaksi neděláš s vědomím, že si poškozuješ zdraví. Zatímco dobrovolná inhalace vysoce toxických splodin JE vědomé poškozování zdraví...

  Mně je srdečně jedno, pokud někdo chce dobrovolně spáchat pozvolnou sebevraždu, ale ať do toho netahá MĚ.

  superkarma: 0 19.01.2005, 16:53:36
 7. avatar
  [110] Exupery [*]

  Vivian: To není mýtus. Samozřejmě ne každej kuřák svejma daněma, ale všichni dohromady na ty, co tu rakovinu plic dostanou.
  Prostě ať teda zakážou výrobu, dovoz a prodej tabáku úplně, stejně jako trávu. Lepší než nějakej paskvil v podobě zákazu kouření v hospodě Co se týče různejch zázazů a omezení, tak je smutný, že si Evropa bere příklad z Ameriky

  superkarma: 0 19.01.2005, 16:52:24
 8. avatar
  [109] Eva_CZ [*]

  S vama je fakt prdel. Jste sami proti sobe....

  superkarma: 0 19.01.2005, 16:50:19
 9. avatar
  [107] Exupery [*]

  Vea: Na zastávce bych si v životě nezapálila, ale v hospodě by měl určovat pravidla její majitel. Jestli na ten zákaz dojde, tak si otevřu kuřáckej klub se vstupem pouze pro členy, to by mohlo jít, ne

  superkarma: 0 19.01.2005, 16:44:56
 10. avatar
  [105] Bába Bára [*]

  Vivian: Koukám, že už to za mě řekl(a). Pokud chce stát zakázat kouření, tak by neměl žít z daní z jejich výroby a hlavně prodeje. A pak - existuje spousta věcí nebezpečnějších než kouření (jízdou v autě počínaje) - a taky je stát nezakazuje. Víš, kolik stojí léčení obětrí dopravních nehod? Několikrát víc než obětí nikotinu. Ano, správně je nekouřit. Ale stát si nesmí vybírat, které z těch "špatných" věcí bude zakazovat (pokrytecky) a které ne.

  superkarma: 0 19.01.2005, 16:44:02
 11. avatar
  [104] Vivian [*]

  Exupery: že si kuřáci na to léčení vydělali? To je oblíbený mýtus

  superkarma: 0 19.01.2005, 16:39:37
 12. avatar
  [103] Exupery [*]

  Vivian: Jo, tak ať zakáže kouření úplně, všude. Ať zakáže prodávat cigarety. Sice žádná prohibice nikdy nefungovala, páč akorát způsobí černej trh a stát z toho nemá nic a ještě ho stojí prachy ten černej trh odhalovat, ale bylo by to logičtější než zakazovat kouřit v něčích soukromých prostorách a jinde to dovolit. Mimochodem ještě k tomu pojištění. Ti kuřáci si daněma za cigára dávno na léčení vydělali. Akorát by teda stát měl ty prachy předat pojišťovně

  superkarma: 0 19.01.2005, 16:36:29
 13. avatar
  [102] Exupery [*]

  Bába Bára:
  Patricia: No ale já ty vedle mě do prostoru, kde jeho majitel dolil kouřit, nenutila chodit.
  Já kouřím hodně málo, mě osobně by zákaz kouření nijak zvlášť nevadil, ale jde o princip. Nikdo mi nmůže zakazovat, co budu dělat doma nebo ve svý hospodě, kam nikoho nenutím chodit.
  Vivian: No tak, o tom už jsme se tu bavili stokrát. Jiný lidi zas žerou deně kvanta cukru, soli nebo špeku, mají z toho co dva roky infarkt nebo mrtvici a taky jim to léčení hradí pojišťovna. Někdo dělá adrenalinový sporty nebo jezdí na motorce.

  superkarma: 0 19.01.2005, 16:32:20
 14. avatar
  [101] Vivian [*]

  Bába Bára: no kdyby sis chtěla otevřít prodejnu s hašišem nebo opiový doupě, taky by ti to nedovolili. Mně to přijde stejný...

  Na následky nikotinismu zemře v téhle zemi cca padesát lidí denně (!). Vy se ještě divíte, že se stát snaží s tím něco dělat?

  superkarma: 0 19.01.2005, 16:30:45
 15. avatar
  [99] Bába Bára [*]

  Vivian: To si samozřejmě nemyslím. Ale omezováním svobody je, že si nesmím otevřít třeba soukromý klub pro kuřáky. Bohužel - ten zákon právě tohle zakazuje.
  Exupery: Mám úplně stejný názor jako ty na všechny ty zákazy a příkazy. Jenže mám pocit, že většina lidí je jako ovce a neuvědomí si, že po nějakém zákazu, který jim osobně sedne, přijdou další a další - a ty se jim už tak líbit nemusí. Jenže pak už bude pozdě něco s tím dělat. A o tom je právě EU.

  superkarma: 0 19.01.2005, 16:22:53
 16. avatar
  [98] Vivian [*]

  Exupery: není.
  No jasně, se svým tělem si můžeš nakládat, jak uznáš za vhodné, ale když, nedejbože, onemocníš, budeš po státu pravděpodobně vyžadovat nákladnou léčbu.
  Takže se nediv, když se tomuhle stát snaží předcházet.
  Kromě toho, když si zapálíš, poškozuješ tím zároveň všechny lidi kolem sebe...

  Myslím, že péče o zdraví lidu je jednou z důležitých úloh státu, takže já považuju prevenci užívání drog za správnou. Rozhodně to není omezování osobní svobody... Toho se dopouštějí naopak ti, kteří si zapalují bez ohledu na lidi kolem sebe.

  superkarma: 0 19.01.2005, 16:16:35
 17. avatar
  [96] Exupery [*]

  Bába Bára: No, to je to co mě sere, mě to skoro uráží. Třeba i to, že je trestný veřejně hajlovat. Proč? Máme svobodu slova, ať si kdejakej debilní nácek blábolí, co chce. Přece nejsem blbec, abych se nechala od něj přesvědčit a dala se k nim. To je ale se vším, stát si myslí, že jsme dementi a musí nám zákazama ukázat, jak být tím správným člověkem.
  Vivian 94: A není? Možná kuřák omezuje svobodu ostatním, ale zákaz kouření (nemyslím v hospodě, ale celkovej) omezování je. Myslím, že si se svým tělem můžu nakládat jak uznám za vhodný, každej si níčí zdraví něčím jiným.

  superkarma: 0 19.01.2005, 16:07:35
 18. avatar
  [94] Vivian [*]

  Bába Bára: ty si myslíš, že zákaz kouření je omezování osobní svobody?

  superkarma: 0 19.01.2005, 15:57:45
 19. avatar
  [93] Bába Bára [*]

  tykev: No vidíš, a podle stejně ujetých zákonů jako je ten o nekouření, by si mohla být odsouzená za to, že nezaměstnáš kuřáka. To je totiž diskriminace a na to jsou přísný tresty. Takže si člověk musí vybrat: Buďto chci, aby mi stát do všeho kecal - a pak se musím smířit s tím, že mě bude trestat za moje názory. A nebo budu bojovat proti tomu, aby z nás stát dělal malý děti, kterým musí pořád něco přikazovat nebo zakazovat.

  superkarma: 0 19.01.2005, 15:55:45
 20. avatar
  [92] Bába Bára [*]

  Exupery: Prosím tě, kde to žiješ?Pokud někde v rámci EU, tak nevím, jak se můžeš takhle ptát. V rámci socialistický EU je totiž možný všecko - včetně toho, co můžeš a nemůžeš ve svém vlastním prostoru.

  superkarma: 0 19.01.2005, 15:51:54
 21. avatar
  [91] Vivian [*]

  tykev: tak to já jsem taky nacistka

  superkarma: 0 19.01.2005, 15:49:02
 22. avatar
  [88] Blueberry [*]

  Exupery: Do soukrome hospody chodi verejnost. Tady si taky majitele mysleli, ze jim to snizi navstevnost - nedoslo k tomu. Restaurace a bary jsou zrovna tak narvane, i kdyz plati vsude zakaz koureni. Jak uz nekdo podotkl drive, zacali chodit nekuraci. A vite, jak byl ten zakon prosazen tady? Neslo vubec o navstevniky, ale o zamestnance. Zamestnanci maji pravo na nekuracke pracovni prostredi!

  superkarma: 0 19.01.2005, 15:38:48
 23. [87] Scully [*]

  Zakazat, kurak si muze vybrat, kde bude hulit, ale nekurak je zatim vetsinou nuceny sedet mezi kuraky, aniz by mel jinou moznost. Nehlede na to, ze nevim, proc bych po navsteve restaurace mela smrdet jako popelnik.

  superkarma: 0 19.01.2005, 15:38:16
 24. [86] Rikina [*]

  No hurá, už to dávno mělo být. Snad konečně budou moci i nekuřáci do hospody i v zimě, a ne jen v létě, když se dá sedět venku. Pár kuřáckých salónků bych teda nechala, ale zřetelně označených, dobře zavřených, a s pračkama vzduchu :-)))

  superkarma: 0 19.01.2005, 15:28:30
 25. avatar
  [85] zlatovlaska.r [*]

  Je to správná cesta, když se v restauracích nebude smět kouřit , protože je to hnus a kuřáci jsou většinou bezohlední, navíc je to závislost Zkrátkta je to zákeřná droga!!!

  superkarma: 0 19.01.2005, 15:26:41
 26. avatar
  [84] Exupery [*]

  Třeba stát v rámci ozdravení vybuduje síť nekuřáckých hospod, tam si pak může určovat pravidla jaký chce

  superkarma: 0 19.01.2005, 15:14:00
 27. avatar
  [83] Exupery [*]

  Přece není možný, aby prošlo přikazovat někomu, jak se má chovat ve svém vlastním prostoru. Když budu majitel hospody, tak bych snad pravidla uvnitř měla určovat já, ne? Klidně ať zakážou kouřit všude, kde to patří státu, klidně na ulici nebo na poli. Ale do něčí soukromý hospody nemusí nikdo povinně chodit. Nekuřáckejch hospod je málo, ale máme tu tržní prostředí, takže to nejspíš bude mít nějakej důvod. Nikdo nikomu nebrání si tu nekuřáckou hospodu otevřít. Až bude v hospodách zákaz kouření, tak holt budu nekuřák, protože jinde nekouřím. Ale doufám, že k tomu nedojde. Ani tak proto, že chci kouřit, ale proto, že by v tu chvíli prohrál zdravej rozum. To radši zákaz kouření všude, i doma. Přidat mikotim k zakázanejm drogám. Ale to by stát přišel o prachy, takže to se nikdy nestane.

  superkarma: 0 19.01.2005, 15:06:44
 28. avatar
  [82] Bába Bára [*]

  Vivian: Samozřejmě nevím, co naši páni poslanci zase schválí. Ale v Irsku a v Itálii je už totální zákaz a Evropská unie tlačí na to, aby stejný zákon platitl všude. Takže nejspíš nastane absolutní zákaz.

  superkarma: 0 19.01.2005, 14:49:31
 29. avatar
  [80] Vivian [*]

  Manx: s tímhle teda souhlasím... po návštěvě restaurace skoro pokaždé skáču do vany a všechno oblečení hážu do pračky
  Jasně, že bych mohla zajít do čajovny nebo hledat restauraci, kde se nekouří, ale proč se mám takhle omezovat zrovna já, která tu potřebu inhalace smradu nemám?

  Myslím si, že je velká chyba, že je tahle závislost všeobecně společensky tak tolerovaná. Stejně jako alkoholismus.

  superkarma: 0 19.01.2005, 14:38:33
 30. avatar
  [79] pohodarka [*]

  Jupíí: quli servirkam a cisnikum uz to davno plati, jenze rekni zamestnavateli, ze mas pravo na nekuracke pracoviste a on ti oplati, ze si ho mas jit nekam najit a na hodinu

  superkarma: 0 19.01.2005, 14:35:55

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme