Oční vady se řadí k civilizačním chorobám. Téměř polovina veškeré populace má potíže se zrakem. Nejvíc postižených je krátkozrakých, jiní vidí špatně na blízko, některé dokonce trápí obojí a další navíc postihly astigmatismus či tupozrakost. Pro mnohé to dřív znamenalo jediné. Nosit nepohodlné, těžké a často nevzhledné brýle. Doba se však změnila.

 

Brýle už dávno nejsou prostředkem, jak z jinak pohledných žen udělat přísné a většinou málo přitažlivé „intelektuálky“. Na scénu vtrhly nové materiály a úpravy, změnil se jejich tvar a extravagantní brýle se díky designérům staly nezbytným módním doplňkem.

Také půlstoletí staré kontaktní čočky přestaly být výsadou těch movitějších. A dokážou dříve nemožné. Změní barvu očí, jejich nositelce umožní dobře vidět současně na dálku i na blízko nebo nepřetržitě (i v noci!) po celý měsíc. Dokonce se už nemusejí denně vyvářet ve fyziologickém roztoku. To ale není všechno. Existují i různé módní výstřelky. Díky pozměněnému tvaru čočky můžete na svého vyvoleného upřít pohled divoké šelmy či si ve vašich očích do slova a do písmene přečte krátký vzkaz!

soutěž - vlajka C 

Své místo na slunci si už vydobyla i poměrně nová technologie refrakční chirurgie, operace laserem. Ta dokáže oční vadu odstranit natrvalo. Kterou metodu tedy zvolit? Jak se v tak velké nabídce vyznat? Odpověď není jednoduchá. Na prvním místě by vždy měly být brýle. Až potom kontaktní čočky a nakonec oční operace.


Pohled přes skla brýlí

Ze zdravotního hlediska jsou brýle jednoznačně nejbezpečnější. Neleží na oku jako kontaktní čočky a při jejich aplikaci se nedělá žádný chirurgický zákrok. Musíte si však kupovat stále nové, což se časem značně prodraží. To ovšem platí i pro kontaktní čočky. Přesto při sečtení všech nákladů vyjdou brýle vždy levněji než kontaktní čočky. Ideálním způsobem, jak si vybrat brýle, je počítačový program. Zvláště pokud trpíte krátkozrakostí, to znamená, že vidíte špatně na dálku, a je pro vás obtížné si je vybrat, protože se v obroučkách bez dioptrických čoček nevidíte. Zvolte si proto oční optiku, v níž nabízejí výběr brýlí prostřednictvím počítače.

 

Výhody a nevýhody brýlí
- nejbezpečnější způsob, nevyvolává zdravotní komplikace
- neexistuje věkové ani zdravotní omezení
- módní doplněk, lze měnit výraz obličeje
- při rozbití může dojít k úrazu očí
- někdy způsobují zkreslení obrazu, horší periferní vidění
- jsou drahé
- mohou vadit z profesních (sportovci) či estetických důvodů

 

Není čočka jako čočka

Kontaktní čočky s plánovanou výměnou jsou nejlepší. Pro jejich nošení je ideální čtrnáctidenní až měsíční interval. Jednodenní čočky vyjdou dráž. Ty by měl volit spíš ten, kdo je používá jen krátkodobě. Pokud by totiž například čtrnáctidenní čočky nosil občas, vždycky jen pár dnů, a pak je uložil do pouzdra, mohou se na nich množit nežádoucí mikroorganismy.


Existují také speciální kontaktní čočky na silikonové bázi, navržené pro nepřetržité měsíční nošení. Ty jsou vhodné v extrémních situacích, kdy nemůžete dodržet perfektní hygienu. Pokud si za takových okolností necháte čočku v oku, je menší nebezpečí infekce, než když s ní manipulujete. Při tupozrakosti jsou výhodnější než brýle. Ale obecně platí, že při dlouhodobém, permanentním nošení hrozí mnohem větší riziko vzniku infekce, vředů rohovky, plísní.

 

Každodenní nošení kontaktních čoček bez občasného vysazení s brýlemi je pro oči určitým zdravotním rizikem. Proto se přechází k trendu - čtyři dny brýle, tři dny kontaktní čočky - a tehdy jsou jednorázové čočky nejlepším řešením.


Barevné kontaktní čočky mají úplně stejné vlastnosti jako normální čočky a oku neškodí. Dobarvovací čočky, tónující barvu duhovky, mohou zpočátku mírně narušit vnímání barev. U krycích čoček, které mění barvu očí, mohou nastat potíže například při řízení ve tmě.

 

Výhody a nevýhody kontaktních čoček
- nehrozí úraz oka, jsou nerozbitné
- obraz je příjemnější, periferní vidění dokonalé
- nezamlžují se
- neomezují ve výběru dalších brýlí
- lze jimi měnit barvu očí
- při nesprávném zacházení mohou vyvolat zdravotní problémy
- existují zdravotní omezení (chronické záněty oka, alergie)
- složitější údržba, dodržování přísné hygieny a pokynů při sterilizaci
- jsou nákladné, je nutné většinou kupovat i sterilizační roztoky

 

Jít či nejít „pod nůž“?

Nejrychleji se však rozvíjejí oční operace laserem. Někdy je nezbytný chirurgický zákrok na postiženém oku, jindy jde trochu o pohodlnost pacienta. V současnosti ve světě nejužívanější metoda LASIK vznikla v roce 1989, u nás se začala aplikovat od roku 1995. Bolí podstatně méně než starší metoda PRK. Druhý den můžete koukat bez obvazu.


Tyto zákroky jsou vysoce bezpečné. Jako všechny chirurgické zákroky má i tento výkon svá rizika, ale jsou minimální, kolem jednoho procenta a méně. Laser je schopen bez problémů odstranit krátkozrakost do -9 dioptrií a dalekozrakost do +4 dioptrií.

 

Výhody a nevýhody laserové operace
- vada je odstraněna natrvalo
- úraz oka nehrozí, není se oč zranit
- oko vidí normálně, vidění není ničím omezeno
- z finančního hlediska se vyplatí, není třeba dále investovat
- neomezují při sportu, ve společnosti
- žádná údržba, oko je zdravé
- riziko zdravotních komplikací po zákroku je nejvyšší
- není určena pro každého, vada musí být ustálená, oči zdravé
- jednorázově nejdražší investice

 

Jak řešíte problémy se zrakem? Stydíte se za své brýle? Věříte oční operaci? Dala byste přednost brýlím, čočkám nebo operaci? A proč?

Reklama