Zdraví

Brýle, čočky nebo laser?

Oční vady se řadí k civilizačním chorobám. Téměř polovina veškeré populace má potíže se zrakem. Nejvíc postižených je krátkozrakých, jiní vidí špatně na blízko, některé dokonce trápí obojí a další navíc postihly astigmatismus či tupozrakost. Pro mnohé to dřív znamenalo jediné. Nosit nepohodlné, těžké a často nevzhledné brýle. Doba se však změnila.

 

Brýle už dávno nejsou prostředkem, jak z jinak pohledných žen udělat přísné a většinou málo přitažlivé „intelektuálky“. Na scénu vtrhly nové materiály a úpravy, změnil se jejich tvar a extravagantní brýle se díky designérům staly nezbytným módním doplňkem.

Také půlstoletí staré kontaktní čočky přestaly být výsadou těch movitějších. A dokážou dříve nemožné. Změní barvu očí, jejich nositelce umožní dobře vidět současně na dálku i na blízko nebo nepřetržitě (i v noci!) po celý měsíc. Dokonce se už nemusejí denně vyvářet ve fyziologickém roztoku. To ale není všechno. Existují i různé módní výstřelky. Díky pozměněnému tvaru čočky můžete na svého vyvoleného upřít pohled divoké šelmy či si ve vašich očích do slova a do písmene přečte krátký vzkaz!

soutěž - vlajka C 

Své místo na slunci si už vydobyla i poměrně nová technologie refrakční chirurgie, operace laserem. Ta dokáže oční vadu odstranit natrvalo. Kterou metodu tedy zvolit? Jak se v tak velké nabídce vyznat? Odpověď není jednoduchá. Na prvním místě by vždy měly být brýle. Až potom kontaktní čočky a nakonec oční operace.


Pohled přes skla brýlí

Ze zdravotního hlediska jsou brýle jednoznačně nejbezpečnější. Neleží na oku jako kontaktní čočky a při jejich aplikaci se nedělá žádný chirurgický zákrok. Musíte si však kupovat stále nové, což se časem značně prodraží. To ovšem platí i pro kontaktní čočky. Přesto při sečtení všech nákladů vyjdou brýle vždy levněji než kontaktní čočky. Ideálním způsobem, jak si vybrat brýle, je počítačový program. Zvláště pokud trpíte krátkozrakostí, to znamená, že vidíte špatně na dálku, a je pro vás obtížné si je vybrat, protože se v obroučkách bez dioptrických čoček nevidíte. Zvolte si proto oční optiku, v níž nabízejí výběr brýlí prostřednictvím počítače.

 

Výhody a nevýhody brýlí
- nejbezpečnější způsob, nevyvolává zdravotní komplikace
- neexistuje věkové ani zdravotní omezení
- módní doplněk, lze měnit výraz obličeje
- při rozbití může dojít k úrazu očí
- někdy způsobují zkreslení obrazu, horší periferní vidění
- jsou drahé
- mohou vadit z profesních (sportovci) či estetických důvodů

 

Není čočka jako čočka

Kontaktní čočky s plánovanou výměnou jsou nejlepší. Pro jejich nošení je ideální čtrnáctidenní až měsíční interval. Jednodenní čočky vyjdou dráž. Ty by měl volit spíš ten, kdo je používá jen krátkodobě. Pokud by totiž například čtrnáctidenní čočky nosil občas, vždycky jen pár dnů, a pak je uložil do pouzdra, mohou se na nich množit nežádoucí mikroorganismy.


Existují také speciální kontaktní čočky na silikonové bázi, navržené pro nepřetržité měsíční nošení. Ty jsou vhodné v extrémních situacích, kdy nemůžete dodržet perfektní hygienu. Pokud si za takových okolností necháte čočku v oku, je menší nebezpečí infekce, než když s ní manipulujete. Při tupozrakosti jsou výhodnější než brýle. Ale obecně platí, že při dlouhodobém, permanentním nošení hrozí mnohem větší riziko vzniku infekce, vředů rohovky, plísní.

 

Každodenní nošení kontaktních čoček bez občasného vysazení s brýlemi je pro oči určitým zdravotním rizikem. Proto se přechází k trendu - čtyři dny brýle, tři dny kontaktní čočky - a tehdy jsou jednorázové čočky nejlepším řešením.


Barevné kontaktní čočky mají úplně stejné vlastnosti jako normální čočky a oku neškodí. Dobarvovací čočky, tónující barvu duhovky, mohou zpočátku mírně narušit vnímání barev. U krycích čoček, které mění barvu očí, mohou nastat potíže například při řízení ve tmě.

 

Výhody a nevýhody kontaktních čoček
- nehrozí úraz oka, jsou nerozbitné
- obraz je příjemnější, periferní vidění dokonalé
- nezamlžují se
- neomezují ve výběru dalších brýlí
- lze jimi měnit barvu očí
- při nesprávném zacházení mohou vyvolat zdravotní problémy
- existují zdravotní omezení (chronické záněty oka, alergie)
- složitější údržba, dodržování přísné hygieny a pokynů při sterilizaci
- jsou nákladné, je nutné většinou kupovat i sterilizační roztoky

 

Jít či nejít „pod nůž“?

Nejrychleji se však rozvíjejí oční operace laserem. Někdy je nezbytný chirurgický zákrok na postiženém oku, jindy jde trochu o pohodlnost pacienta. V současnosti ve světě nejužívanější metoda LASIK vznikla v roce 1989, u nás se začala aplikovat od roku 1995. Bolí podstatně méně než starší metoda PRK. Druhý den můžete koukat bez obvazu.


Tyto zákroky jsou vysoce bezpečné. Jako všechny chirurgické zákroky má i tento výkon svá rizika, ale jsou minimální, kolem jednoho procenta a méně. Laser je schopen bez problémů odstranit krátkozrakost do -9 dioptrií a dalekozrakost do +4 dioptrií.

 

Výhody a nevýhody laserové operace
- vada je odstraněna natrvalo
- úraz oka nehrozí, není se oč zranit
- oko vidí normálně, vidění není ničím omezeno
- z finančního hlediska se vyplatí, není třeba dále investovat
- neomezují při sportu, ve společnosti
- žádná údržba, oko je zdravé
- riziko zdravotních komplikací po zákroku je nejvyšší
- není určena pro každého, vada musí být ustálená, oči zdravé
- jednorázově nejdražší investice

 

Jak řešíte problémy se zrakem? Stydíte se za své brýle? Věříte oční operaci? Dala byste přednost brýlím, čočkám nebo operaci? A proč?

   
12.10.2007 - Zdraví - autor: Marie Šrámková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [42] Agata0511 [*]

  Holky kde nakupujete kontaktní čočky ? Sml16 hledám doporučení :)

  superkarma: 0 06.08.2014, 16:40:08
 2. [41] musilovahana [*]

  Nejhorší je, že bez brýlí se brýle špatně hledají.

  superkarma: 0 14.09.2012, 17:36:37
 3. avatar
  [38] ladyannn [*]

  už od základní školyjsem měla problém s krátkozrakstí,nyní mám na každém oku 5,5 dioptrií,nosím asi 7 let čočky,protože brýle mě mezovaly ve sportu a podobně,nejradši bych operaci,ale nemám dost peněz,ale jakmile se nějaký naskytnou,určitě do ní půjdu

  superkarma: 0 15.10.2007, 09:14:02
 4. avatar
  [36] Jeremi [*]

  Leona: Nosím brýle a za otravu to nepovažuju.

  superkarma: 0 14.10.2007, 18:02:28
 5. [35] Matysek 75 [*]

  Nosila jsem brýle,pak jsem vyzkoušela čočky,které mi nejdřív nesedly a oči mi po nich pořád slzely.Smířila jsem se s tím,že zůstanu u brýlí.Pak mi to nedalo a po několika letech jsem vyzkoušela jiný druh čoček a ty mi sedly takže na ně nedám dopustit a vydrží mi i déle než předepsané 3měsíce.Na operaci bych nešla.Nemám ani tolik dioptrií,ale je to přece jen zásah do oka a nedovedu si představit,že by se něco stalo a já najednou oslepla.Čočky mě v ničem neomezují.

  superkarma: 0 14.10.2007, 18:01:28

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [34] Madison [*]

  Nosím brýle, tuhle operaci nechci a navíc me bryle casto ochranili pred urazem

  superkarma: 0 14.10.2007, 09:54:22
 2. avatar
  [33] Leona [*]

  kdo nenosí brýle, neví, jaká je to otrava... hlavně při sportu... podporuju vývoj v leaserových operacích... i když čočky jsou taky prima, ale každý je nesnáší...

  superkarma: 0 13.10.2007, 22:20:45
 3. avatar
  [32] risina [*]

  Čočky jsem nosila na VŠ, tedy spíš pokoušela se je nosit, ale moje oči je moc nesnášely. Před 10 lety jsem byla na laserové operaci, mých -7 a -4 se jim povedlo srovnat do +0,5, a ted, jak stránu, už mám na blízko celou 1 dipotrii.
  Operace nelituju, i když mi na levém oku zůstaly jizvičky, které způsobují, že např. vidím kruhy kolem světel. Ovšem ani s brýlemi, ani s čočkami, ani po operaci jsem nikdy neviděla úplně dobře - u očního přečtu maximálně 3. řádek odspodu, níž ne...

  superkarma: 0 13.10.2007, 19:21:16
 4. avatar
  [31] miruša [*]

  záleží na člověku.každýmu vyhovuje něco jiného...do operace bych nešla i když to jsou odborníci...měla bych strach že už neuvidím vůbec.Vyhovují mi čočky...

  superkarma: 0 13.10.2007, 12:54:33
 5. avatar
  [30] Jeremi [*]

  kareta: Co je na tom divného? S přibývajícím věkem se lidské oko stává dalekozrakým, brýle na čtení pak začínají potřebovat i lidé, kteří celý život viděli dobře. A u původně krátkozrakých to má ten efekt, že se jim oči začnou "zlepšovat". Taky to tak mám.

  superkarma: 0 13.10.2007, 09:29:34
 6. [29] Rikina [*]

  Po stopadesáté šesté - brýle. Žádný komerční článek ani nadšené ohlasy pod ním mě nepřesvědčí, že se mi bude někdo šťourat v očích. Mých 6 dioptrií je mi sympatických, nechám si je všechny. Mám je už dlouho, a nepovažuji je za problém.

  superkarma: 0 12.10.2007, 21:02:06
 7. [27] Alušík [*]

  Baris: Já se na operaci laserem chystám a v informacích pro pacienty sem se dočetla, že lze operovat už od půl dioptrie (hlavně pro sportovce a profesionální vojáky) takže tyhle omezení jsou spíš asi podle kliniky a podle toho jak nový mají vybavení...

  superkarma: 0 12.10.2007, 16:05:51
 8. avatar
  [25] kareta [*]

  Mám brýle v autě na řízení, protože to mám v papírech. Mám -0,75 a -0,5 dioptrie. Začínala jsem v 16ti na -1,5 dioptrii. Brýle jsem nenosila, kromě auta a lepší se to. Divné

  superkarma: 0 12.10.2007, 15:33:59
 9. avatar
  [24] MEK [*]

  mám už 5 let glaukom,beru na něj kapky,na pravé oko mám+0,75 a na levé+1,25 dioptrie,zatím vše nechávám na oční lékařce

  superkarma: 0 12.10.2007, 13:38:45
 10. avatar
  [23] carmi [*]

  Jen mě překvapuje, že zde není zmíněna i další metoda - refrakční operace čoček.Podstoupila jsem ji vloni na jaře - a maximální spokojenost. Hlavní výhoda je v tom, že když už špatně vidíte i nablízko, tato metoda odstraní i tenhle problém.

  superkarma: 0 12.10.2007, 13:17:39
 11. avatar
  [21] Kelly [*]

  Já dioptrické brýle nenosím, oči mám v pořádku, jen trošku přecitlivělé, tak nosím sluneční, které mám furt na hlavě nebo očích. Takže je to skoro prašť jak uhoď.
  Ale dcera si koupila dioptrické brýle s nádhernými červenými obroučky. Vypadá v nich skvěle a opravdu to hodně změní obličej.

  superkarma: 0 12.10.2007, 12:26:21
 12. avatar
  [20] Kate01 [*]

  Dnes jsem v optice nachala majlant za nové brýle a čočky. Čočky mám poprvé a budu střídat.
  Přemýšlím o laserové operaci. Mám dioptrie -1,75.

  superkarma: 0 12.10.2007, 12:19:08
 13. avatar
  [19] Kassy [*]

  Naposled mi brýle "zkomplikovaly" život, když jsme vybírali nový foťák a já jsem zjistila, že ten, který jsem si vyhlédla, má dioptrickou korekci hledáčku jen od -2 do +2 dp. No stejně klady převážily a máme ho, ale fotit s brýlemi je docela blbé...

  superkarma: 0 12.10.2007, 12:11:36
 14. avatar
  [18] Kassy [*]

  * Mám asi -4 dioptrie a řeším je brýlemi.
  * Ne, proč bych se měla stydět? Když si vyberu pěkné obroučky, sluší mi to s nimi víc než bez nich.
  * Nevím. Věřím, že může na pár let pomoct, ale stejně bych se bála rizika poškození zraku.
  * Dávám přednost brýlím, mám je od druhé třídy a moje oči už jsou zvyklé na jejich ochranu. Bez brýlí stačí slabý větřík a začínám slzet. O čočkách začnu uvažovat, až budu chtít dělat něco, kde by mi brýle opravdu vadily. Taková situace zatím nenastala, i když už několik let řeším v létě a v zimě na horách účinou ochranu očí před sluncem a stále jsem to úplně nevychytala.

  superkarma: 0 12.10.2007, 12:08:49
 15. avatar
  [17] petul [*]

  Toto téma už tady nebylo aspoň 2 měsíce, že? Je to pořád dokola
  Na laserové operaci jsem byla před 6 lety a nelituju

  superkarma: 0 12.10.2007, 11:25:26
 16. avatar
  [16] Meander [*]

  Nosím brýle, ale ne pořád.
  Proboha proč bych se za ně měla stydět? Za ty prachy bych je mohla nosit i ve spánku.
  Oční operace je o víře? To jsou mi věci...
  Mno, zjevně jsem dala přdnost brýlím, neb mě oči živí, takže si do nich šťourat nenechám.

  superkarma: 0 12.10.2007, 11:24:12
 17. avatar
  [15] Hanula [*]

  Jsem cca 10 let po operaci laserem -měla jsem 8,5 dioptrií a teď vidím úplně skvěle. Všem doporučuji - běžte na operaci. Nebolí to, jen je to trochu o strachu..... Brýle mi ztrpčovaly život a operace mi úplně změnila koukání na svět....

  superkarma: 0 12.10.2007, 11:20:31
 18. avatar
  [14] renike [*]

  nosim cocky,vecer po vyndavani jsem bez nebo obcas nasadim bryle...do operaci bych i sla,ale nejsem nejak odvazna..docela se bojim..kdo mi tam nakopne?

  superkarma: 0 12.10.2007, 10:54:04
 19. avatar
  [13] Amálie [*]

  * Nijak. A měla bych.
  * Brýle se mi moc líbí.
  * Celkem věřím, ale rozhodnout se k ní s vědomím všech rizik asi není jednoduché.
  * Pokud mi fakt něco naměří, budu chtít brýle i čočky. Přece jen na sport, plavání a saunu se brýle nehodí.

  superkarma: 0 12.10.2007, 10:53:23
 20. avatar
  [12] Dania [*]

  mezi lidi čočky, na doma brýle :) a o laseru taky uvažuju

  superkarma: 0 12.10.2007, 10:52:43
 21. avatar
  [11] Luni [*]

  Ja byla uz dvakrát na vyšetření, lékařce se nelíbí nález (rohovka nema "spravny tvar"),doporučila striktně omezit nošení čoček.Kdyz ja ale brejle nesnáším Za pul roku vysetreni znovu,jestli se to nezlepsi,na LASIC muzu zapomenout

  superkarma: 0 12.10.2007, 10:33:02
 22. avatar
  [10] wich [*]

  Na těch pár minut denně, co potřebuju korigovat svoji necelou -1 dP mi bohatě postačí brýle. Teď mám zrovna políčeno na nové, poprve ne bezobroučkové od Bvlgari .

  superkarma: 0 12.10.2007, 10:05:16
 23. [9] Pavla_b [*]

  Nosím brýle, vyhovují mi, čočky vůbec a na operaci bych šla jedině při dalším zhoršení zraku (10 a víc dioptrií).

  superkarma: 0 12.10.2007, 09:21:59
 24. [8] katynkaa [*]

  tak je logické že se vada může vrátit pokud se někomu oči kazí tak se mu budou kazit dál to nic nezvrátí-ale pro nás kteří máme 10 dioptrií-takže brýle jsou jak dna od půlitrů nebo nekřesťansky drahé je to záchrana:-)

  superkarma: 0 12.10.2007, 08:56:13
 25. avatar
  [7] eatbeatle [*]

  Byla jsem na laseru ve 20. Je mi 30 a nosím zase brýle. Co vám neřeknou je to, že vada se může stále prohlubovat. Ale aspoň 5 let jsem brýle nosit nemusela a viděla jsem hezky, teď mám zpátky zase 1 dioptrii,tak nevím,jestli to za ty prachy stálo

  superkarma: 0 12.10.2007, 08:54:30
 26. [6] katynkaa [*]

  ten článek je maličko povšechný a navíc informace nepřesné-ke kontaktním čočkám-otec je nosí cca 25 let a nemá žádné problémy je naprosto OK, já je nosím 7 let(s tím, že brýle nosím akorát těně před spaním) a jsem také v pohodě. K laserové operaci, přítel byl minulý týden v pátek na PRK(obě dvě oči najednou, žádné obvazy, operace samotná nebolí, až když přichází oko k sobě-to potom dva dny téměř neotevřete oko). Teď po týdnu je v naprosté pohodě. a jinak investici do operace máte během pěti let zpátky(stojí cca 34000,čočky ročně cca 4000+roztoky)

  superkarma: 0 12.10.2007, 08:49:19
 27. avatar
  [5] tyrkys [*]

  Jedině čočky

  superkarma: 0 12.10.2007, 08:37:50
 28. avatar
  [4] Evikus [*]

  Já mám krásné brýle s červenýma obroučkama a moc mi sluší
  O čočkách jsem sice už přemýšlela, ale jsou moc drahé, takže zatím zůstanu u brýlí.
  Na operaci bych šla pouze v tom případě, kdyby mi hrozila slepota. Jinak bych nešla ani zadarmo .

  superkarma: 0 12.10.2007, 08:29:59
 29. avatar
  [3] Laura.xy [*]

  Podle mých zkušeností je laserová operace k nezaplacení. Za brýle jsem se nestyděla, já jsem je nesnášela. Kontaktní čočky jsou super, ale prodraží se a při několikaletém neustálém používání se to očkám přestává líbit.

  superkarma: 0 12.10.2007, 08:23:39
 30. [1] Evunka [*]

  Problémy se zrakem řeším - většinou nosím brýle nebo čočky. Do operace se mi zatím nechce

  superkarma: 0 12.10.2007, 08:04:21

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme