Bulvár

Brutálně mě zbil, nemohla jsem chodit!

S domácím násilím má zkušenost nejedna žena. Podle statistik je víc než půl milionu českých žen v partnerském vztahu obětí násilí. Takové případy je nutné řešit okamžitě. Jinak se může stát, že pomoc přijde pozdě.

Daniela žila s Bořkem, kterého poznala náhodou s kamarády na vodě, už skoro čtyři roky. Po idylických začátcích se však jejich vztah postupně proměnil v peklo.

Kam se poděl ten jemný milý sympaťák, se kterým společně sdílela svoje nadšení pro výtvarné umění? Kdo jen jí to recitoval básničky, které sám napsal? S kým projela stopem půl Evropy a byla mu oporou v dobrém i zlem?

Začalo to poznenáhlu, poté, když se Bořek podruhé marně pokusil dostat na vysokou školu. Pracoval sice na velmi dobré pozici v jedné počítačové firmě, ale strašně mu vadilo, že Daniela bude doktorka, zatímco on je „jen“ průmyslovák.

Bořek se změnil. Dokázal během vteřiny vybuchnout vzteky a – co bylo horší – usurpoval si právo rozhodovat o Danielině životě. Choval se k ní jako k nějaké svojí věci. A ona si to nechávala líbit, protože ho milovala. Ale všeho moc škodí...

Stalo se to v den, kdy Daniela absolvovala pražskou lékařskou fakultu. Pomyslný diplom už ji hřál v kapse a ona se plná radosti běžela domů pochlubit. Ale už když odemykala dveře, začala mít nepříjemné tušení.

Je to sice můj den „D“, ale co když si Bořek zase něco najde? říkala si s obavami, které se v souvislosti s jejím přítelem dostavovaly poslední dobou čím dál častěji. Nejdu moc pozdě? Neměla jsem ještě něco koupit?

Toho dne se ho začala bát!

V bytě bylo podivné ticho. Daniela vstoupila do pokoje a krve by se v ní nedořezal. Bořek se rozvaloval na sedačce a v ruce držel dopis. Byl to dopis od její matky, který před ním neprozřetelně zapomněla schovat. Věděla, že jí Bořek prohledává věci, a tenhle dopis rozhodně neměl najít.

Daniela vzpomíná: Z očí mu sršela nenávist, jakou jsem u něj ještě neviděla, a mluvil nepřirozeně pomalu a potichu. Ptal se, jestli si nevzpomínám, že mi přece zakázal styk s tou „krávou“, tak proč prý neberu jeho slova vážně? Proč prý se s ní proti němu spřahám? Tou „krávou“ samozřejmě myslel mou mámu.

Nejhorší na tom všem bylo to, že mě právě v tomto dopise matka skutečně nabádala, abych zvážila, zda je pro mě Bořek opravdu ten pravý. Že z něj zkrátka nemá dobrý pocit. To nebylo dobré. Bořek vstal, šel pomalu ke mně, a já s hrůzou čekala, co se stane! Asi to bude zlé – bála jsem se. A bylo...

Bořek začal Danku mlátit pěstmi, a když klesla na kolena, kopal ji všude po těle. Přitom ji častoval nadávkami a vyčítal: Snažím se, abys byla šťastná, a ty mi to oplácíš nevěrami a pomlouváš mě kamarádům!  Nic z toho samozřejmě nebyla pravda. Naopak.

Když jí pak později kamarádky radily, aby se s ním co nejrychleji rozešla, zastávala se ho. Opravdu doufala, že ji má rád! Věřila tomu dokonce i ve chvíli, kdy ji Bořek popadl za vlasy a začal jí hlavou mlátit o zeď. Pak ztratila vědomí a probrala se až v nemocnici.

Po třídenním  bezvědomí na nemocničním lůžku se pak od sester dozvěděla, že Bořek její úraz označil při jejím příjmu jako havárku na kole. Mlčela. A pak ji propustili do domácího ošetření. Víc než měsíc byla odkázaná na Bořivojovu péči a on se překonával.

Vzal si neplacené volno, vařil, uklízel. Dokonce Daniele četl noviny a jednou jí i recitoval své staré básničky. Mladá žena opět propadla bludu, že si Bořek konečně všechno uvědomil a že se SKUTEČNĚ (!) změnil. Ale nic netrvá věčně.

Když mu po čase s malou dušičkou svěřila, že chce zavolat své matce, nepříčetně se rozčílil, křičel na matčinu adresu a nadával. Ale pak odešel z ložnice a Daniela popadla mobil. Podvědomě vyťukala známé číslo. Zvedni to, zvedni!

Ale to už se Bořek vrátil s páskem v ruce, vytrhl Daniele mobil a bez jediného slova ji začal bít. Nic nepomáhal její pláč a prosby. Šlehal ji jako smyslů zbavený, pak se na ni vrhl a po marném boji, kdy ji připoutal k topení, ji znásilnil. Po tomto „zážitku“ se Daniela stáhla do ulity a jen přemýšlela, jak od Bořka utéct.

A aby toho nebylo málo, po měsíci zjistila, že je těhotná. Že by se snad konečně zablýsklo na lepí časy? doufala. Myslela totiž, že Bořek bude rád. Ale mýlila se. Jen suše prohlásil, že „to“ musí dát pryč, a pak jí dokonce sám domluvil interrupci.

Donutil mě zabít mé dítě, ještě teď se s tím nedokážu vyrovnat. Když jsem byla na sále a lékař ten zákrok prováděl, došlo mi, že naděje na šťastný život s Bořkem je nenávratně pryč. Že je to prostě nemožné. Že je Bořek psychopat, který si záminku k násilí najde vždycky.

Hned jak jsem se vrátila domů ,sbalila jsem si své nejnutnější věci do tašek a zavolala taxi. Odjela jsem za svými rodiči do Plzně. Ale ještě ten večer se u nás objevil Bořivoj. Mlátil a kopal do dveří, vyhrožoval, pak zase prosil a sliboval, že už na mě nikdy nevztáhne ruku.

Daniela však věděla, že už ho nikdy nechce vidět. Přes dveře mu řekla, že zavolali policii. Bořek ještě chvíli na chodbě hulákal a vyváděl, ale pak ho to omrzelo a pod pohrůžkou příjezdu ochránců pořádku raději odešel. Daniela doufá, že navždy.

Je to už rok, ale mladá žena se ze soužití s tyranem stále nedokázala vzpamatovat. Pravidelně dochází do psychologické poradny a jen doufá, že za pomoci rodiny na děsivé zážitky časem zapomene a vytěsní je z mysli...

O domácím násilí čtěte také v článku Násilníci se vybíjejí v létě.

   
04.08.2008 - Společnost - autor: Marie Šrámková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [143] rozina [*]

  zAZNĚL TU SPRÁVNÝ NÁZOR sebevědomí- POKUD HO TA DOTYČNÁ NEMÁ, NEBO NEDEJ BOŽE DĚLÁ NĚCO, ZA CO POTOM PYKÁ- JE TO TĚŽKÉ ROZSOUDIT ALE ODSOUDIT DOVEDE KDE KDO.
  aLE POKU JE TO PEKLO- ODEJÍT, JAK NĚKDO NAPSAL NEBYLO KAM,aLE ŘEŠENÍ SE NAŠLO A šlo to !! jenom chtít a zvednout hlavu.pOKUD CHLAP POZNÁ PŘED SEBOU SLABOCHA TAK SI TROUFNE- JEN SE MU POTSVIT ČELEM A JE PO HRDINSTVÍ- JSOU TO DUŠEVNĚ NARUŠNÍ JEDINCI - FRUSTRACE Z DĚTSTVÍ ............

  superkarma: 0 11.08.2008, 15:59:28
 2. avatar
  [142] Juana [*]

  Ono je možná lepší, že na tu interupci šla - ještě by to dopadlo tak, že by se v lepším případě rozvedla a exmanžel by dítě vyfasoval do vlastní péče. Nebo nevyfasoval, ale dělal by jí ještě peklo, eventuelně by jí dítě unesl.

  superkarma: 0 04.08.2008, 22:53:00
 3. avatar
  [141] edith1975 [*]

  tak to je hustý, mám z toho husí kůži a takové chlapy(i když to není chlap)bych pověsila za k...e do průvanu.

  superkarma: 0 04.08.2008, 21:27:46
 4. avatar
  [140] kemy [*]

  tak aspoň, že se probrala.. u mě by to teda asi bylo dřív, maximálně po prvnim napadení.. ale i tak dobrý, holka většina týranejch to trpí roky a roky a dost taky navždy

  superkarma: 0 04.08.2008, 20:49:04
 5. avatar
  [139] Vivian [*]

  *Kotě*: já vím

  superkarma: 0 04.08.2008, 19:52:20
 6. avatar
  [138] *Kotě* [*]

  Vivian: ty bys nikdy doma Bořka neměla, tobě by se Bořek vyhnul obloukem což některé zde přítomné v diskusi nedokážou pochopit

  superkarma: 0 04.08.2008, 17:45:30
 7. avatar
  [137] OlgaMarie [*]

  Vivian: Teď to pročítám a uvědomila jsem si, že znám také jednu lékařku, které dokonce 2x přítel, také lékař, domluvil interrupci a v podstatě ji donutil tam jít. Pak se sčuchnul s nějakou sestřičkou veselejšího ražení a...Jak si ona lékařka neuměla poradit sama se sebou, dokázala velmi razantně postupovat proti matce jedné holčiny z děcáku, která dceru chodila kasírovat, když ve špitále brali.

  superkarma: 0 04.08.2008, 17:21:29
 8. avatar
  [136] kačinka [*]

  On to každej chlap moc dobře pozná, kam až může jít.

  superkarma: 0 04.08.2008, 17:12:01
 9. [135] Bellana [*]

  Vivian: Ty bys doma nikdy Bořka namohla mít. Já taky ne.

  superkarma: 0 04.08.2008, 17:07:36
 10. avatar
  [134] Vivian [*]

  Já mít doma Bořka, tak ho asi začnu mlátit taky
  Já jsem agresivní

  superkarma: 0 04.08.2008, 16:34:20
 11. avatar
  [133] Jupíí [*]

  Chybí konec ...,sebezpytování a hledání viny v sobě jen podpoří.

  superkarma: 0 04.08.2008, 16:25:20
 12. avatar
  [132] Jupíí [*]

  Kaliban: no to je právě průšvih. Když dostane facku, tak každá trubka pozná, že to není dobře a začne řešit. Z psychického teroru se hůř vzpamatovává. Ono poslouchat řeči typu: " Mlátí tě? Nemlátí. Chlastá? Nechlastá! Zahejbá ? Nezahejbá! Tak co blbneš."

  superkarma: 0 04.08.2008, 16:09:10
 13. avatar
  [131] Vivian [*]

  shb: jo jo, některý byly řezaný naopak MÁLO

  superkarma: 0 04.08.2008, 16:00:11
 14. avatar
  [130] shb [*]

  a mimochodem: stopro si to některý ženský zaslouží (tu případnou facku)..

  superkarma: 0 04.08.2008, 15:50:25
 15. avatar
  [129] shb [*]

  Rikina: já bych neřekla že to byla chudinka ale pěkná svině co vás využila oba...

  superkarma: 0 04.08.2008, 15:49:16
 16. [128] Rikina [*]

  Ještě dodatek - ta, o které jsem níže psala, vyrostla v dětském domově, takže despotický otec se sice nekonal, ale zřejmě ta výchova v domovech taky příliš nepřispívá k samostatnosti jedince a budování sebevědomí a vědomí vlastní ceny jakožto osobnosti.

  superkarma: 0 04.08.2008, 15:49:10
 17. avatar
  [127] Ch.Z. Kochanská [*]

  Rikina: Takovým není pomoci...

  superkarma: 0 04.08.2008, 15:36:05

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [126] Rikina [*]

  Příklad ze života: před X lety k nám přišla prosit o pomoc jedna taková, co ji manžel průběžně fackoval, a pak to jednou přehnal a skopal ji ze schodů s ročním dítětem v náručí. Jejím náručí - bránila ho vlastním tělem, aby ho taky neseřezal. Pobyla v nemocnici, pak nějakou dobu bydlela u nás, našli jsme jí podnájem, právníka, půjčili peníze na rozvod, pomohli zařídit vlastní domácnost, dobře to dopadlo, její ex se odstěhoval kamsi na Slovensko, a byl klid. Asi tak dva roky. Za ty dva roky mi sice dotyčná stihla svést manžela, protože ona byla přece taková bezmocná a opuštěná, a on jí tak hezky ve všem pomáhal, a vůbec byl takový milý. O to by ani nebylo, to se stává i v "lepších rodinách". Ale hlavně si po těch dvou letech našla dalšího dominantního pána, který jí nařizoval, co a jak má dělat, a občas jí jednu vlepil. A proč? Protože, jak mi sama řekla, neunesla tu zodpovědnost za svůj život. Najednou musela chodit do práce, starat se o dceru sama, sama rozhodovat, sama řešit problémy. Radši prý bude dělat poslušnou ženušku, hlavně když tohle všechno převezme chlap, a ona nebude muset mít žádné starosti. Takže co? Nic. Kdo chce kam...

  superkarma: 0 04.08.2008, 15:29:44
 2. [125] Kaliban [*]

  No,jistěže s jasným rozumem si člověk řekne, že je to kravka. Ale já zažila "plíživou" verzi, velmi, velmi pomalé, skoro nerozpoznatelné utahování šroubů a taky jsem byla v šoku. Trvalo to šest let, byl to tedy psychický teror, ale zpětně si říkám, že jsem byla úplně blbá kráva. Jenže jsem to prostě zpočátku vůbec nepoznala a opravdu jsem chybu hledala v sobě, protože to byl takový laskavý a obětavý člověk, že... Skončila jsem jako roztřesená hromádka nervů. Takže... těžko soudit lehko.

  superkarma: 0 04.08.2008, 15:13:33
 3. avatar
  [124] Vivian [*]

  Meander: tak teď jsem si ten článek taky přečetla a taky jsem toho názoru, že je to buď pohádka, nebo že Daniela je neslýchaná ovce, když jí miláček nařídil (a zařídil) de facto zabít vlastní děcko a ona poslušně šla... Nevím, prostě se mi nechce věřit, že by mohla existovat taková **** (já ani neznám slovo, kterým by se to dalo nazvat)...

  superkarma: 0 04.08.2008, 15:02:43
 4. avatar
  [123] Louisa [*]

  Alokazie: máš pravdu v tom, že někdy není snadné se tyrana zbavit, ale vždycky to jde. Manželská poradna je v každém velkém městě, ohlašovna policie i na vsích. Ze tvých příspěvků mám pocit, že jsi se zřejmě chovala jako ta popisovaná dívka - omlouvala jsi svého partnera. Nemůžu soudit proč, ale pokud jsi to snášela aniž bys´ něco proti tomu uělala - tvoje blbost. Osočovat z hlouposti druhé je ti na nic.
  Mám zkušenost se vztaženou ruku - nedopadla, už nebyla příležitost. A budeš se divit, neměla jsem kam jít, a přece jsem dokázala odejít.

  superkarma: 0 04.08.2008, 15:00:51
 5. avatar
  [122] shb [*]

  tyrkys: no a já ještě v čekárně chlapa co od pohledu budí hrůzu...

  superkarma: 0 04.08.2008, 14:52:00
 6. avatar
  [121] tyrkys [*]

  shb: Ze mě tahali, kdo mi to udělal a ať to řeknu, že si na něj došlápnou . Nechtěli věřit, že jsem tak šikovná sama .

  superkarma: 0 04.08.2008, 14:48:52
 7. avatar
  [120] shb [*]

  Meander: taky je mi divný že ty doktoři nepodezírali...já jsem spadla ze schodů, modřinu jako blázen...a doktoři se mně i rovnou zeptali...

  superkarma: 0 04.08.2008, 14:40:36
 8. avatar
  [119] LídaKo [*]

  gentiana: Já sice mám jen něco málo přes půl metráku a nejsem největší, ale zřejmě už od dětství mám někde cedulku, že bezbranná oběť NEJSEM. Spolužáci si to ověřili někdy v první třídě, když mi zkusili brát věci a provádět podobný "legrácky" Ono se to někde projevuje, že mám bráchu, se kterým jsme se jako menší rvali jak koně

  superkarma: 0 04.08.2008, 14:02:30
 9. [118] gentiana [*]

  Meander: Někdo v redakci si vypisuje své sádlo-máslo sny. To už ani nemá smysl rozebírat.

  superkarma: 0 04.08.2008, 14:01:45
 10. avatar
  [117] Meander [*]

  Btw. jak jí mohl on sám domluvit interrupci? A neprovádí se to náhodou v celkové narkoze? A ona s ním zůstala, i když ji dvakrát zřezal jako nezralé žito a ještě znásilnil? A ona byla ráda, že je s takovým hajzlem březí? A doktoři mu to pohádku o kole sežrali? A pak mu stačilo jednou pohrozit policií (kvůli vcelku banálnímu kraválu) a on se polekal a odešel?

  A teď prosím tu o sněhurce

  superkarma: 0 04.08.2008, 13:56:45
 11. avatar
  [116] olafka [*]

  Nyotaimori: né zrovna bít jako žito, ale domácí teror (převážně psychický) jsem po několik let zažila

  superkarma: 0 04.08.2008, 13:53:30
 12. avatar
  [115] lenagirl [*]

  tohle nechápu a nikdy nepochopím , byla zamilovaná ale když skončila v nemocnici a poznala že ještě ke všemu lhal jak si jí to stalo co musela vytrpět bolesti , jak může někdo milovat někoho kdo způsobí tolik bolesti? to mě fakt hlava nebere a že byl milej a pozornej , jistě protože měl strach že když ho práskne tak s toho lehce nevyleze , já ji nelituju ,není to žádná blbka a když si tohle nechá líbit , není jí pomoci

  superkarma: 0 04.08.2008, 13:48:53
 13. [114] gentiana [*]

  Manx: Já si myslím, že funguje sebevědomí. Na mě si nikdo nikdy moc nedovoloval, protože jsem sice prsatá blondýna, typ, který označují někteří samečci za šukatelný, ale když, mám-li se držet verlitina baru, piju svůj džus nebo pro mě za mě vyjetej olej, tak se většinou tvářím tak, že si nikdo netroufne vyrušit mě ze zadumání, protože vypadám, jako že trhání hlav je jenom otázkou času. Krátkého.
  Mám známou, která má 40 kilo i s klíčema a asi metr padesát. A hlavně, byla to hrozná třasořitka a když jsme někde spolu šly za tmy, tak v každým stínu viděla stádo vrahounů. Pak jí něco došlo, zapsala se na nějaký kurs sebeobrany, kde jí bylo expertně vysvětleno, jak vrahounovi rozkopat koule a najednou se i začala chovat jinak - prostě přestala mít na čele napsané Ubohá bezbranná oběť.
  A vo tom to je.

  Alokazie: nudíš.

  superkarma: 0 04.08.2008, 13:06:12
 14. [109] Alokazie [*]

  Vivian: to je od tebe taaaak milé

  superkarma: 0 04.08.2008, 12:22:13
 15. avatar
  [108] kareta [*]

  verlit 86: Co když pozvání přijmu a ožeru ho Nebo si dám 8 panáků a pohádáme se? Nebo se pinknu a začnu flirtovat se sousedem, který se mi líbí víc, ale nezve mě na ty panáky?

  superkarma: 0 04.08.2008, 12:22:05
 16. avatar
  [107] Vivian [*]

  Alokazie: chudinko malá, foukám na bebí

  superkarma: 0 04.08.2008, 12:20:40
 17. avatar
  [106] shb [*]

  Alokazie, a...:(odpovědi kolem 71,2,3): ano jsem stejného názoru

  superkarma: 0 04.08.2008, 12:19:35
 18. avatar
  [105] Vivian [*]

  verlit:

  superkarma: 0 04.08.2008, 12:19:07
 19. [104] Lindaa [*]

  verlit 86: Díky, az ted jsem pochopila, proc jsem nikdy nebyla sbalena v baru. Já uz pri druhý otázce zavrcím, ze kdyz jsem rekla ne tak tím myslím ne a pokud se dotycný snazí potretí, tak ho sjedu tak, ze se ode mne odvrátí polovina putyky

  superkarma: 0 04.08.2008, 12:17:33
 20. avatar
  [103] Meander [*]

  *Kotě*: Měla ses nechat párkrát zřezat jako žito, pak bys teprve byla pro Alokazie partnerkou v diskusi

  superkarma: 0 04.08.2008, 12:15:50
 21. [102] Alokazie [*]

  *Kotě*: ale ty předkládáš důkazy hlavně sama sobě...
  Za další, vím nejlíp to, jak to bylo u mě a to tady předkládám, nikomu nic nevyvracím, ani nevnucuju. Že to je (nebo by bylo)u každého jinak, vůbec nepochybuju.

  superkarma: 0 04.08.2008, 12:13:29
 22. avatar
  [101] Jupíí [*]

  verlit: 86, dobře napsané a závěrečná " situace v baru" mi dost otevřela oči

  superkarma: 0 04.08.2008, 12:12:13
 23. avatar
  [100] *Kotě* [*]

  Alokazie: jsi přesvědčená, že jen ty sama víš nejlíp, jak to je, a nemůže to být jinak. Cokoli ti tu kdo napíše, zpochybňuješ, tvrdíš, že ostatní nemají sdostatek zkušeností. Když ti napíšu, že mám zkušenost, zpochybníš i tu, jen abys nemusela přiznat, že se mýlíš. Má tedy cenu s tebou diskutovat? Já ti přece nemusím předkládat věcné důkazy

  superkarma: 0 04.08.2008, 12:08:29
 24. [99] Alokazie [*]

  a....: chtěla jsem tím jen říct, že každý případ je úplně jiný a jedinečný, ať už okolnostma (jak bylo řečeno - např.zázemím), tak - OBĚMA - zúčastněnýma

  superkarma: 0 04.08.2008, 12:08:28
 25. [98] Alokazie [*]

  *Kotě*: od toho tady jsou jiné. Jen se ptám, každý ví přeci nejlíp sám , jak to bylo, tak se nečerti. Víš přeci, co jsi dělala.

  superkarma: 0 04.08.2008, 12:04:19
 26. avatar
  [97] olafka [*]

  Nyotaimori: jsem tedy hloupá

  superkarma: 0 04.08.2008, 12:01:48
 27. avatar
  [96] *Kotě* [*]

  Alokazie: a že tys to takhle hned poznala. Nebudeš ty jasnovidka?

  superkarma: 0 04.08.2008, 11:59:16
 28. avatar
  [94] Suzanne [*]

  verlit: super příklad
  *Kotě*: podepisuju se pod vše, cos tu napsala, takže se už nemusím rozepisovat.
  Trvám na tom, že na mě se potenciální násilník koukne a zdrhá

  superkarma: 0 04.08.2008, 11:54:27
 29. [93] a.... [*]

  Alokazie92: Vidíš, tohle je hezký příklad toho, jak každý nahlíží na situaci svou vlastní optikou. Kotě bude asi děsná fůrie a ten chlapec byl vlastně chudák, že?

  superkarma: 0 04.08.2008, 11:50:06
 30. [92] Alokazie [*]

  *Kotě*: aha... myslím, že kdyby to byl tak hrozný magor, tak by se tě asi na nic neptal...

  superkarma: 0 04.08.2008, 11:44:46

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme