Novinky

Brontosauří vejce. Uhodnete, co to je?

Českým zákazníkům byly představeny nové ovocné plody s netradičním vzhledem i názvem. Tzv. pluoty, vzniklé spojením meruněk a švestek, najdou zájemci exkluzivně již nyní v prodejnách Tesco.

Pro svou barvu a skvrnitý vzhled bývá pluot nazýván brontosauřím vejcem. Vyznačuje se velmi sladkou chutí, která by měla být českým zákazníkům blízká. Pluot totiž vznikl křížením dvou oblíbených plodů: švestky a meruňky. Ačkoliv ve světě jsou pluoty známé již několik let, cestu do České republiky si našly až nyní. Jako první je mohou ochutnat zákazníci Tesco.

svest

Pluot: z meruňky a švestky má to nejlepší

Již ve dvacátých letech proběhly první pokusy křížení dvou ovocných plodů, čímž začalo vznikat mezidruhové ovoce, tzv. hybridy. Jedním z nich byly i plody pluot. Ty obsahují 70 % švestky (anglicky plum) a 30 % meruňky (anglicky apricot). Zajímavá a sladká chuťová variace našla zalíbení především v anglických zemích, nyní bude k dostání také u nás. „Netradiční ovoce v posledních letech roste na popularitě, proto jsme se rozhodli přijít na český trh s něčím zcela novým a dopřát tak zákazníkům dosud nepoznaný chuťový zážitek,“ uvádí Stanislava Mele, manažerka nákupu kategorie ovoce a zelenina společnosti Tesco a dodává: „Čeští zákazníci bývají ve zkoušení nových věcí konzervativní. To ale neplatí v kategorii ovoce a zeleniny. V tomto sortimentu novinky vítají, rádi je ochutnávají a vyměňují si mezi sebou zkušenosti.“

Ideální ovoce pro podzimní dny

Pluot je oblíbený především u dětí, ale výtečně poslouží i jako vitaminy nabitá svačina pro dospělé. Obě skupiny jej pak ocení především během sychravých dní. Spojením švestek a meruněk vzniklo totiž ovoce, které obsahuje vitamin A a C, minerální látky, vlákninu a má velmi vysokou výživovou hodnotu. Je tak ideálním spojencem v boji s nachlazením nebo chřipkou. Pluot se hodí do ovocných salátů, výtečný je také v kombinaci s bílým jogurtem.

Jak to všechno začalo

Pluoty byly poprvé uvedeny na trh v roce 1989. Byly vyvinuty nebraským biologem Chrisem „Floydem“ Zaigerem. Trvalo však několik generací křížení, než se pluot vyšlechtil do dnešní podoby. V 19. století byl původně vyšlechtěn plumcot, který obsahoval přesně poloviční část švestky a poloviční část meruňky. Tento zkřížený plod pak Zaiger využil pro další velmi složitý proces hybridizace. Vývoj spočíval ve velmi opatrném přenášení pylu pomocí malého kartáčku, a to za přísných klimatických podmínek. Nyní je pluot registrován pod ochrannou známkou společnosti Zaigers genetic.

   
06.08.2014 - Redakční novinky - autor: red

Komentáře:

 1. avatar
  [9] gerda [*]

  Kdybych si to mohla utrhnout zralé se stromu, pak bych na to byla skutečně zvědavá. Ale vím, že ovoce se expeduje podtržené, takže bych si nerada kazila chuť.Sml80

  superkarma: 0 06.08.2014, 16:01:45
 2. avatar
  [8] blanca [*]

  vypadá jak bluma Sml80

  superkarma: 0 06.08.2014, 14:24:39
 3. [7] murat [*]

  prostě to bude taková nějaká nic moc bluma Sml80

  superkarma: 0 06.08.2014, 14:24:02
 4. avatar
  [6] Ivásek [*]

  toto jsem teď měla v Itálii a každý jeden kousek, co jsem ochutnala, byl neuvěřitelně kyselý... a přitom tak "zvenku" to vypadalo zrale Sml31

  superkarma: 0 06.08.2014, 14:19:47
 5. avatar
  [5] dasena [*]

  Zdravím všechny. Chtěla bych se podělit o své pocity. Koupila jsem "broskvošvestku" a ne zrovna levně. Stromek roste jako vrba, loni "zarodil" asi 15 plodů o velikosti blumy, ale spíš menší. Jejich slupka je tvrdá a na jazyku ostrá (jakoby s chloupky), nejdou moc od pecky a jsou až přespříliš sladké. Nevím, k čemu tu chuť přirovnat, aby to bylo přesné.

  Zatím jsem se nikde nedočetla, jak ji stříhat, tak to dělám jako se švestkou. Už bych to nekoupila. Počkám, co udělá letos a pak ji nejspíš přeroubuji na něco, co nám bude bližší.

  Možná máte jiné zkušenosti. Já jsem ji koupila na výstavě v Lysé nad Labem a tak jsem věřila, že je taková, jak mi ji popsali. Ale jsem zklamaná - není.  to je recenze z jiného vwebu, tak nevím, hledala jsem, kde se dá koupit plod a nenašla

  superkarma: 0 06.08.2014, 14:16:57
 6. avatar
  [4] lenig [*]

  VYPADÁ TO JEDLE, MÁM RÁDA ŠVESTKY I MERUŇKY, CHUTNALO BY MI TO ASI :-)

  superkarma: 0 06.08.2014, 13:49:35
 7. avatar
  [3] dasena [*]

  to může být dobréSml16

  superkarma: 0 06.08.2014, 13:24:44
 8. [2] setury [*]

  Sml16 skvělý na koláč mňam Sml20

  superkarma: 0 06.08.2014, 13:24:19
 9. avatar
  [1] louskacek2 [*]

  mňam až uvidím určo zkusímSml67

  superkarma: 0 06.08.2014, 13:14:24

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme