Velmi originální příspěvek ohledně spaní, tedy spíše (ne) spaní přišel od čtenářky s nickem Brixík, která vzpomíná na dobu po svém vysokoškolském studiu.
Určitě si pamatujete na pohádku O chytré horákyni, která získala prince i proto, že na jeho otázku, co je na světě nejsladší, nevyjmenovala půlku cukrářského obchodu, ba ani med, ale právě spánek. A já tomu, hloupá a mladá nevěřila, protože moje heslo znělo:“ Co prospíš, to neprožiješ.“
Takže v dětství jsem ukecávala rodiče, že ještě chvilku si budeme hrát a pak spát, četla si tajně pod peřinou a propařila klidně i několik nocí po sobě, bez větších následků.
Ale pak to přišlo. Po vysoké škole jsem šla totiž na doktorát a zabývala jsem se výzkumem bobrů. A jak známo, je to živočich nevalné pověsti, který své pikle kuje především pod rouškou noci. Takže my jsme milé bobříky nejprve chytili a dali jsme jim na ocásek vysílačky. A pak jsme je jezdili sledovat, což vypadalo následovně. Do terénu vyrazily většinou dvoučlenné hlídky, ideálně muž a žena, vybavené gpskou, přijímačem, teplým oblečením, spacákem, autem a někdy i rumem. Lokalizovali milého bobra a jeho příbuzné, zaparkovali auto někde poblíž a každou půl hodinu vycházeli ven a ukládali aktuální pozici bobrů. A takto to běželo celou noc až do rána.
A co hůře také i během zimy. To jsme většinou vyráželi s první tmou a s rozbřeskem jsme se vraceli domů, takže takových hezkých 15 hodin v mrazu venku. Co si pamatuju dokonale, je protivný zvuk budíku, ohlašující každou půlhodinu, že už je čas jít zase ven. A nedej bože, když se bobři někam posunuli a my je museli hledat. To jsme pak někdy ušli za noc i přes 10 km. A taky jsme se občas i báli, no jen si to představte, je listopad, fučí vítr, venku tma a vy máte vyrazit do černého lesa a někde se plahočit podél kanálu – okolo svítí oči zvířat, v dálce hučí dálnice, fakt skvělý pocit.
Vůbec nechápu, jak jsme to mohli zvládat i několik dní po sobě. Každopádně od té doby si spánku vážím a vím, že používat přerušovaný spánek jako účinnou metodu mučení mělo zajisté něco do sebe.
Jen klidný spánek a hezké dny přeje Brixík.
pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven
____________________
Výzkum bobrů? Tak to je originální. Škoda, že nemáte nějakou fotografii. Vůbec jsem netušila, jak takový průzkum probíhá.
Moc děkuji, že jste napsala, přeji Vám krásný víkend a sladké sny
Saša
Téma 23. srpna: Spánek
- Spíte rády?
- Jak dlouho?
- Zdřímnete si i přes den?
- Jak se vám ráno vstává?
- A jak se vám večer uléhá?
- Budíte se v noci ve spánku?
Z jakého důvodu nejčastěji? - Hážete sebou ve spaní?
- Chodíte v noci čím dál častěji na záchod?
- Pamatujete si sny?
Napište nám nějaký svůj krásný (i špatný) sen - Má na váš spánek vliv momentální nálady? (starosti, radosti, smutek…)
- Má na váš spánek vliv počasí? (horko, zima)
- Má na váš spánek vliv, s kým spíte :)
Spánek je téma široké. Doufám, že jste se na dnešek dobře vyspaly (anebo taky ne) tak nám o tom napište
redakční e-mail: redakce@zena-in.cz
Jednu z vás čeká pěkný dárek: Vlasová kosmetika Ryor
Nový komentář
Komentáře
Když je člověk mladý vydrží všechno