Hlavní město Velké Británie Londýn patří mezi největší světová centra obchodu, kultury a módy. Zdejší Fashion Weeks se každoročně řadí mezi nejvýznamnější události sezony. Londýnským svátkem módy se mohou návštěvníci Módního Chodova nechat inspirovat od 21. do 27. září.

Vivienne WestwoodBritská móda je pověstná svou elegancí a dokonalou kvalitou materiálů i řemeslného zpracování. Trenčkot Burberry, „Alexa bag“ od Mulberry nebo kousky z dílny Stelly McCartney patří k nezaměnitelným symbolům britského módního světa. Z Londýna pochází i návrhářka, jejíž tvorba je typická rebelstvím, odvahou a kombinacemi zdánlivě nekombinovatelného. Jde o Vivienne Westwood, ženu, která do vysoké módy přinesla punk.

Vivienne Westwood (*1941)

Vivienne se narodila 8. dubna 1941 v Derbyshire. V Londýně, kam se s rodinou přestěhovala ve svých 17 letech, začala navštěvovat uměleckou vysokou školu v Harrow se zaměřením na módu a stříbrotepectví. Nakonec však vystudovala pedagogiku, stala se učitelkou na základní škole a v roce 1961 se (ve vlastnoručně šitých šatech) provdala za svého prvního manžela, Dereka Westwooda. Pro dílo Vivienne Westwood se stalo určujícím setkání s hudebníkem Malcolmem McLarenem. Jejich partnerství životní i obchodní dalo vzniknout legendárnímu butiku „Let It Rock“ na londýnské adrese 430 King's Road. Obchod, později přejmenovaný na „Too Fast To Live, Too Young To Die“ (příliš rychlý, aby žil, příliš mladý aby zemřel) nabízel oblečení a doplňky inspirované punkem, stylem motorkářů, prostitutek či fetišismem a trička s provokativními nápisy. Proslavila jej punková kapela Sex Pistols, jejímž manažerem byl právě Malcolm McLaren a která v outfitech od Vivienne koncertovala. Butik na vrcholu návrhářčina punkového období, jež celému módnímu stylu přineslo označení „Punk Rock“, znovu změnil název na prosté a kontroverzní „SEX“. S rozpadem Sex Pistols a adaptací punkových prvků do mainstreamové módy Vivienne přejmenovala svůj obchod na dnešní „Worlds End“ (konec světa) a novou inspiraci nalezla v historii. Jako první byla na přehlídková mola uvedena v roce 1981 kolekce „Piráti“ s etnickými a novoromantickými prvky, které se v její tvorbě spolu s původním punkovým tónem výrazně projevovaly i po následujících šest let. Roku 1983 skončila spolupráce Westwood s McLarenem a po krátké odmlce návrhářka v rámci svého „pohanského“ období představila siluetu „Tatler girl“ parodující módu vyšší třídy. Vivienne zkombinovala typicky britské materiály (tvíd, tartan, vlnu…) s provokativními střihy. 90. léta pak u ní opět znamenala návrat k historizujícím tendencím, když představila kolekci „Anglomania“ s cílem postihnout kontrast mezi anglickou řemeslností a francouzským designem. Navzdory netajené kritice ke konvencím a politice v Británii byla Vivienne v letech 1990 a 1991 zvolena návrhářkou roku a od královny Alžběty II. získala titul „Dame“ (obdoba rytířství u mužů). Vedle módy se aktivně angažuje i  v boji proti jaderným zbraním či omezování osobních svobod.

Tvorba Vivienne Westwood, jež do svého loga vetkla motiv královského jablka, dnes vzniká pod označeními Gold Label, Red Label, Anglomania a Men a oblečení, obuv a doplňky z její dílny jsou dováženy do několika set obchodů po celém světě. Zachovává si nezaměnitelný rukopis typický odvážným mixováním barev a materiálů, úmyslnými nedokonalostmi a šokujícími prvky. Nenechává se svázat jakýmikoli konvencemi, svérázně kráčí vlastní cestou a zůstává jednou z nejoriginálnějších osobností nejen britské, ale celosvětové módy.

Reklama