Bulvár

Břišní tanečnice ze mě nikdy nebude

bell

V životě by mě nenapadlo, že se někdy obléknu do sukně s odhaleným břichem a vyzkouším si tanec, který znám jen z filmu. Ale život nám přináší různá překvapení.

Poprvé jsem ji viděla na Silvestra. Kdyby nebyla půvabnou blondýnkou s pomněnkovýma očima, myslela bych si, že je to opravdová orientální tanečnice. I když byla docela macatá, pohybovala se s takovou ladností a grácií, jakou jsem jí mohla jen závidět. Chlapi ji doslova hltali a očima a ženské se zmohly jen zlomyslné poznámky, že by mohla nějaké to kilo shodit. Od nich to sedí, chtěla bych je vidět! Právě ty špíčky, které měla na břiše, uměla tak eroticky rozvlnit, že bez nich by to určitě nebylo ono. Však také břišní tanečnice nejsou žádné vyzábliny, ale jak se říká po česku, holky krev a mlíko.

Břišní tanec nevyhledávají ženy kvůli hubnutí, ale proto, aby se hýbaly a nemusely se za své postavy stydět na aerobiku nebo v posilovnách, kde po nich pohrdavě koukají.

„Co vlastně ženám břišní tanec dává?“ zeptala jsem se jí, když skončila svoji produkci.
„Kromě dobrého pocitu ze svého těla a odreagování, což určitě není k zahození, i pružnou páteř, posílení pánevního dna, pevné břišní svalstvo, posílení paží, hýždí a stehen. Další výhodou je i to, že si vystačíš sama. Nechceš si to vyzkoušet? Přijď na mou hodinu, třeba tě to chytne,“ řekla a byla evidentně potěšena mým zájmem.

Nemyslím si, že by ze mě někdy byla břišní tanečnice, ale její pozvání jsem přijala ráda. Zkušeností není nikdy dost. Přinejmenším jako prima námět na reportáž.

Domluvily jsme si termín a já se chystala na svou první, i když možná poslední lekci břišního tance. Kdo ví, třeba v sobě objevím skrytý talent.

Co si obléknout?

Jak mnohé víte, jsem kalhotová a sukně bych ve svém šatníku hledala marně. Požádala jsem tedy svou „sukňovou“ kamarádku, zda by nějakou dlouhou nepůjčila. Její výhrady, že mi bude velká, jsem spíš přivítala, neboť sukně padající na boky bude to pravé ořechové. Nezbytnou rekvizitu břišních tanečnic - cinkající šátek, si raději odpustím. Budu se vrtět potichu, abych svou arytmií nerušila ostatní tanečnice.

Co na prsa? Mohla bych si podkasat tričko, ale to by nebylo stylové. Pošít si podprsenku korálky? Na to není čas. Vzala jsem si tedy černý vršek od plavek, který docela obstojně ladil se sukní.

Hodina břišního tance začíná

Vešla jsem nesměle do malého sálu, kde bylo kromě lektorky šest žen. Žen s velkým Ž, mezi kterými jsem si připadala jak párátko mezi vzrostlými stromy. Otočily se na mě a z jejich výrazu jsem vyčetla otázku: „Co tady to vyžle dělá?“ Cítila jsem se možná stejně hloupě jako ony ve fitku. Ale lektorka si všimla našich vzájemných rozpaků a uvedla vše na pravou míru.

Ten cizí element není nová adeptka břišního tance, ale redaktorka, která chce napsat článek o břišním tanci. Nevím, jestli je to uklidnilo, ale s prvními rytmy hudby mě přestaly vnímat a daly se do tance. Postavila jsem se dozadu, aby neviděly mé zoufalé pokusy napodobit jejich pohyby.

Podsadit pánev, jednu ruku nahoru a druhou jako bychom vytahovaly bok na pomyslné niti. To se lehko řekne. Zatímco ženy se pomalu dostávaly do transu, třepetaly bříšky, kroužily bůčky a jejich ruce se podobaly ohebným hadům, moje tělo bylo ztuhlé, prkenné a přesně vyjadřovalo pojem – dřevo. Ano, přesně tak jsem si připadala. O nějakém stíhání rytmu nemohla být řeč. Nejraději bych je jen sledovala, ale nechtěla jsem být za „sralbotku“ a dovlnila jsem se do konce hodiny. 

Všechno chce své. Tanec, který vypadá tak samozřejmě a lehce, je výsledkem mnoha hodin, měsíců, ale i let pravidelného tréninku. A ne každá se ho naučí tak, aby působil přirozeně. Je to jako se hrou na klavír. Můžete se nadřít noty, ale bez talentu z vás virtuos nikdy nebude.

Ale o tom to není. Ty ženy sem nechodí proto, aby se staly virtuosními břišními tanečnicemi, ale aby se odreagovaly od všedních starostí, ztratily mindrák ze svého těla a třeba udělaly něco pro své zdraví.

A to přece není málo!

   
30.09.2010 - Společnost - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. avatar
  [18] catcat [*]

  Teda, teď to vypadá, jako že se bráním proti svým špekům, ale tak to není, vcelku si nestěžuji, jen jsem chtěla zdůraznit, že je to opravdu o prožitku a ne těluSml16

  superkarma: 0 30.09.2010, 16:55:57
 2. avatar
  [17] catcat [*]

  Michaela Kudláčková — #8 Míšo, nezlobte se, ale s tím nesouhlasím. Prostě někdo je tanečně zdatný a svůj tanec si najde a někdo ne. Áť je jakékoliv postavy. Prostě to chce tančit si jen tak pro radost a ne koukat na špeky Sml57

  superkarma: 0 30.09.2010, 16:54:08
 3. avatar
  [16] Lukáš Čejka [*]

  kareta — #13 no uvidis Sml80Sml57

  superkarma: 0 30.09.2010, 15:29:29
 4. [15] Rikina [*]

  kareta — #14 Sml80 mně nejdou žádné tance, ani běžné evropské, neb prostě mám nohy volšový a když se rozdávalo taneční nadání, stála jsem ve frontě na něco úplně jiného (sice teda nevím, na co, žádný skrytý talent jsem zatím neobjevila, ale kdo ví, zkouším, experimentuju). To bylo spíš ze zvědavosti, co na tom lidi mají, a z potřeby se nějak - jakkoli - hýbat.

  superkarma: 0 30.09.2010, 14:03:27
 5. avatar
  [14] kareta [*]

  Rikina — #12 musíš tu hudbu mít ráda a cítit rytmus, když to neslyšíš, je to nahouby...btw- logické je to stejně jako černoch v kyjovském kroji a tancující kozáčkaSml80

  1. na komentář reaguje Rikina — #15
  superkarma: 0 30.09.2010, 13:52:38
 6. avatar
  [13] kareta [*]

  Lukáš Čejka — #11 se doma pak zeptám!Sml54

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #16
  superkarma: 0 30.09.2010, 13:50:20
 7. [12] Rikina [*]

  Mno, já jsem chodila na břišní tance rok, a mindrák jsem si tam spíše posílila, neb po tom roce jsem byla stejné dřevo jako na první lekci. Ladné pohyby veškeré žádné, natož pak svůdné či příjemné a přirozené. Přes všechnu snahu se mi nedařilo vlnit a potřásat prakticky ničím, o nějakém tanci v rytmu orientální hudby nemohla být řeč. Záchvat padoucnice to možná připomínat mohlo. Sml80 To, že jsem vydržela celý rok, pokládám za osobní oběť, a okamžiky, kdy na mně bylo cvičitelkou ostatním demonstrováno, jak se to dělat nemá, by mě byly bývaly budily v bezesných nocích, kdyby to celé nebylo tak komické. Sml57 

  1. na komentář reaguje kareta — #14
  superkarma: 0 30.09.2010, 13:48:01
 8. avatar
  [11] Lukáš Čejka [*]

  kareta — #7 asi zalezi cim a jak vrtis, takze je vlastne mozne cokolivSml80Sml57

  1. na komentář reaguje kareta — #13
  superkarma: 0 30.09.2010, 13:13:02
 9. avatar
  [10] vladka006 [*]

  Nejlíp se mi tancovalo, když jsem byla těhotná. Fakt. Ale, že by to bylo kilama, tak to určitě ne.

  superkarma: 0 30.09.2010, 11:53:41
 10. avatar
  [9] enka1 [*]

  To bude jako s kraulem - nejvíc žene dopředu pohyb nohou vycházející z pánveSml24

  superkarma: 0 30.09.2010, 11:37:54
 11. avatar
  [8] Michaela Kudláčková [*]

  catcat — #1 ...Mohu o sobě se vščí skromností říct, že po dvou letech kurzu orientálního tance a dokonce několika vystoupeních, to fakt asi už umím. A tak zcela odpovědně říkám, že kypré ženy měly a mají v tomto oboru výhodu obrovskou!

  Štíhlá žena nic neošidí, všechno je vydřené, veškerý pohyb pánve musí být maximální, pro kýžený model.

  Kypřejší ženy na kurzu byly "za vodou" mnohem dřív. Podstatně lépe se jim dostává do rytmu, protože prostě mají co rozhýbat a to se pak drží v pohybu a navádí tělo samo.

  A teď něco fakt upřímného.

  Osobně se mi tanec těch oplácanějších víc líbil. Byl tak nějak víc sexy.

  Čili, ne, že tam chodí silnější ženy, ale rozhodně by měly, protože budou mnohonásobně ve výhodě.

  1. na komentář reaguje catcat — #17
  superkarma: 1 30.09.2010, 10:51:33
 12. avatar
  [7] kareta [*]

  břišní tanec je makačka! Profibřišní tanečnice jsou štíhlé a klenuté nebo hubené, ty dobré teda. není možné si udržet špeky a dělat to správněSml80 To je absurdní jako kyprá dobrá čtvrtkařka (atletka, co běhá 400m)! Sml8

  1. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #11
  superkarma: 0 30.09.2010, 09:48:17
 13. avatar
  [6] Eliza [*]

  Dana Svobodová — #5 Sml16 mě je vcelku jasné, jak to vzniklo, ale je to takový zúžený pohled klíčovou dírkou. Opravdu ke mě a se mnou chodily jak mladé holky, tak dámy i dámy v letech a všech možných váhových kategorií. Některé to vzdaly, z mnoha různých důvodů ale ty co překonaly počáteční ostych si to krásně užily. A to jsem tam měla i sportovkyně které tam šly jen z touhy po změně Sml58 Sml79

  Mainada — #3 Sml16 jsem ráda že to není jen moje zkušenost. Taky mi některé ty mladší holky přišly prkenější, ale řekla bych že to je v tom, že ještě nejsou smířené se svým tělem a mají na něj možná drobet přehnané nároky. Nejlíp tancovala dáma která už dávno neřešila svojí postavu a jen si chtěla užít. Je z ní báječná rekreační tanečnice Sml67

  superkarma: 0 30.09.2010, 09:46:44
 14. [5] Dana Haklová [*]

  catcat — #1 Já jsem to nemyslela zle, ale když jsem se těch žen ptala na hlavní důvod, proč začaly s břišním tancem, vetšina z nich řekla, že už nemají věk ani postavu na to, aby se nestyděly ve fitku. Určitě to není tak vždycky, ale píšu o tom, co jsem zažila.

  1. na komentář reaguje Eliza — #6
  superkarma: 0 30.09.2010, 09:30:08
 15. [4] Bébina [*]

  Brisni tanec je super. Chodim od jara, ale porad do zacatecniku. Uz po par tydnech me prestala bolet zada a to jsem pred tim dlouho a poctive cvicila cviky z rehabilitace.

  superkarma: 0 30.09.2010, 09:26:32
 16. avatar
  [3] Mainada [*]

  Eliza — #2 Musím s Elizou snad ve všem souhlasit. Taky mám zkušenost s učením, tak vím jak ty začátky vypadají. A co mě na té zkušenosti osobně překvapilo, že dnešní mladé holky jsou daleko prkenější než zralé čtyřicátnice nebo i staršíSml22

  A jako ve všem - nelze naskakovat do rozjetého vlakuSml16

  1. na komentář reaguje Eliza — #6
  superkarma: 0 30.09.2010, 09:15:34
 17. avatar
  [2] Eliza [*]

  Hmm, no tak za prvé na první hodine se všechny tanečnice cítí prkeně. Z někoho to spadne po pár lekcích, někdo to chytne po roce, někdo ještě později, ale neznám beznadějné případy. Začínat se má od začátku a ochutnávat tanec v rozjetém kurzu není nejlepší nápad. Poznámka druhá: kdo tvrdí že na orientální tanec jsou potřeba špeky, tak se hluboce mýlí. Moje učitelka je velmi drobná, křehká a hubená. Tancuje fantasticky a nikdy jí těch pár kilo navíc nechybělo ani v rytmu ani ve výrazu. Odučila jsem osobně nekolik kurzů a měla jsem tam ženy štíhlé, sportovní i macatější. To jak jim tanec šel, záviselo na přístupu a ne na postavě. Je pravdou, že vypracované sportovkyně měly trochu větší problém se uvolnit, ale to souviselo s povahou, která je zvyklá dělat věci silou. Opravdu nemůžu říct, že by se tancovalo špeky. Tancuje se celým tělem a půvab závisí na tom jak jsme s ním srovnané, protože tady se nejedná o výkonost a boj, ale o spolupráci a potěšení. Takže není omezení v postavě, ale často pouze v hlavě. A to se ne každé tanečnici podaří odbourat. Jde někdy o to si DOVOLIT si to užít a není potřeba podávat akrobatický výkon.

  Takže shrnuji: nesouhlasím že na orient je potřeba mít nadváhu. Nesouhlasím že bez špeků se nedá správně vlnit a nesouhlasím že si tanec neužijete dokud nebudete na vysoké úrovni. Moje tanečnice byly úžasné po několika málo lekcích a po jednom semestru zvládly vystoupení s elegancí a šarmem. Některé se neodvážily, ale to neznamená že by jim to nešlo. Prostě si nedovolily uvěřit že vypadají hezky.

  1. na komentář reaguje Mainada — #3
  superkarma: 1 30.09.2010, 08:51:50
 18. avatar
  [1] catcat [*]

  tak z článku vyplývá, že na orientální tance chodí tlusťošky, co se nechytily v nějakém fitku. Nenapadlo vás, že to prostě člověka baví?Sml24

  1. na komentář reaguje Dana Svobodová — #5
  2. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #8
  superkarma: 0 30.09.2010, 07:37:12

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme