Bulvár

Břišní tanec v těhotenství

Všetkým ženám (aj mužom) na zena-in krásny deň.

Počas tehotenstva sa všetka pozornosť nastávajúcich rodičov venuje rastúcemu ženskému brušku, v ktorom žije a vyvíja sa malé bábätko. Známi brucho chytajú, tľapkajú po ňom v snahe zacítiť dieťa. Vynikajúcim cvičením, ktoré pomôže budúcu mamičku pripraviť fyzicky i psychicky na pôrod, je brušný tanec.

V súčasnosti sa brušný tanec zaraďuje medzi jogu a ostatné formy cvičenia pre tehotné. Mnoho žien po pôrode uviedlo, že určité držanie tela a pohyby pri brušnom tanci im pomohli ľahšie porodiť. Výskumy ukazujú, že brušné tance skracujú pôrod a u žien, ktoré ich cvičia je nižší výskyt cisárskych rezov. Bábätku sa pri brušných tancoch dostáva viac kyslíku a živín. Podobne ako pri joge, tak aj pri brušných tancoch sa svaly naťahujú. Zlepší sa tak ohybnosť, sila a tiež držanie tela. Udržuje sa fyzická kondícia a spevňujú sa brušné svaly. Naviac, je to zábavné cvičenie a žena sa môže podeliť o svoje pocity s ostatnými cvičiacimi. Pri tancovaní sú veľmi dôležité pohyby bokmi, ktoré posilňujú svaly panvového dna. 
Brušné tance údajne tiež pomáhajú otehotnieť. Známy je prípad mladej partnerskej dvojice, ktorá sa bezúspešne pokúšala o bábätko viac ako tri roky. Keď im odborníci poradili brušné tance, žena do šiestich mesiacov otehotnela a narodil sa jej zdravý chlapec. Podobne je to aj v prípade tých žien, ktoré porodili vďaka brušným tancom dvojičky. 
Najvhodnejším oblečením na hodinu brušných tancov sú športové nohavice. Na vrch si môže žena obliecť body alebo bavlnené tričko. Nevyhnutnosťou je však šatka, ktorá sa používa na boky. Počas hodiny tancov sa púšťa rozmanitá orientálna hudba. Ideálne je, ak sa cvičí aspoň dvakrát za týždeň, hoci aj jediná hodina týždenne dokáže pomôcť žene upraviť nesprávne držanie tela, či posilniť svaly.

Brušný tanec „rozpráva“ príbeh o sile ženy, ktorá daruje život dieťaťu. Je to oslava plodnosti, túžby a nekonečnej lásky.

Ešte raz krásny deň praje cilka33.


Milá cilko33,
vám také přeji krásný den a děkuji za zajímavý příspěvek. Podle ohlasů vím, že mnoho žen se břišnímu tanci věnuje. A bude pro ně jistě potěšitelné, že se své záliby nemusí vzdávat ani v době těhotenství.
   
12.02.2007 - Společnost - autor: Dana Svobodová

Komentáře:

 1. [11] Rikina [*]

  Ťapina: taky mířím domů. Nezapadla jsem do kolektivu. Že to má dlouhodobě příznivý efekt, věřím. Zejména na držení těla.

  aviaki: tam, co jsem donedávna chodila, se tedy nezpotil nikdo ani omylem. Jako u všeho záleží na tom, kdo a jak to vede.

  superkarma: 0 12.02.2007, 18:40:09
 2. avatar
  [10] aviaki [*]

  Břišní tanec určitě není jen šidítko. Ale záleží, jak se do toho tzv. "opřu". Kdo nevěří, ať tam běží a nebo se přijde podívat na zpocený ženský po 60 minutách pod mým vedením. Dělám lektorku už 4 roky. Celková bilance (pokud vím )je 5 těhulí, z toho 3 s tím předtím měly problémy. Co se týká tance v těhotenství, to bych já osobně doporučila opravdu jen takové, která už nějakou dobu tancuje (min. 1 rok) a rozhodně bych nedoporučovala v těhotenství tancem začínat. A ještě by se měla těhulka šetřit - hodně zjednodušeně řečeno vynechat rychlé pohyby, ale i tak zůstane dost možných pohybů kromě kroucení rukama .

  superkarma: 0 12.02.2007, 17:54:30
 3. avatar
  [9] Ťapina [*]

  Rikina: Hm, tak my jsme asi děsné sucharky, po břišních tancích míříme každá domů. Jenže po dvou letech, co tam chodím, udělám pohyby, které do té doby moje tělo nějak neakceptovalo. Pominu-li takové drobnosti, že jsem se naučila chodit rovně a nehrbit se.

  superkarma: 0 12.02.2007, 17:53:21
 4. avatar
  [8] danca79 [*]

  Rikina: oni to ani od urciteho momentu nedoporucujou...ale verim ze brisni tanec muze bejt hodne pred tehotenstvim, protoze zpevni vnitrni brisni svaly a pak musi bejt trosku jednodussi ten pupek tahat...

  superkarma: 0 12.02.2007, 17:53:13
 5. [7] Rikina [*]

  Ťapina: ále - břišní tanec, to je jen takové šidítko. Aby měl člověk dojem, že má pohyb, a zároveň se u toho nezpotil... na rozhýbání je sport. Na břišní tance většina ženských chodí dle mého pozorování proto, aby poté zamířily kafrat do cukrárny. Jako společenská událost. Ohledně toho, že pupek v těhotenství překáží a nic nejde bez námahy, to není tím, že by člověk nebyl dost pohyblivý, to prostě ten balón vadí. Nejde odsunout stranou nebo na chvíli odložit, překáží nepřetržitě pořád. Je to otrava, a nechápu, proč se s tím musí člověk nosit takovou dobu, když většina savců, snad kromě slonů, to zvládá rychleji.

  superkarma: 0 12.02.2007, 17:28:06
 6. avatar
  [6] Ťapina [*]

  Rikina: Možná kdybys byla rozhýbaná pár lety břišních tanců, tak si právě ty boty v 7.měsíci obuješ pohodlně. Tak je to asi myšleno

  superkarma: 0 12.02.2007, 17:13:09
 7. [5] Rikina [*]

  Ťapina: mně tenkrát nešlo bez námahy nic. Ani si obout boty. Ještě že už je to dávno pryč. Břišní tance teď mě celkem baví, ale opravdu si to nedokážu představit, že by to bylo technicky možné pro těhotné později než v tom 6.-7.měsíci.

  superkarma: 0 12.02.2007, 16:00:28
 8. avatar
  [4] Ťapina [*]

  Rikina: Ono se hlavně nesmí až v těhotenství začít. Nějakou dobu trvá, než se tělo natolik rozhýbá a uvolní, aby to šlo bez námahy a pak třeba i s břichem.

  superkarma: 0 12.02.2007, 15:51:04
 9. [3] Rikina [*]

  To je všechno hezké, ale vzhledem k tomu, že jsem si břišní tance nedávno zkusila, a ještě si celkem pamatuji, jak obtížné pro mě bylo od 7.měsíce výš se vůbec pohybovat, silně pochybuji, že se něco takového dá s tím obrovským pupkem provozovat. Nehledě na estetickou stránku věci. A mluvit při cvičení nám přímo zakazovali, takže podělit se o pocity nešlo. Asi na třech lekcích byla jedna těhule, ovšem cvičitelka jí nedovolila prakticky nic jiného než vrtět rukama.

  superkarma: 0 12.02.2007, 15:20:31
 10. avatar
  [2] Simba [*]

  Milá cilko33, napsala jste pěkný propagační článek orientálním tancům, díky Ale objektivní by bylo napsat, že tento druh pohybu je sice vhodný pro těhulku, ale s určitým omezením minimálně v prvním trimestru. Některé prvky jsou v tomto období rizikovější a já je těhulkám ve svých kurzech i zakazuji. A už dávno pradávno, kdy tento tanec ještě nebyl v našich končinách byl ve světě znám jako Tanec rodiček.

  superkarma: 0 12.02.2007, 13:34:39
 11. avatar
  [1] evadolezalova [*]

  Břišní tance pomáhají otěhotnět ? Tak to teda už vím, co nemám dělat

  superkarma: 0 12.02.2007, 12:57:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme