Bulvár

Bříško, bříško, kdo v tobě bydlí

 

Do prodeje přichází dětská kniha Miriam Peškové „Bříško, bříško, kdo v tobě bydlí“. Kniha by měla dětem přiblížit těhotenství. Co nám o ní řekla autorka?

Knihu přišli pokřtít spisovatel Alfréd Strejček, psycholog Karel Humhal, zpěvačka Lenka Filipová, moderátorka Radka Kocurová, vydavatel Július Korec, ilustrátorka knihy Kristýna Küblbecková a Zuzana Baudyšová, ředitelka nadace Naše dítě, které se Miriam Pešková rozhodla věnovat svůj honorář 36135 Kč.

Co vás inspirovalo k napsání této knihy?
Ona je to trošku delší historie, ale pokusím se to zkrátit. Před časem jsem hrála v krásném představení, ve kterém se povedlo velice mimořádným způsobem převést na jeviště dialog maminky s nenarozeným dítětem. Tohle představení bylo najednou, kvůli autorskému sporu, zakázané, apřitom jsem zažila ohromnou euforii s dětmi i úplně malými prcky, kteří to úžasně sledovali. Oni si právě kolem třetího roku začínají uvědomovat svoji pohlavní identitu, začínají se zajímat o otázky sexuální výchovy. Po tom zákazu jsem najednou zůstala strašně nešťastná, protože jsem se k těm dětem stejně chtěla dostat. Tak jsem napsala tyhle jednoduché básničky, i když ony nejsou jednoduché, jsou subtilní a malé a mají něžným, ale zase ne laciným způsobem přiblížit dětem devítiměsíční období před narozením. Aby i ten rodič nebo prarodič věděl, co dítěti o těhotenství říct.

Pro jak staré děti je vaše knížka?
Je to psané pro děti, které neumí číst. Není to pro školáky, z mého autorského hlediska je to určené pro děti od tří do šesti let. Takže jsem to psala s tímhle vědomím, aby si děti mohly dobře uvědomit, co se v těle maminky anatomicky děje. Trvala jsem třeba na tom, aby to bylo tlustě vytištěné, aby ten dospělák, který bude průvodcem touhle knížkou, mohl dál s tím dítětem pracovat, povídat si, ukazovat mu i písmenka a obrázky...

A jak je knížka psaná – měsíc po měsíci, nebo týden po týdnu?
Z lékařského hlediska by asi měla být napsaná týden po týdnu, ale my jako laici to vnímáme v podstatě jako devítiměsíční čekání na miminko. Takže jsem to rozepsala takhle. A ač máme bořit mýty o houbách a čápech, přesto jsem to napsala v úvodu malebněji přes kytičku. Píšu o tom, jak se narodí pampeliška, jak táta je vítr a maminka je země. Jak přijme to semínko a čeká, pak se narodí zlatá miminka. Potom se obracím přímo na dítě, že „to zajímá i tebe, odkud se bereš, že tu jsi.“ Následně je rozepsaných celých těch devět měsíců.

 

Co vás přimělo věnovat váš nemalý honorář nadaci Naše dítě?
Nechci ze sebe dělat žádnou přemoudrou Vasilisu, ani extra samaritánku, ale já to dělám odjakživa. Já jakoby ten desátek vždycky odvádím – tohle sice není desátek, ale říkala jsem si, že když to vychází v dnešní době, kdy se řeší třeba kuřimská kauza... Já prostě nesnesu to, co se dnes děje, jsem loutkařka a pracuju pro děti už pětadvacet let a mám děti opravdu ráda. Ale u mě je to i se starými lidmi a se zvířaty, prostě každý bezbranný tvor je objektem mého zájmu a mého páchání dobra.

Měla jsem tu knížku deset let v šuplíku. Najednou se seběhly události, že měla vyjít, a mně přišlo nějak nepatřičné, abych si ten honorář nechala.

Koupíte si knihu Bříško, bříško, kdo v tobě bydlí? Myslíte si, že by vám podobná kniha mohla usnadnit vysvětlování těhotenství dětem?

   
20.06.2008 - Společnost - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. avatar
  [13] kareta [*]

  Takto blbnout děti

  superkarma: 0 21.06.2008, 10:18:48
 2. avatar
  [12] verlit [*]

  Taky jsem čekala tasemnici

  superkarma: 0 20.06.2008, 23:03:47
 3. avatar
  [11] Vivian [*]

  Podle názvu by to mohla být i publikace o hlístech

  superkarma: 0 20.06.2008, 17:15:37
 4. [10] Rikina [*]

  Neuvěřitelné. Jak mohly celé generace lidstva vyrůst, aniž by měly tuto knihu, pomocí které by vysvětlily dětem těhotenství? Celou dobu se tápalo ve tmách. Ale teď, teď to bude jinačí. Stačí dětem přečíst ty něžné, ale ne laciné veršíky. Skvělé. No doufejme, že to nevyšlo ve zbytečně vysokém nákladu.

  superkarma: 0 20.06.2008, 16:59:25
 5. [9] xenie [*]

  vetrelec (odpoved na otazku v nazvu clanku)

  superkarma: 0 20.06.2008, 16:51:11
 6. avatar
  [8] Meander [*]

  Střevní mikroflóra

  To je síla, jak se z dětí dělají ještě větší blbečci, než většina z nich bezesporu je.

  superkarma: 0 20.06.2008, 16:42:18
 7. avatar
  [7] RenataP [*]

  arjev: v podstatě tam může přijít knížka o bříšku, ne? Jsou si ta místa blízká...

  superkarma: 0 20.06.2008, 14:04:54
 8. avatar
  [6] arjev [*]

  Mládeži,já dnes končím Víte co jsem četla? Místo : Do prodeje přichází dětská kniha ...jsem četla : do prdele přichází Mějte se dobře

  superkarma: 0 20.06.2008, 13:44:37
 9. avatar
  [5] RenataP [*]

  Nic proti, čekala jsem taky víc reality... ale vážně by mě zajímalo, co se děje s tím semínkem pampelišky těch 9 měsíců v zemi??? a jestli se rodí mezi dvěma půlkruhovými kameny, ne?

  superkarma: 0 20.06.2008, 13:40:53
 10. avatar
  [4] wich [*]

  Pianistka: Noooo, v dnešní době...

  superkarma: 0 20.06.2008, 13:13:32
 11. avatar
  [3] Eva_CZ [*]

  Tasemnice, vole.

  superkarma: 0 20.06.2008, 12:31:58
 12. [2] Pianistka [*]

  Manx: je to pro děti, vždycky to dospělejm bude připadat pitomý, ale penisem a spermatem je holt neoslovíš

  superkarma: 1 20.06.2008, 12:29:47

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme