„Je to prostě jen nevolnost. Asi jsem něco špatného snědla,“ říká si Květa. Říká si to už desátý týden. Někdy má břicho jako kámen, každý pohyb střev provází bolest nebo napětí. Takhle dlouho trvající obtíže mohou být sotva obvyklou nevolností po babiččině nešizené pečínce a kremrolích.

 

Chronicky přetrvávající či opakovaně se vracející kolikovité bolesti břicha, nadýmání, plynatost, průjem, zácpa a nepravidelná stolice… mohou být příznakem syndromu známého pod názvem dráždivý tračník (IBS = Irritable Bowel Syndrome).

(Mezi podpůrné příznaky patří méně než tři pohyby střeva za týden, více než tři pohyby za den, pocit napětí při pohybech střeva, naléhavé nucení na stolici, pocit neúplného vyprázdnění po defekaci, tvrdá nebo hrudkovitá stolice, řídká nebo vodnatá stolice, hlen ve stolici, pocit plného břicha, nadýmání nebo otékání).

 

Podle statistických průzkumů je dráždivý tračník nejrozšířenější poruchou trávicího traktu, kterou trpí až 20 % populace, postihuje ženy i muže (přibližně v poměru 2:1), příznaky se začínají objevovat většinou během pozdní adolescence nebo v časné dospělosti a mohou přetrvávat léta.

„Zač mě pánbůh trestá?“ myslí si Květa. Udělala něco špatně? Nebo je to trápení zděděné po babičce? 

 

Faktory, které se podílejí na vzniku IBS:

chybné stravovací návyky (nedostatek vlákniny ve výživě), alergeny v potravinách, funkční porucha střevní svaloviny (hladké svalstvo reaguje přemrštěně na různé stimuly), stres (deprese, strach a další stresy jsou častější u pacientů s IBS než u zdravých jedinců). Pacienti jsou postupně čím dál citlivější k bolestem a popisovaným obtížím, dráždivěji reagují na stres, čímž se symptomy znovu podporují a pacient se začíná pohybovat v kruhu.

 

           

 

            Léčba:

            Jako velmi účinné se při léčbě IBS ukazují probiotické kultury s laktobacily. ZENFLO® je přípravek obsahující probiotickou kulturu Lactobacillus plantarum 299v. Díky svému složení a účinnosti (10 miliard živých bakterií v jedné dávce) pomáhá průběh IBS výrazně zklidnit.

  • Pomáhá snížit bolesti břicha, zbavuje nadýmání, pomáhá snížit celkové gastrointestinální symptomy IBS (bolest, plynatost, zácpa, průjem), Pomáhá udržovat rovnováhu střevní mikroflóry

Již v průběhu 5-6 týdnů pomáhá přípravek snížit všechny projevy dráždivého tračníku. Snad se Květa nesvěří jen kamarádce, ale i lékaři. Nebo že by si přečetla tenhle článek? Nebo jí ho přečtete Vy? 

Reklama