Domácnost

Březí fenka?

Minule jsme si povídali o tom, jak se může projevovat falešná březost vaší fenky. Nyní se k tématu vraťme ještě jednou.
Chleba, kdy se pozná falešná březost od té "správné“, se láme asi tak v polovině vyhrazené doby březosti, tedy po 35 dnech. Zhruba v této době se feně struky poněkud nalijí a dostanou lehce růžovou barvu. Psí březost v závislosti na plemeni, počtu a velikosti mláďat se průměrně pohybuje mezi 60 až 63 dny, ale porod může nastat již 51. den, nebo naopak se prodloužit až na 74 dnů. Čím větší štěňata fenka porodí, tím je termín vzdálenější a bohužel porod těžší. Naopak u četnějších vrhů, kdy jsou štěňátka obvykle menší, se doba březosti zkracuje.
Některá plemena mají průměrnou délku odlišnou od všeobecně platné, např. u sibiřského huskyho se tento čas stanovuje na 65 dní. V dnešní době, chcete-li mít opravdovou jistotu, již není problém nechat fenku po uplynutí přibližně 35 dnů od předpokládaného početí vyšetřit u veterináře ultrazvukem. Osobně bych toto vyšetření doporučovala u všech prvorodiček a zejména u fenky, která na "falešnou březost" trpí, neboť by se dalo poměrně včas předejít závažným zdravotním problémům. Já sama se přikláním k stanovisku, že by po první měsíc "březosti" neměla mít fenka k pískacím hračkám a plyšákům přístup, neboť u ní březí chování evokují a prohlubují.
Naše irská teriérka Andulka měla příznaky březosti po každém hárání a byla nesnesitelná, zvláště, když si nějakou takovouto hračku našla. Toto pomyslné štěňátko si odnesla do pelechu, celý den ho zahrnovala nesmírnou láskou a péčí, olizovala jej, "povídala" si s ním, a někdy, ač jinak nesmírně přátelská, i na cizí lidi zavrčela, ale hlavně se jí opravdu začalo zaoblovat bříško (i při nezměněné dávce krmení) a nalévat struky. Pokud toto "štěňátko" neměla, průběh falešné březosti byl nesrovnatelně klidnější. Naštěstí u ní nikdy nedošlo ke zdravotním komplikacím a chování jakoby švihnutím kouzelného proutku se ze dne na den vrátilo do normálu.
   
18.02.2003 - Dům a byt - autor: Nataša Velenská

Komentáře:

 1. avatar
  [5] Ťapina [*]

  megrin: Schovej celého miláčka, nebo fence vysvětli, že to je TVOJE hračka

  superkarma: 0 23.11.2003, 19:51:42
 2. avatar
  [4] Simba [*]

  megrin: ... to se opravdu nikam schovat nedá

  superkarma: 0 10.11.2003, 08:57:30
 3. avatar
  [3] buny [*]

  megrin:

  superkarma: 0 18.02.2003, 12:30:47
 4. avatar
  [2] megrin [*]

  Naše fenynka je teď taky "březí" A protože je hooodně fixovaná na páníčka, tak jejím štěňátkem je páníčkova noha. Je to nesmírně vtipné a dojemné, jak se snaží jeho obrovskou nohu hýčkat, lízat a občas i tahat do pelíšku. Předevčírek svému miminku udělal pelíšek - a protože páníček nejaradějí spinká v posteli (ne v psím pelíšku, to se rozumí), udělala mu pelíšek z jeho polštářku. Vytahala jeho obsah a udělala překrásné hnízdo Ono se řekne, že fenka nesmí mít v dosahu žádnou hračku, ale zkuste někam uklidit miláčkovu nohu

  superkarma: 0 18.02.2003, 09:01:37
 5. avatar
  [1] Kremzina [*]

  No jo, ale pro naší slečnu je miminkem cokoliv, ne jen hračka. Několikrát to byl zbytek mýdla, který prostě ukradla z umývadla a rozhodla se, že je to její miminko.

  superkarma: 0 18.02.2003, 08:11:55

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme