Bulvár

Branná cvičení měla něco do sebe

Na téma o branných cvičení by se daly napsat romány... Za totality byla cvičení ostře sledována, přesně naplánována, a kdyby i trakaře padaly, termín byl termín!

Příprava pro učitele byla skoro po minutách a „branné " v ní muselo být všechno. Samozřejmostí ale bylo, že se vše přizpůsobilo momentální situaci. Na málotřídce byly velké možnosti pohybu v přírodě, a tedy pokaždé jiný směr pochodu. Plnily se úkoly, běhalo člunkovým během mezi stromy, házelo hrudou na cíl, přenášeli „ranění", práce s kompasem a chůze se zátěží byla završena v zimě ohýnkem z nesených polínek a opečením buřtů.

Jednou v zimě nám počasí obzvláště přálo, napadlo hodně sněhu a polní cesty měly zaváté příkopy do roviny. Došli jsme k místu, kde před lety spadl čs. voják, hořelo mu letadlo a on se katapultoval pozdě, zřejmě aby nespadl na blízké město. Že jsme tam zapálili svíčku ale nemohlo v programu být zapsáno. Děti všechny v oteplovačkách si najednou samy vymyslely, že je letecký útok, a radostně se vrhaly do závějí sněhu v příkopech. TOTO  byl zlatý hřeb programu! Jak se tehdy vyřádily!

Dlouho si na to vzpomínaly, ale víckrát tolik sněhu při branném cvičení nebylo. Jiné to bylo na jarních cvičeních, ale vždy si děti spíše hrály. Vzpomínám si,  jak jsem jednou celou neděli odpoledne s manželem vytyčovala trasu, kudy měly děti po skupinkách projít samy, měly tam z hrud a kamínků pracně sestavené šipky a spoustu zajímavých úkolů, já jsem je druhý den očima s dalekohledem sledovala z úkrytu a najednou šly jinak - udýchaná k smrti jsem je dohnala. Proč?

Ráno traktorista oral nebo vláčel - nevím, na obou polích po stranách cesty a jaksi - nezvedl pluh či brány a bral vše i s cestou... Dnes snad už branná cvičení nejsou, ale něco by to dětem dalo i bez ideologického zaměření.

Samík 97

Hezká historka. Zmizelá cesta je dobrý důvod, proč ztratit stopu. Ale je pravda, že se děcka vyblbla.:) Díky za příspěvek.

   
07.02.2007 - Společnost - autor: Richard Klíčník

Komentáře:

 1. avatar
  [6] Beruška1 [*]

  Tak my si pochoďáky užívali. Zátěž se v mém případě nekonala, měla jsem jen malý baťůžek tak tak na svačinu. V igeliťácích jsme se fakt vyřádili, učitelky tedy šílely, masky jsme neměli, kdo by se s nimi tahal, že? A vždycky byl zakončený ohýnkem a opékáním buřtů, což jsme jako městké děti ocenily. Prostě byla prima sranda a politicky či jinak jsme to jako děti nebraly.

  superkarma: 0 07.02.2007, 21:16:14
 2. avatar
  [5] Gabi [*]

  No branná cvičení - to byla opravdu "krása"! A takové hodiny branné výchovy na gymplu - to byla teprve lahůdka.

  superkarma: 0 07.02.2007, 20:13:46
 3. avatar
  [4] Rybulka [*]

  Meander: No často byla o pracovní sobotě, tak ani to ulití se nekonalo
  Nicméně mně kromě tebou vylíčených zážitků přinášela téměř vypouštění duše při běhu po krčskym lese. Já byla největší dřevo školy, navíc ve třídě se samejma klukama, takže jsem vždycky funěla za tim stádem a ještě pak profesor nadával, jak jsme běželi blbě

  superkarma: 0 07.02.2007, 18:51:30
 4. avatar
  [3] Ireth [*]

  My jsme se jako děti na branný den těšily... Dnes mají v průběhu školního roku děti hodně "volných" dní, tolik jsme jich my nemívaly a tak branné cvičení bylo vítané u většiny s radostí. Sice jsem masku taky moc nemusela, ale jinak byla sranda. A ideově jsme to tehdy vůbec nebraly.

  superkarma: 0 07.02.2007, 18:01:32
 5. avatar
  [2] Veroniké [*]

  Tak u nas teda bylo branne cviceni horor a nesnasela sem to .
  Jak pitomec se navlict o igelitaku a plastenky a este mit na hlave nechutnou masku a prejit tak urcitou trasu...
  Opravdu nic, o co bych stala... pouze jediny klad: Se ten den nevyucovalo.

  superkarma: 0 07.02.2007, 16:06:52
 6. avatar
  [1] Meander [*]

  Jo, to měla. Člověk si připomněl smrad Chloraminu B, hnusně se zpotil v igelitovém obalu, naskákaly mu pupínky z masky a na jeden den se ulil ze školy (z práce?). To je asi tak vešekré všechno, co branná cvičení přinášela.

  superkarma: 0 07.02.2007, 14:57:56

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme