Zdraví

Bráníte se dostatečně?

Zvyšující se teploty na přelomu zimy a jara nás svádí k tomu, abychom začali odhazovat naše svršky. Právě toto období však patří mezi jedno z nejrizikovějších, co se onemocnění týče. Jsou to především teplotní rozdíly, které nás pak srazí na kolena a my se potýkáme s rýmou a nachlazením. Právě v tomto období je proto dobré posilovat imunitu a zvyšovat přísun vitamínů a minerálních látek. Nezapomínejte proto denně sníst pět doporučených porcí ovoce a zeleniny.

imunita

Říkáte si, že to není váš případ, že v tomto období zbytečně se svým zdravím nehazardujete? Pamatujte však i na to, že stačí třeba pouhá návštěva kina nebo tělocvičny a můžete se lehce nakazit. Je dobré na to pamatovat a posilovat tak právě v tomto přechodném období imunitu naplno. Pravidelně se zásobujte ovocem a zeleninou a nezapomínejte, že i 100% ovocné a zeleninové džusy se počítají. Například jedna 250 ml sklenice 100 % džusu Relax plnohodnotně nahradí jednu z pěti denních doporučených dávek ovoce a zeleniny.

V tomto období se víc než jindy vyplatí dbát na pravidelnou a vyváženou stravu, hlídat si pitný režim a posilovat svoji obranyschopnost. Významnou roli v tomto období hraje dodržování pěti doporučených denních porcí ovoce a zeleniny. Jednak tím tělu zajistíte pravidelný přísun důležitých vitamínů a minerálních látek, ale posílíte tak i svoji imunitu.

imunitaOptimálním množstvím pro posílení zdraví a prevenci proti různým onemocněním je pět porcí, které bychom si měli dopřát nejlépe každý den. „Podle světové zdravotnické organizace a obecně platných výživových doporučení bychom měli přijímat alespoň 200 g ovoce a minimálně 400 g zeleniny na den. Ve většině evropských zemích však tato doporučení splněna nejsou. Průměrná spotřeba ovoce/den se v Evropě pohybuje v množství 166 g a zeleniny 220 g/den“ upřesňuje výživová specialistka Nikola Hanyšová.

Pokud vám zrovna ovoce ani zelenina nic neříkají, nemusí vám naskakovat vrásky na čele. Jednoduchým řešením mohou být 100% ovocné či zeleninové džusy. Jednu denní porci ovoce a zeleniny si můžete dopřát už v jedné 250 ml sklenici džusu Relax 100 %.  Ta totiž plnohodnotně nahrazuje jednu z denních porcí a v  některých případech je také bohatým zdrojem potřebné vlákniny (např. Relax 100 % Jablko, mrkev, broskev; Rajče; Multivitamin).

Stoprocentní ovocné a zeleninové džusy jsou pro vysoký obsah vitaminů a dalších látek důležitým stavebním kamenem pitného režimu, který pomůže posílit vaši obranyschopnost. Správný pitný režim by měl do vašeho těla dostat minimálně dva litry tekutin denně.

Proměnlivé jarní počasí vás a vaši imunitu jen tak nezaskočí, imunitapokud budete dodržovat správný pitný režim a dbát na vyváženou a na vitamíny bohatou stravu s pěti doporučenými dávkami ovoce a zeleniny. A pokud si říkáte, jak asi vypadá jedna taková porce, nechte se vést jednoduchým pravidlem podle velikosti ovoce a zeleniny. Za jednu porci se totiž obecně považuje zhruba 100 gramů ovoce či zeleniny. U středního ovoce je to například jeden celý banán, broskev, jablko nebo pomeranč. Jiná situace platí u menšího ovoce, jako jsou mandarinky, kiwi apod. V tomto případě si dopřejte vždy dva kousky. Pokud máte chuť ještě na menší ovoce, hroznové víno, třešně, jahody, ideálním množstvím je jedna až dvě hrsti. A pokud máte chuť třeba na pomelo, meloun, ananas a další velké ovoce a bojíte se toho, že najednou celé ovoce určitě nesníte, pak se nemusíte bát. U velkého ovoce totiž stačí vždy polovina.

Nezapomínejte ale na zeleninu, i ta má v našem jídelníčku nezastupitelné místo. Mnohdy se v ní totiž ukrývá více výživových látek než v ovoci. U zeleniny jednu porci představuje např. střední rajče, cca 5 – 7 cherry rajčátek, celá střední salátová okurka, polovina masité papriky nebo jedna celá menší. „Výhodou zeleniny je navíc nízká energetická hodnota, ale vysoká biologická hodnota. To znamená, že zelenina má velmi nízký obsah energie, avšak velmi vysoký obsah nepostradatelných látek, které mají pozitivní vliv na naše zdraví“ vysvětluje Nikola Hanyšová.

imunita

 

Více informací hledejte na www.vimcovybrat.cz

   
08.01.2014 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [7] DOMINIKA26 [*]

  my na nachlazení mažem psí sádlo z lékárny, obsahuje jen samé bylinky a že jich je:-). Lépe se po něm dýchá a hleny jdou ven

  superkarma: 0 15.05.2014, 10:01:09
 2. [6] Lulu B. [*]

  Na imunitu mohu ještě doporučit pastilky od Dr.Weisse. Jo jinak holky teď používám Rymastop na alergickou rýmu. A naprostá spokojenost. Takže doporučuji i na alergie.

  superkarma: 0 23.04.2014, 14:44:46
 3. [5] Monja86 [*]

  Na prevenci nachlazení chřipek i nastarování imunty užíváme echinaceové kapky od Imunitu. Obsahují extrakt z kořene a pak i ženšen a hlívu. A jsou za přijatelnou cenu.

  superkarma: 0 15.02.2014, 18:42:38
 4. [4] Fiflenka88 [*]

  Jééé díky za super typ na ten Rymastop, vyzkoušela jsem a je to fakt jak říkaté. Normálně ty bylinky jsou fakt boží:) A cena je taky super!!!!Co takhle něco na imunitu z bylinek neznáte ?

  superkarma: 0 12.02.2014, 17:28:20
 5. [3] Weeendy [*]

  Holky je super, že taky máte tak dobrou zkušenost s rymastop. Já dokonce nechávám inhalovat i šestiletého syna a teď jsem těhotná a taky můžu aplikovat ;) Velmi dobrá věc na trhu na rýmu

  superkarma: 0 30.01.2014, 15:06:13
 6. [2] Monja86 [*]

  Taky jsem teď vyzkoušela od sestry Rymastop. Bylinný nosní sprej. A jsem ráda, že se tady setkávám s někým kdo má stejnou zkušenost :)Sml79 Já bych ještě vyzdvihla to, že stejně jako džusy mohou děti a těhotné Sml16

  superkarma: 0 26.01.2014, 19:56:26
 7. [1] Lulu B. [*]

  Džusy Relax jsou super, kupuji a chutnají nám. Jen všem čtenářkám chci dopručit při rýmě bylinný nosní sprej rymastop. Od ucpaného nosu mám za chvíli pokoj a je pouze z bylin, lepší jak mořská vodaSml67

  superkarma: 0 19.01.2014, 15:23:30

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme