Víte, jak se pečou bramborové lokše? Recept na ně nám poslala čtenářka setury. Ta peče na Martina také mandlový bochánek. A dnes se chystá na lampionový průvod a na mši do rotundy svatého Martina.

Děkujeme za recept i tip na dnešní večer, milá setury. Ať se vám lamiponový průvod vydaří. A díky také za příspěvek. Přeju krásný den.


Hezký den redakci a ženám-in,

tradici sv. Martina dodržuju a zvyky, které se pojí s tímto dnem znám od své babičky. Podle pověsti byl Martin voják, který žil okolo roku 400 n. l., po odchodu z armády pomáhal potřebným a celý život obětoval lidem. V Tours ve Francii byl jmenován biskupem a považován za svatého. Ve své skromnosti se jmenování bránil a ukryl se ve chlévě mezi husy, ty ho svým kejháním prozradily a lidé ho našli. Od té doby se husa považuje za zrádce a neunikne trestu. Na památku Martina se v den jeho úmrtí peče husa a nese název Svatomartinská.

Na venkově byly přípravy na Martina velké, chystal se průvod a samozřejmě i další dobroty. Babička upekla husu krásně dozlatova, dva druhy zelí a bramborové lokše. Také je dělám, nebo knedlík, ale lokše jsou lepší. Připraví se z 1 kg brambor a 30 dkg mouky, brambory den předem uvařím ve šlupce, najemno nastrouhám a podle potřeby přidám mouku, ne moc aby byly dobré. Vypracuju těsto a tvořím placičky, které opékám na teflonové pánvi, babička je pekla na kamnech a byly úžasné. Ještě horké je potřu rozpuštěným husím sádlem a dělám jich víc i na druhý den, jsou dobré se švestkovými povidly, posypu mákem a omastím sádlem. Babička mě naučila ještě mandlový bochánek, který se na sv. Martina pekl. Hojně se pilo víno, které zlepšuje trávení a čekalo se na příjezd Martina. S mladým vínem z podzimní sklizně, se kterým se může na rozdíl od burčáku přiťuknout, má hodně kyselinky a je ideální k pečeni. Pokud se Svatomartinské víno vydaří, tak je dobrý celý ročník. Hodovalo se na oslavu sklizně a s blížící se zimou je vidět, že tady bude za chvíli advent.

setury

Sešli jsme se na návsi a zpívali. Někdy padal sníh a Martin na bílém koni tedy opravdu přijel. Jsem zvědavá jak to bude letos. Dnes půjdeme na Vyšehrad na lampionový průvod a mši do rotundy sv. Martina, kam ráda chodím celoročně. Je to známé zajímavé místo a taky magické s řadou legend. Ve spojení s historií starou několik set let si neumím představit příznačnější místo na takovou oslavu, moc se těším a přeji všem pěkný den.

setury

setury

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou.

Tématem dneška je: Svatý Martin

  • Znáte tuto tradici?
  • Co o ní víte?
  • Jaké zvyky dodržujete na svatého Martina?
  • Koná se u vás v okolí nějaká martinská slavnost?
  • Chutná vám pečená husa?
  • A těšíte se na sníh?

O tom všem si dnes budeme povídat. Těším se, že mi zase napíšete. A pro jednu z vás mám za odměnu připravený dárek: Kolekci zelených čajů, Kolekci čajů PIGI, obojí od firmy Jemča, a dva balíčky kávy Nescafé 3 v 1.

Na vaše příspěvky se těším do dnešních 14.30 hodin na adrese redakce@zena-in.cz, heslo je MARTIN. Pěkný den!

martin

Reklama