Brambořík je jednou z nejkrásnějších zimních květin, které nás zvláště před vánocemi lákají ke koupi.  Ať už podlehnete jeho půvabu a odnesete si ho domů, nebo dostanete jako dárek, je potřeba vědět, že jeho pěstování není zrovna jednoduché.

Brambořík je květinou našich babiček. Proč? Naše babičky mívaly alespoň jednu chladnou místnost, ve které netopily. A ta poskytla bramboříku ideálním podmínky pro přežití. Ale ani my se nemusíme této půvabné květiny vzdávat, pokud jí zajistíme to, co potřebuje.

  • Dostatek světla, ale ne přímé slunce. To v zimním období nebude zase tak těžké. Ideální jsou okna na sever nebo východ.
  • Chlad. Názory na teplotní nároky se různí, ale ideální je rozmezí mezi 15-18 stupni, což není dobrá zpráva pro milovnice teplíčka. Pokud rády spíte v chladné ložnici, bude se v ní dařit i bramboříku. Ale i špaletová okna jsou dobrým stanovištěm.
  • Nároky na vodu. Navzdory chladu má brambořík rád vlhko, ale ne přemokření, protože vyrůstá z hlízy a ta je náchylná k plísním a hnilobám. Zalévejte proto květinu do podmisky.

A co s ním, až odkvete?

Žádná květina nekvete věčně, to je jasné. Po odkvětu začnou žloutnout a opadávat i listy. Květináč s hlízou vám žádnou parádu sice neudělá, ale vyhazovat ho nemusíte. Omezte zálivku a na jaře, až bude po mrazech, zasaďte květináček do stínu na zahradě nebo třeba do truhlíku na balkon.

Až nasadí nové listy, můžete brambořík opět přenést do místnosti. Ale než se tak stane, uběhne ještě moře času…

Zatím se můžete pokochat krásou této zimní květiny a inspirovat se, jak ji aranžovat

Foto: facebook Love for all seasons

Máte zkušenosti s pěstováním bramboříků? Napište nám.

Čtěte také:

Reklama