Zdraví

Bradavice nikdy více!

Jako dítě jsem měla bradavici na koleně. Snažila jsem se ji pečlivě tajit, neboť hrůzostrašná představa jakéhosi vypalování ve mně vyvolávala děs a představu žhavého železa. Nakonec jsem ji zanechala v zápalu boje kdesi v Šumavských hvozdech na pionýrském táboře. Pohřebištěm se jí stalo místní volejbalového hřiště. Už mi potvůrka nikdy nenarostla a popravdě řečeno, ani se mi po ní nestýská.

 

Co je to bradavice? Bradavice (verrucae) jsou nezhoubné novotvary, jejich příčinou je virová infekce, původci infekce jsou tzv.papiloviry. Inkubační doba je individuální, pohybuje se od 4 týdnů do 20 měsíců. Snadněji se infikují děti a osoby s oslabenou imunitou.

Do skupiny bradavic patří kromě bradavice pravé také bradavice plošné, molluska a genitální bradavice (kondylomata). Odhaduje se, že bradavicemi trpí přibližně 5 % veškerého obyvatelstva. S oblibou se usazují na prstech, dlaních a hřbetech rukou. Také je můžeme nacházet na chodidlech, jinde se objevují řidčeji.

(úkol 1 – vynásobte pěti)

Jsou nakažlivé? Bradavice se přenášejí snadno. Během školní docházky trpí tímto onemocněním až 7 % dětí, nejčastěji mezi 12.-16. rokem. Vyvarujte se vykousávání, rozškrabávání a jinému poškozování stávajících bradavic! Viry se nacházejí v kůži a jejím porušením dochází k rozšíření!

Kde k nim příjdu? Bradavice se mohou přenášet tělesným kontaktem, infikovanými předměty nebo i kontaktem s domácími zvířaty. Tyto viry jsou natolik rozšířeny, že se jimi během života nakazí až 90 % populace.

Bradavicím lze ale předcházet, zásady jsou jednoduché. Nechodit naboso, zamezit kontaktu s nemocnými, zrušit do vyléčení návštěvy koupališť, střídat spodní oblečení, ponožky. Užitečná je pravidelná dezinfekce obuvi a punčoch. Vhodné je úzkostlivě dodržovat čistotu v hygienických prostorách, koupelnách a bazénech. Významným faktorem pro vznik onemocnění je macerace kůže zapříčiněná zvýšeným pocením a máčením, jak dokazuje poměrně dosti vysoký výskyt bradavic na ploskách nohou.

Jak na ně? Konzervativní léčba.  Terapie bradavic závisí na věku pacienta, rozsahu, trvání, lokalizaci a v neposlední řadě na imunologickém stavu pacienta. Samozřejmě také na druhu bradavic. V žádném případě nesmí být léčba natolik agresivní, aby zanechala jizvy! V současné době existuje řada léčebných možností bradavic, mezi které náleží:

Chirurgická léčba - vyříznutí s kompletním odstraněním bradavičnatých útvarů. Jinou variantou chirurgické léčby je odstranění bradavic exkochleační lžičkou po předcházejícím místním znecitlivění.

Kryoterapie - metoda využívající nízké teploty tekutého dusíku a sněhu kysličníku uhličitého, asi ji znáte pod názvem "vypalování".

Cytostatika - 0,5 % Fluorouracil v roztoku, případně v kombinaci s 10 % kyselinou salicylovou nachází rovněž uplatnění v léčbě.

Laserová terapie - odstranění pomocí laseru.

Jak na ně? Přírodní a domácí léčba.  Receptů je mnoho, uvádím jen ty odzkoušené a nejméně drastické. Dále už záleží na vašich možnostech, ale i rozsahu onemocnění. Pokud jde o rozsáhlejší infekci nebo máte postižen obličej, genitálie nebo jiná citlivá místa, navštívite lékaře. Níže uvedené rady jsou použitelné při odstraňování běžných bradavic, které se nejčastěji objevují na rukou a nohou. Délka kúry bývá individuální - od několika dnů až po týdny.

Štáva z bílého zelí, dřeň z Aloe Vera, syrový česnek - aplikace 2x denně do vymizení. Pozor na alergii na česnek, může dojít k nepříjemné kožní reakci. Nepoužívat u malých dětí!

Mléko z fíkovníku - pokud jste na dovolené ve Středomoří, najděte si svůj fíkovník a potírejte. Desetidenní dovolená by měla stačit.

Solná koupel - připravíte následovně: 1,5 lžičky soli na 1,5 sklenice vody. Velmi vhodná je sůl z Mrtvého moře.

Šťáva z ananasu - příkládat plátky nebo zábaly ze šťávy.

Banánový zábal - banánovou slupku použijeme jako obklad, vyměňujeme několikrát denně.

Šťáva z vlaštovičníku (pampelišky) - potírat čerstvou šťávou několikrát denně.

Mateřské mléko - pokud je u vás doma k dostání, potírejte jím postižené místo. Mateřské mléko obsahuje alfa-laktoalbuminovou kyselinu, která je hlavní součástí jednoho švédského léčebného přípravku.

Sugestivní léčba - je velmi zajímavé, že ačkoli bradavice způsobují viry, mizí i po sugestivní léčbě. Tento postup je vhodný zejména pro děti, postačí vám obarvená voda a nějaký ,,zaručeně magický" rituál, který je plně v kompetenci vaší fantazie. Naše babička měla ze hřbitova ,,umrlčí kost" a tajemné zaříkávání. Sugestivní metoda je zmiňovaná i v odborné literatuře.

Co je možné koupit v lékárně?

Natural Care krém na bradavice, Bradavičník-Wartner, HBF Mast cibulová, Tea Tree oil, Propolisová tinktura, Švédské kapky, Scholl Sprej na odstranění bradavic, Epigen Labial krém, Duofilm LIQ, Citrovital (dříve Citrogrep) kapky, Candimin -oregánový olej, Remasan aj.

   
17.10.2006 - Zdraví - autor: Markéta Breníková

Komentáře:

 1. avatar
  [22] mikule [*]

  Netrpíme

  superkarma: 0 17.12.2006, 08:17:57
 2. avatar
  [20] cicinka [*]

  Zkuste tu vodičku collodium,je to na té bázi s éterem či čím,a to opravdu nebolí,a do týdne je klid.

  superkarma: 0 18.10.2006, 08:54:53
 3. avatar
  [19] *Kotě* [*]

  Mohu potvrdit, že sugestivní léčba fakt zabírá. Mně se vždycky podařilo si všechny bradavice "odmyslet".

  superkarma: 0 17.10.2006, 23:08:49
 4. avatar
  [18] femme [*]

  paviocko: já jsem použila to samý na urputnou bradavici na noze když nic jiného nezabralo a je fuč

  superkarma: 0 17.10.2006, 20:50:26
 5. avatar
  [17] danae [*]

  Já chytila bradavice na koupališti a nemohla se jich zaboha zbavit, nakazila jsem jimi i manžela a pak jsem oba chodili jak magoři na kožní pořád dokola. Jednou jsem se naštvala a vzala svíčku, špendík a ty potvory si vypálila. Ošetřování dusíkem bolí o hodně víc, jenže manžel na to nemá žaludek a tak se s nima pořád potýká a já dávám pozor, aby se mě nedotkl krvácejícím puchýřem od kožního

  superkarma: 0 17.10.2006, 19:58:38
 6. [16] počítačka [*]

  Když bylo holce 4 roky, chytla na noze bradavici z koupání. K doktorovi jsem nechtěla, ale dostala jsem radu. Z Rakouska jsem si nechala asi za 300,- Kč dovézt MARQUART, stačilo se dotknout tyčinkou místa každý druhý den asi 3 x celkem a všechno krásně vypadlo. Ale opravdu jen dotknout středu bradavice. Kdysi jsem měla na šlapce já jednu krásnou bradavičku, tak jsem jí "přisolila" Nedošlápla jsem tři týdny na nohu - to jsem si ji léčila, protože jsme jeli lyžovat - bože, já blbec. Vodička je už prošlá, ale používám ji stále a pořád funguje. Osvědčila se. Je tam snad kyselina mravenčí - nejsem chemik.

  superkarma: 0 17.10.2006, 19:50:03
 7. avatar
  [15] lomos [*]

  Právě doma s jednou bradavicí na plosce nohy u syna zdárně bojujeme.Před 5 lety byl na vyříznutí.Dobu byl klid.Nedávno se zase jedna objevila.Tentokrát jsme dostali kyselinu mravenčí.Okolí bradavice se musí chránit/např.lak na nehty/Tak jsem zvědavá,jak dopadnem.Nemáte někdo zkušenost???

  superkarma: 0 17.10.2006, 17:44:31
 8. avatar
  [14] vininka [*]

  Mě v dětství pomohl obyčejný vlaštovičník.Od té doby se mi bradavice neobjevily.Ale mojí sestře nepomohl vůbec a musela vypalovat.

  superkarma: 0 17.10.2006, 16:37:11
 9. avatar
  [13] fructia [*]

  Horší než bradavice je celoživotní akné

  superkarma: 0 17.10.2006, 16:20:07
 10. avatar
  [12] Myskdalen [*]

  Lápis již neexistuje,ale taky znám z dětství.
  Doktor naposled doporučl dceři cibuli v octu,protože za žádnou cenu nechtěla na vypalování(absolvovala dvakrát a mále zbourala dům).
  Napsal jí jakousi vodičku,hořlavinu,kde složky jsou etheri a taky podolino,což mi říkala kamarádka lékařka,že že má být ta účinná látka,která leptá bradavice.
  Asi po 14 dnech jsou bradavice pryč i taková,která přežila již dvě vypalování a nevzdávala se.
  Příčina je bazén,školní plavání.

  superkarma: 0 17.10.2006, 12:41:29
 11. avatar
  [11] Palita [*]

  paviocko: povedlo se mi zlikvidovat takto bradavici i na chodidlech

  superkarma: 0 17.10.2006, 12:15:24
 12. avatar
  [10] paviocko [*]

  Mě Duofilm nepomohl :O((((

  superkarma: 0 17.10.2006, 11:52:12
 13. avatar
  [9] cicinka [*]

  Tak u nás to teď mají děti.syn jí měl na prstě v rohu,mysleli jsme že je to zatržená záděrka,ale stále to bylo takové odchlíplé,nehezké.Vypálili jsme dusíkem,po čtrnácti dnech najednou kde nic tu nic,prstík čisťounký,jak u miminka.Teď měl druhou na noze,na prstě,taky jsme vypálili,ale nevím zda tam ještě je.A druhý syn jí měl na noze na kotníku a tomu jsme koupili nějakou vodičku,dusík nebyl.Vodička je COLLODIUM SAL.20%,stála jen 52,-.A taky do týdne bylo po bradavici.Zdar hubení těch mršek.

  superkarma: 0 17.10.2006, 11:47:09
 14. avatar
  [8] gerda [*]

  jitusha: a co to je Duofilm? Já znám akorát Lapis. Taky je to nějaká tyčinka? Díky

  superkarma: 0 17.10.2006, 11:13:36
 15. avatar
  [6] Meander [*]

  Na ZŠ jsem měla 3 bradavice. Jedna na prstě vzdala souboj s prstýnkem, druhá na noze s pantoflí a třetí na špičce prstu se strunami na kytaře. Od té doby ani stopa po bradavicích.

  superkarma: 0 17.10.2006, 10:34:15
 16. avatar
  [5] gerda [*]

  když si vzpomenu na to martýrium s bradavicemi na nohách...chytla jsem to na ZŠ při výuce plavání na bazéně. Fuj, než se vůbec přišlo na to, co to je. A pak mi to vyřezávali na chirurgii, i se šitím. Nechápu, proč se to tehdy takhle dělalo, dodnes se mi tam dělají otlaky.

  superkarma: 0 17.10.2006, 10:03:06
 17. avatar
  [4] Fazol [*]

  Měla jsem bradavice na patách,zkoušela jsem kde co/i vypalování/ a nakonec pomohla náplast na kuří oka po týdnu jsem neměla ani jednu/a že jich bylo 10-15 na každé patě/

  superkarma: 0 17.10.2006, 09:53:58
 18. avatar
  [3] paviocko [*]

  Já používám česnek namočený v octě a musím říct, že úspěšně. ALe pouze na ruce... a chce to malý kousek, pouze na tu bradavici. Mít bradavici na chodidle, tak taky raději jdu k doktorovi na vypálení.

  superkarma: 0 17.10.2006, 09:36:36
 19. avatar
  [2] Sirikit [*]

  Pozor na česnek! Kolegyně měla na patě na chodidle bradavici a dostala radu - nastrouhat česnek, přiložit na bradavici, zavázat a nechat přes noc. Udělala to a do rána jí česnek rozežral kůži takovým způsobem, že marodila měsíc a denně chodila na převazy o berlích, protože na nohu nemohla došlápnout. Ne všechny babské rady jsou dobré.

  superkarma: 0 17.10.2006, 09:23:25
 20. avatar
  [1] Handa [*]

  Já používám Duofilm a jsem spokojená.

  superkarma: 0 17.10.2006, 08:11:07

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme