Každá pořádná pohádková čarodějnice má alespoň na nose jednu velkou bradavici. Bradavice se vyskytují i v reálním světě, ale bohužel spolu s kuřími oky patří k nejčastějším kožním onemocněním, se kterými si častokrát nevědí rady ani dermatologové.

 

Jak vznikají bradavice 
Bradavice můžeme charakterizovat jako malé, tuhé nezhoubné výrůstky na kůži. Jsou způsobovány viry a najdeme je převážně na rukách a nohách. Existuje několik druhů bradavic a většina z nich má tendenci po čase zmizet sama. Běžné bradavice jsou hrubé, rohovité a mají barvu kůže nebo jsou nahnědlé.

Bradavice na rukou nejčastěji najdeme u dětí. Škrábaní virus rozšiřuje a způsobuje tak jejich šíření. Bradavice na plosce nohy jsou stejného původu jako běžné bradavice. Místo nad povrch však vrůstají do kůže a jsou mnohem bolestivější. Tento typ bradavic se snadno šíří ve veřejných šatnách, u bazénů a na jiných sportovištích, kde lidé nepoužívají obuv.

 

Co proti nim můžeme podniknout

Jak jsem už v úvodu naznačila, odstranění bradavic bývá častokrát pro doktory oříškem. Nedávno jsem slyšela příběh o mladém muži, který chodí na vypalování bradavic už několik měsíců. Bohužel, bez úspěchů...

 

Klasické lékařství tento problém řeší aplikací kyselin (např. kyselina salicylová nebo podofylin), které bradavici poleptají (po léčbě můžou ostat jizvy), nebo zmiňovaným vypálením. Populární je kryochirurgie, která bradavice vypaluje extrémně nízkým chladem za pomoci tekutého dusíku.

Mnohem víc se mi zamlouvá alternativní léčba. Bohužel k ní  většinou dochází až na doporuční lékaře, který neví, co dál.

Alternativní medicína doporučuje na odstranění bradavic tyto postupy:

·         Akupunktura

·         Aromaterapie - postižená místa by se měla pravidelně potírat cibulovým nebo česnekovým olejem. Protože tyto oleje mají nepříjemný pach, místo oleje se užívají cibulové nebo česnekové kapsle. Za účinné se taky považuje přikládaní obkladů z nasekané cibule nebo česneku, nejlépe přes noc.

·         Hypnoterapie  

 

Kuří oka se na nás dívají…

Někteří lidé si pletou bradavice s kuřími oky. Na rozdíl od bradavic se kuří oka vyskytují jenom na prstech nohou nebo chodidlech a nejsou přenosná. Projevují se zesílenou kůží žlutošedivé barvy, která má kruhovitý, hladký tvar. Dalším důležitým ukazatelem je i to, že na rozdíl od bradavic po odstranění nekrvácejí. Nejběžnější příčinou jejich vzniku je špatně padnoucí obuv, která tlačí na kůži. Jakmile si obstaráte pohodlnou obuv, která netlačí a nedře, všechna již utvořená kuří oka by měla zmizet.

Klasické lékařství kuří oka odstraňuje seříznutím, náplastí nebo mastí či tinkturou, kterými se postižené místo potírá.


Alternativní léčba doporučuje kuří oka potírat citronovou šťávou, do které se rozmačká strouček česneku. Osvědčily se taky koupele chodidel v horké vodě s mořskou solí nebo v roztoku octa a teplé vody.  

Reklama