Svým tvarem připomíná rajče se sukénkou, chutí se podle fajnšmekrů nejvíce blíží kombinaci broskve, meruňky, mrkve, žlutého melounu a dýně, voní jemně po vanilce. To všechno lze říci o exotickém ovoci, které si kupujeme pod názvem kaki. Ve skutečnosti jde o plod tomelu japonského, stromu z čeledi ebenovitých. Říká se mu také churma, korejské mango, čínská švestka nebo Diovo ovoce. Poslední název vychází z botanického označení druhu – Diospyros. Nemůže tedy být sporu o tom, že kaki je skutečně božským pokrmem. Kromě toho, že výborně chutná (tím víc, čím je zralejší), je také velkým zdrojem energie a prospěšných látek.

Ovoce plné zdraví

Kaki mimo jiné obsahuje spoustu vitaminu A a C, vlákniny, fosforu a hořčíku. Posiluje imunitní systém, zmírňuje stres, nervozitu i únavu a ulevuje od svalových potíží. Doporučuje se také při srdečních problémech a nemocech jater a ledvin. Pomáhá zpevňovat kosti, působí preventivně proti skleróze a pomáhá prý také trávit tuky.

Tomel je nenáročný strom (někdy také keř) dorůstající ve své domovině výšky až šesti metrů. I když jde o subtropickou rostlinu původem z jihovýchodní Asie, je poměrně otužilá. Jak moc, to už záleží na odrůdě a její podnoži, kterou zvolíte. Existuje celá řada kombinací.

Kde lze kaki pěstovat?

Tomel japonský má sice větší plody, ale hodí se spíše do teplejších lokalit, kde mráz nepřekračuje -16 °C. Můžete se ale pokusit o jeho pěstování tím, že ho zasadíte na chráněné místo, už před prvními mrazíky ho poctivě a vydatně přikryjete a nad kořeny navrstvíte například vyzrálý kompost. O to víc, jde-li o mladý stromek. O pár stupňů chladnější zimu zvládne, pokud je naroubován na odolnější podnoži. Podstatně mrazuvzdornější je tomel viržinský, který snese teploty až do -25 °C a je vhodný do lokalit s výškou až 450 m. n. m. Myslete na to, až budete stromek kupovat, a pro jistotu se ještě poraďte se zahradníkem.

Nezapomeňte se také zeptat, zda jde o samosprašnou rostlinu, nebo je u daného druhu zapotřebí rostliny párovat.

  • Pokud nechcete riskovat, že vám rostlina zmrzne, můžete ji pěstovat jako hrnkovou a na zimu ji přenášet například do skleníku, kde je chladno, ale nemrzne.
  • Až budete stromek sázet (ideálně hned na jaře, aby stihl do zimy zakořenit), vyberte mu chráněné, slunné stanoviště. Půdu preferuje dostatečně výživnou a propustnou.
  • Tomel roste zpočátku pomalu, protože si nejprve buduje kořenový systém. Za pár let už jsou ale přírůstky nadzemní části hojné.
Kaki se už několik let experimentálně pěstuje na jihu Moravy a v Polabí.

Kdy začne plodit?

Prvních plodů se můžete dočkat už na tříletém stromku. Nečekejte je ale tak velké, jako v obchodě. Plody tomelu viržinského dosahují v průměru zhruba 5 centimetrů. S jejich sklizní nespěchejte. Do oranžova se většinou začínají vybarvovat až koncem října, do té doby jsou tvrdé a trpké, tedy nepoživatelné. Naštěstí nemusíte mít strach, že na stromě zmrznou. To jim, co se chuti týče, jen prospěje a vy je můžete sklízet (podle ranosti rostliny) třeba až do Vánoc.

Kde rostlinku opatřit?

Vypěstovat si můžete rostlinku ze semen, která lze koupit za cenu v řádu desítek korun. Pokud se vám ale nechce čekat na nejistý výsledek, kupte si už několikaletý stromek v kontejneru. Ten vás vyjde na částku v řádu stokorun v závislosti na zahradnictví a druhu rostliny.

Foto: Shutterstock

Čtěte také:

Uložit

Uložit

Reklama