Titulek je složen z kouzelné vzpomínky na první televizor, který si pořídili rodiče naší čtenářky Boženečky. A radost měla celá ves…

Krásný den všem.

Dnes už patří televizor do každé domácnosti stejně jako sporák či lednička. Ale já se chci s vámi podělit o zážitky z dětství, kdy televizor měla jen malinká hrstka lidí.

Jelikož jsme bydleli na vesnici, kam byla elektřina zavedena až v roce 1962, televizor i jiné elektrické vymoženosti jsme neměli. Teprve po dvou letech naši televizi sehnali, což je tenkrát stálo spoustu peněz a navíc i půl býka jako úplatek. Pamatuji si, jak nám tu kouzelnou hrací skříňku dovezl strýc na trakaři, protože jsme bydleli na docela nepřístupném kopci. Krabice byla obrovská a těžká, ale televize malinká. Přesně si vzpomínám, jak se u nás sešla celá rodina i sousedé, aby se na ten zázrak podívali.

Pak začal chaos. Všichni radili, jak a kde se to má připojit, jak naladit a dopadlo to tak,že všichni běhali po zahradě a „chytali“ signál. Vítězem se stal strýc Karel, který si anténu nasadil na hrábě a připevnil ji i s těmi hráběmi na vysokou hrušeň. Televize tedy konečně hrála a všichni seděli kolem ní a zírali na ten moderní technický vynález s pootevřenými ústy. Dlouhou dobu k nám chodili sousedé i rodina na večerní sedánky, protože jen my jsme měli široko daleko televizi.

Každý si s sebou nosil židli nebo štokrlátko, protože pro tolik diváků jsme posezení neměli. Nakonec to však vždycky dopadlo tak, že se všichni začali bavit a povídali si, popíjeli, hráli karty a televize hrála jen tak, pro nikoho. Pamatuji si, jak ji maminka zakrývala plátěným ubrusem, aby ji sluníčko „nevyšisovalo“ obrazovku. Také si vybavuji, jak se na ní vyjímalo sousoší jelena a psa. Tuto televizi jsme měli snad dalších 20 let a byla celou dobu bezporuchová.

Dnes ji mám na chatě na půdě jako památku. Už o ni mělo zájem několik sběratelů. Ale já ji neprodám. Mám na ni krásné a veselé vzpomínky a připomíná mi dobu, kdy ještě mí rodiče a prarodiče žili a na tu příjemnou a milou atmosféru, kdy se u ní sešla spousta dobrých lidí.

Dnes na nás televize chrlí jeden pořad za druhým na padesáti kanálech. Já si však pečlivě vybírám.Televize je totiž neskutečný žrout času a pak nemáme čas ani pořádně žít a užívat si krás života.

Krásný den,
vaše Boženečka.

pozn.red. Text nebyl redakčně upraven

_____________________

Krásná vzpomínka, jako z filmu pro pamětníky. A vůbec se Vám nedivím, že ten zázrak nechcete prodat. Stejně má mnohem větší hodnotu, než dnešní super-televizory.
Děkuji, že jste napsala a mějte pěkný den s dobrými televizními pořady.
Saša

Tématem dnešního dne je „Televizor: společník v samotě nebo zvuková kulisa?“

 • Většina z vás asi televizor doma má, napište nám, jak často ho zapínáte.
 • Pouze na vybrané pořady?
 • Nebo ho máte puštěný celý den jako zvukovou kulisu?
 • Podléháte i vy nové technologii a pořídili jste si nový (např. LCD televizor), nebo vám stačí a slouží už léta ten starý?
 • Máte ve své domácnosti více televizorů?
 • Zastáváte názor, že televizor je dobrý společník v samotě?
 • Nebo naopak, vůbec ne.
 • Myslíte, že televizor narušil vzájemnou komunikaci mezi rodinnými příslušníky?
 • Umíte si představit svůj život bez televize?
 • Kdo se u vás v rodině na ni dívá nejčastěji?
 • A na co se vy sama díváte nejraději?

Tolik pár záchytných bodů, ale jinak pište samozřejmě podle sebe, ať už za zvuku televize nebo při televizi vypnuté.

pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z pisatelek čeká pěkný dárek: parfém od AVONU / little gold dress

parfem

Reklama