Bulvár

Božena a Jakub: Chtěla jsem Sandru

Zdravím Tě Míšo a taky zdravím celou redakci a v neposlední řadě čtenářky Ženy-in.
Toto téma mě zaujalo, tak se chci podělit o svoje zkušenosti.

Nemám teda nic veselého, ale možná i proto se chci podělit a možná i varovat budoucí rodiče.

Tak teda varovat před čím? Pokud bydlíte s rodiči v jednom domě, bytě a ať to jsou rodiče vaše nebo partnera, tak nedávejte jméno po sobě nebo po partnerovi. Je to "špatné" v mnoha směrech.

Když už by to byla nedej bože třetí generace jména, no tak potěš koště. Když se bude o někom mluvit, tak se vždy někdo zeptá: "A kterého myslíš? Nejmladší, prostřední nebo nejstarší?"Nebo rozlišování pošty.

Samozřejmě, že mimčo poštu většinou ještě nemá, ale pak to vše nějak rozlišovat?Dodadtky u jmen? Nebo zavoláte dotyčného zdrobněle, třeba Vládiku, tak s jistotou se vám ozvou všichni Vládikové co v tu chvíli budou v domě a když zavoláte Vladimíre, tak se vám neozve žádný, protože zdrobnělina znamená povětšinou třeba že toho dotyčného chcete pochválit, ale bez zdrobněliny už to může znamenat třeba nějaký úkol.

A kdo by se k úkolu hlásil?! Nebo vás budou rozlišovat "stará a mladá". Copak jsu ve 33 letech stará? To se mě teda dotýká.

Píšu to vyloženě ze své zkušenosti, protože dcera se jmenuje po mě a už bych to nikdy neudělala.

No on člověk jinak uvažuje v 19-ti letech a jinak ve 30-ti letech. Právě v oněch 19-ti se mi narodila dcera a automaticky jsem dala jméno po mě a o jiném jsem neuvažovala. Proč? Nevím. To právě až po zkušenostech zmoudříte.

Proto když jsem byla podruhé těhotná v oněch 30-ti letech a věděli jsem s mužem, že to bude kluk, tak on si zatvrzele stál za jménem po sobě (Zdeněk) a já si zatvrzele stála za seznamem jiných jmen, kde Zdeněk nebyl. Na seznamu jsem měla Petr, Pavel, Tomáš, Ondřej, Jakub.

Dopadlo to tak, že ještě po jeho narození jsme jméno neměli, ale nebudu to dál rozepisovat, to už by bylo jiné téma, nakonec jsme se dohodli na Jakoubkovi.

Nyní to muž vidí, jak je to dobře, že se nejmenuje syn po něm.A dnes, když se synka někdo zeptá jak se jmenuje, tak řekne:" Jaťoubek Růžičku." Písmeno K prostě ve jméně ještě neřekne, jinak ano, ale tohle se mu asi lepší říká. :-)))
No a jaké se mi líbí dívčí jméno? Vždycky jsem snila o tom, že budu mít Sandru.

Toto jméno se mi moc líbí. Nicméně Sandru nemám.
No a ještě jednu radu bych dala budoucím rodičům.

Když budete vybírat jméno, tak si za těma jménama nepředstavujte jiného člověka, kterého znáte. Protože tak by jste skoro nikdy miminko nepojmenovali.

Protože si můžete třeba říct:"hele toho já znám  to je blbec, nebo tu já znám, tak je třeba taková a maková...." Prostě si za každým navrženým jménem představte jen to svoje miminko. A  ještě něco- zkuste to nahlas vyslovit společně s příjmením. To taky dává hodně poznání.

No tak to by bylo asi tak vše, to jsou moje zkušenosti. Není to nějak veselé, ale je to realita. Budoucím rodičům přeju šťastnou ruku při výběru jména, nezapomente bude je to provázet po celý život.
Zdravím všechny a přeju pěkný víkend.
Čtenářka Božena.

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven.


Boženko, kdybych se sebevíc snažila, pod Irenou vidím mojí plešatou panenku a její ukazovák :)) Míša

Pište dál, své názory a zkušenosti s křestními jmény na redakce@zena-in.cz  Dnes svými příspěvky soutěžíte o krém na ňadra a ruce :-))

   
04.06.2010 - Blog redakce - autor: Michaela Kudláčková

Komentáře:

 1. avatar
  [13] lipli [*]

  Znám rodinku kde jsou rodičové Zdeněk a Zdenka a děti taky. Nelíbí se mi to a to zvlášť když jim volám.

  superkarma: 0 07.06.2010, 12:17:57
 2. avatar
  [12] mio [*]

  A s tím stejným jménem souhlasím, totiž bych ho nikdy nedala - i já jsem se musela vzepřít. Můj manžel je Miroslav. Jeho otec taky a ke všemu i manželův strýc. Na rodinné oslavě je pak docela chaos. "Mirkůůů" zavoláme  - a ženou se všichni 3..

  Manžel chtěl samozřejmě pokračovat v linií Miroslavů a tchán dokonce homolkovsky vyhrožoval: "Jestli si toho Mirka neprosadíš...atd.." no, neprosadil, máme OndřejeSml54

  superkarma: 0 04.06.2010, 17:46:22
 3. avatar
  [11] mio [*]

  bobi2 — #2 připadá mi, že to byl v jisté době nějaký boom jména Petr: jeden z mých bratrů je Petr. Bratr mého manžela je taktéž Petr. Přítel mé švagrové je Petr. Náš nejlepší kamarád je Petr a jeho společník ve firmě taky Petr. Pak máme ještě několik kamarádů taky Petrů..Sml28

  A nejhorší je si zapamatovat, kdy ten nebo onen slaví svátek: jestli na Petra, nebo Petra a Pavla..

  superkarma: 0 04.06.2010, 17:42:40
 4. [10] molly [*]

  molly — #9 teda někteří příbuzní, cizí si to naštěstí nedovolíSml15

  superkarma: 0 04.06.2010, 15:33:04
 5. [9] molly [*]

  My máme s mamkou taky stejné jméno a všichni nás rozlišují malá a velká, nebo ještě hůř mě říkají zdrobnělinou.

  1. na komentář reaguje molly — #10
  superkarma: 0 04.06.2010, 15:32:02
 6. avatar
  [8] Dása [*]

  Máme oba s bráchou jméno po rodičích a nikdy bych  to nedoporučovala...naprostý souhlas se článkem, ale našim se prý ta jména libílaSml80 Já rozhodně jména po nás dát nechciSml23

  superkarma: 0 04.06.2010, 13:36:32
 7. avatar
  [7] monkee [*]

  Dimsy — #5 Přesná shoda názorů. Sestra dala své prvorozené jméno po sobě a pak se muselo rozlišovat "malá" a "velká". Ale ta malá tu velkou už dávno přerostla.Sml30

  superkarma: 0 04.06.2010, 12:51:27
 8. [6] Božena a Jakub [*]

  mdvori1 — #1 Radím vám, zkuste nepovolit, nedávejte jméno po příteli. Já to udělala  malinko mazaně. Jelikož jsme porod neměla jednoduchý, tak když se pak malý narodil, tak manžel byl štěstím bez sebe.No a jak byl v té euforii tak jsem mu řekla, že si po té námaze já i malý zasloužíme  jméno si vybrat. Samozřejmě se nechtěl hádat na porod.sále a já už před porodem měla víceméně vybraného Jakoubka a tak jsme mu řekla. Vždyť mu můžeme říkat :"Jakoubku, Jakoubečku, Kubíčku,..."No a manžel to teda odkýval. Pak mu tekly slzy štěstí. A před nedávnem mi dokonce řekl, že je rád, že se malý jmenuje Jakoubek, že je to hezké jméno.

  Zkuste to na něj po dobrém a když to nepůjde, tak to vůbec neřešte, neprobírejte. V nejhorším případě dopadnete jako my. Jméno mít vybrané prostě nebudete, a když už pak půjdete rodit, tak vás z porodnice nevyhodí skrz to, že nemáte jméno. Řeknete, že jste se ještě nerozmyseli a že se do porodu rozmyslíte. Pokud budou na porodnici "normální" lidi(sestřičky, doktoři, porod.asisitntky), tak to všechno dobře dopadne a miminko pokmenujete po porodu a to už se nějak budete muset dohodnout. Zkuste, že si ten výběr jména prostě za tu námahu zasloužíte!!!Přeju vám hodně štěstí a zdravé miminko.Sml16Sml67

  superkarma: 0 04.06.2010, 12:44:22
 9. avatar
  [5] Dimsy [*]

  Nikdy jsem nechápala, jak někdo může dát jméno po sobě. Je takových hezkých jmen, tak proč by se všichni v rodině měli jmenovat stejně. Sml80

  1. na komentář reaguje monkee — #7
  superkarma: 0 04.06.2010, 12:37:12
 10. [4] Božena a Jakub [*]

  Míšo, vím o čem mluvíš, taky mám jména u kterých se sebevíc snažím, a prostě si toho dotyčného stejně představím. Sml30

  Ted si můj příspěvek přečetla dcera Boženka a už sedí u kalendáře a sepisuje si jména:-)))Vybrala si jména Eliška, Lucie, Veronika. A klučičí má Miroslav, Ondřej a Tomáš. Má to hezky vybraný. Ovšem uvidíme co dá doopravdy až ty děti jednou mít bude a taky co na to její manžel(přítel).Sml16

  superkarma: 0 04.06.2010, 12:27:43
 11. avatar
  [3] kozicka [*]

  Znala jsem dvojčátka: Sandru a Alexandru

  superkarma: 0 04.06.2010, 11:54:20
 12. [2] bobi2 [*]

  U nás v rodině bylo asi oblíbené jméno Petr - Mám dva bratrance Petry, můj synovec je Petr, syn mé sestřenky je taktéž Petr a jeden z mých bratranců má manželku jménem Petra. Jednou jsme se tak sešli a já zavolala "Péťo", no samozřejmě se ozvali všichni...

  1. na komentář reaguje mio — #11
  superkarma: 0 04.06.2010, 11:38:11
 13. [1] mdvori1 [*]

  Já s vámi souhlasím,tak proč mě teď můj přítel Rudolf nutí dát jméno Rudolf po sobě?

  1. na komentář reaguje Božena a Jakub — #6
  superkarma: 0 04.06.2010, 11:34:26

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme